Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Karel Vachek jede na Harvard

Česko

Český režisér bude uvádět své filmy na amerických univerzitách

Režisér Karel Vachek koncem října představí své filmy na amerických univerzitách Harvard a Yale. V Harvardu 27. a 28. října a na Yale 4. listopadu. Akce je součástí projektu, který propaguje Vachkovo dílo v USA a jenž podpořil Státní fond kinematografie. Obě prestižní univerzity si vybraly z filmografie jednoho z diskutovaných a nejednoznačně přijímaných českých filmařů Karla Vachka jeho nejnovější film Záviš, kníže pornofolku ...(2006). Na Harvardu se navíc budou promítat i oba Vachkovy filmy z šedesátých let Moravská Hellas (1963) a Spřízněni volbou (1968). Na obou univerzitách bude Karel Vachek také přednášet.

Básník, nebo provokatér?

Součástí letošního amerického turné byla například prezentace ve washingtonské Národní galerii. Ta v červnu uvedla Vachkovu tetralogii Malý kapitalista (1992-2002).

Karel Vachek se prezentuje také v Kanadě: od září uvádí první kompletní přehlídku jeho filmů v této zemi vancouverská Pacifik Cinemateque. Přehlídka má trefný název Karel Vachek: Básník provokatér. „Příští rok bychom chtěli pokračovat v dalších zemích, především v Polsku a ve Francii. Věřím, že nám svou přízeň zachová i Státní fond pro podporu kinematografie, bez jehož grantu by se letošní akce nikdy neuskutečnila,“ doplňuje Vachkův producent Radim Procházka. O organizaci turné se podle něj zasloužila v New Yorku žijící filmová kurátorka Irena Kovářová a také americká filmová vědkyně Alice Lovejoy, která se Vachkovými filmy dlouhodobě zabývá.

Karel Vachek se v USA chystá také natočit několik scén do svého nového filmu Tmář a jeho rod. V New Yorku by se měl například před jeho kamerou objevit orientalista a lingvista Zecharia Sitchin. Film má mít premiéru napřesrok.

V hodnocení filmů Karla Vachka se ozývají často rozporuplné názory. Někteří jej považují za básníka obrazu, který zdánlivým chaosem a extravagantními postupy, kolotáním groteskních situací odkrývá podstatu vztahů a vazeb mezi ději a lidmi, jiní jeho konstrukcím a „kázáním“ nevěří a považují jej trochu za podvodníka. „...je inscenátorem situací, někdy (zřídka!) jen mlčenlivým svědkem, jindy tím, kdo klade často zkoprnělým partnerům otázky. Mění se i v komedianta, kazatele, který se vehrává v jakousi naddějinnou smíšeninu Quijota, Švejka a zpola pomazaného, zpola pošahaného mudrlanta - komentátora příběhu...“ napsal například v souvislosti s filmem Co dělat? Jiří Cieslar v Kritické příloze Revolver Revue.

Karel Vachek (* 1940) studoval režii na FAMU u Elmara Klose. V 1963 natočil absolventský film o strážnických folklorních slavnostech Moravská Hellas, který svou nezvyklou formou i obsahem vzbudil rozruch, obdiv, ale i nevoli. V roce 1968 jako režisér Krátkého filmu Praha natočil film Spřízněni volbou - portrét protagonistů „pražského jara“ 1968 během událostí kolem volby prezidenta ČSSR. Po nástupu normalizace musel odejít z Krátkého filmu. Pracoval v dělnických profesích a v roce 1979 emigroval do USA. Po návratu postupně realizoval rozsáhlou filmovou tetralogii Malý kapitalista, jež svérázným způsobem mapovala českou společnost 90. let a přelomu století. Od roku 1994 je pedagogem Katedry dokumentární tvorby FAMU a v roce 2002 se stal jejím vedoucím.

***

Vachek se prezentuje také v Kanadě: od září uvádí první kompletní přehlídku svých filmů Pacifik Cinamateque

Autor: