Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Karel Hynek Mácha po beduínsku

Česko

K letošnímu 200. výročí narození Karla Hynka Máchy tuzemští spisovatelé chystají na prvomájové odpoledne a podvečer „multietnický projekt na podporu národnostních menšin“ - Festival Ethnica Poetica 2010.

PRAHA První ročník festivalu se uskuteční ve Valdštejnské zahradě v Praze. Přípravný tým jeho načasování i umístění prezentuje jako „optimální čas a prostor pro zásadní poselství tolerance, porozumění, sympatií a vzájemné úcty k jedinečnosti tradic a zároveň duchovní propojenosti kultur“.

„Sedmnáctá hodina byla zvolena nejenom s ohledem na podvečerní atmosféru rezonující s úvodními strofami Máje, ale rovněž s ohledem na to, že touto dobou se již nekonají žádná stranická či politická shromáždění,“ vysvětluje místopředseda Obce spisovatelů básník Lubomír Brožek. Představitelé menšin, které se zúčastní projektu, uvedou báseň Karla Hynka Máchy v originálu a v překladu do svého jazyka. Přidají rovněž vybranou báseň z díla autora své národnosti v originálu a v českém překladu (přičemž žádný z poetických vstupů nesmí přesáhnout délku tří minut).

Program doprovodí živá hudba, ve finále pak festival vygraduje jam session přítomných muzikantských formací. Kromě českých a moravských básníků a hudebníků návštěvníci mohou čekat máchovské vystoupení slovenské, polské, ruské, ale je také ohlášena účast beduínské skupiny, argentinského hudebníka, romské kapely nebo středoasijské skupiny se šamanským tancem.

Máchovy verše také kyrgyzsky Mezi účinkujícími budou například kyrgyzský novinář Torokul Doorov, který se chystá recitovat Máchu a kyrgyzského básníka Shaloobeka Dujsheeva, turkmenský spisovatel Yovshan Annagurban, jenž k veršům Karla Hynka Máchy přidá vlastní báseň podobně jako kurdský básník Balay Najab. Íránský básník a hudebník Tavana Kambiz zahraje skladbu inspirovanou Máchovými verši, kterou zkomponoval pro festival.

Uzbecký hudebník Ulugbek Samandarev si k Máchovým veršům připravil výběr z díla svého krajana - básníka, disidenta, bývalého prezidentského kandidáta Muhammeda Saliha, Máchu si nastudovala i irácká recitátorka Samar Salahová, zatímco židovská hudebnice Zita Honzlová uvede židovské písně, Máchu a izraelské básníky.

Autor: