Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karel Schwarzenberg už nebude kvůli zdraví kandidovat na předsedu TOP 09

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto: Reuters

PRAHA Karel Schwarzenberg nebude na listopadovém sněmu kvůli zdraví kandidovat na předsedu TOP 09. Oznámil to na pondělním zasedání výkonného výboru strany v Českém Krumlově. Dál chce zůstat poslancem i předsedou zahraničního výboru Sněmovny.

Schwarzenbergovi bude v prosinci 78 let a v čele TOP 09 stojí od jejího vzniku od listopadu 2009. Ve funkci by ho měl nahradit první místopředseda strany Miroslav Kalousek, který patří mezi nejvýraznější tváře TOP 09. Kalouska na předsedu v pondělí navrhla jihočeská organizace TOP 09. O předsedovi strany rozhodne listopadový sněm.

Schwarzenberga vedla k jeho rozhodnutí částečná ztráta sluchu. „Poslední kopanec, který jsem dostal, bylo to, když jsme měli tiskovku ve sněmovně a já jsem i se sluchátky už neslyšel otázky novinářů,“ řekl v pondělí Schwarzenberg.

Stále však chce zůstat politicky aktivním a měl by v příštích volbách do Poslanecké sněmovny kandidovat jako lídr pražské kandidátky za TOP 09. Uvedl, že má stále chuť pokračovat v politice. „Jsou dvě osoby, které mě motivují k tomu, abych zůstal. A ty mě motivují velmi silně. Je to pan prezident a pan Babiš,“ uvedl Schwarzenberg.

Kalousek nejvhodnějším kandidátem

Dodal, že jeho nástupcem v čele TOP 09 by se měl stát Miroslav Kalousek. Podle Schwarzenberga je nejlepším kandidátem. „O tom jsem hluboce přesvědčen. Byl nezpochybněná hospodářská a finanční autorita, to jsme všichni věděli. Ale teď se vyjadřuje také k jiným tématům a musím říci, že velice dobře. To je další důvod, že už tady nejsem potřeba,“ řekl Schwarzenberg. Kalousek v pondělí v Českém Krumlově oznámil, že bude na místo předsedy kandidovat. Podle něj je to jeho povinnost. „Jsem statutární místopředseda a ten musí být připraven vést stranu v jakékoli situaci,“ uvedl Kalousek. Řekl také, že je jeho povinností nabídnout členům TOP 09 vizi dalšího politického směřování a požádat je o důvěru.

Kalousek se domnívá, že Schwarzenberger patří do kategorie takzvaných neformálních autorit. Takové lidi podle něj okolí přirozeně respektuje a bere vážně jejich názory. Proto Kalousek vítá, že bývalý ministr zahraničí neodchází z politiky. „Zůstává tam, kde je nejvíc potřeba. To jediné, čeho bude zbaven, jsou formální a administrativní povinnosti, které na sebe váže funkce předsedy strany,“ řekl Kalousek.

Schwarzenbergovi straničtí kolegové očekávají, že přijme pozici čestného předsedy a bude se dál věnovat otázkám zahraniční politiky a lidských práv. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že i on doufá, že Schwarzenberg zůstane aktivní součástí české politiky. „Ačkoliv s ním mnohdy nesouhlasím, lidsky si jej vážím,“ uvedl.

Z kancléře málem prezidentem

Schwarzenberg byl mezi lety 1997 až 2007 členem Občanské demokratické aliance (ODA). Jako kandidát Unie svobody – Demokratická unie (US-DEU) se stal v roce 2004 senátorem. V letech 2007 až 2009 zastával funkci ministra zahraničí (nominovaný Stranou zelených). Už za stranu TOP 09 byl od roku 2010 do července 2013 ministrem zahraničí a vicepremiérem. Od prosince 2013 je předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. V roce 2013 se účastnil první přímé volby prezidenta, postoupil do druhého kola, kde ho porazil Miloš Zeman.

Schwarzenberg se označuje za stoupence bývalé hlavy státu Václava Havla, jehož kancléřem byl mezi lety 1991 a 1992.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Koronavirus v Česku (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...