PRAHA Je večer, venku houká sova. V chaloupce u stolu sedí Červená karkulka a naproti ní myslivec. Na babiččině posteli leží vlk. Pohádkové postavy se evidentně nudí. Karkulka má podepřenou hlavu, myslivec na židli „tluče špačky“. Do toho se ozve hlas herce Viktora Preisse: „Pohádky čekají, až je budete číst svým dětem. Pravidelné předčítání rozvíjí myšlení a představivost. Čtěme dětem 20 minut. Každý den.“
Tak vypadá televizní spot kampaně Celé Česko čte dětem. Jeho úkolem je naučit rodiče, aby svým dětem četli každý den knížky.
„Pokud se dítěti rodiče věnují, pravidelně mu předčítají, vyroste z něj zdravá a emocionálně vyrovnaná osobnost. Hlasité předčítání učí dítě myšlení, rozvíjí jeho paměť, obohacuje jeho slovní zásobu,“ řekla ředitelka projektu Eva Katrušáková.
Nemáme z čeho vybírat Jenomže rodiče, kteří svým dětem číst chtějí a dělají to, říkají: Není příliš z čeho vybírat. Problém je hlavně u předškoláků. „Dlouho jsme hledali nějaké nové knížky, které bychom četli synovi. Nakonec jsme stejně skončili u těch, na kterých jsme vyrostli my,“ popisuje svou zkušenost Lenka Javůrková, matka tříletého syna a půlroční dcery. Mezi nejoblíbenější knížky jejího syna tak patří příběhy Křemílka a Vochomůrky, Rákosníček nebo Mach a Šebestová. „To jsou knížky, které Kryštof vyžaduje. Když už jsme našli nějakou novinku, příliš ho nezaujala,“ dodala.
Její slova potvrzuje i třicetiletý otec dvou dětí Martin.
Podle vkusu jeho dětí je králem všech knížek právě autor Rákosníčka, Křemílka a Vochomůrky, Rumcajse či Makové panenky Václav Čtvrtek. „Stačí se podívat na všechny knížky, které napsal.
Právě ty jsou u dětí nejoblíbenější,“ popisuje svou zkušenost.
A osvědčené knihy doporučují rodičům předškoláků i autoři projektu Celé Česko čte dětem. Mezi zlatými tituly pro děti od 0 do 6 let najdou rodiče například Hrubínův Špalíček veršů a pohádek, Dášeňku, knížku Krtek a autíčko, Z deníku kocoura Modroočka, Ošklivé káčátko či „starou známou“ Pipi Dlouhou punčochu. Novým autorem tak je například jen Zdeněk Svěrák. Proč jsou staré knihy stále tak populární? Podle rodičů je to hlavně tím, že jsou příběhy krátké a pro děti srozumitelné. „Jsou to prověřené chytře napsané knížky. Je v nich pro děti hodně záchytných míst v podobě říkanek a slovních spojení,“ myslí si Lenka Javůrková. O něco lépe jsou na tom školáci. Knížek pro ně je dost a úspěch slaví i nové tituly. „U našich dětí je teď populární knížka Darebák David, kterou u nás v rámci kampaně četl herec Vladimír Hron. Je to úplně nová knížka, o které jsme se dozvěděli jen díky panu Hronovi,“ popsala učitelka základní školy v Lovosicích Petra Sozanská.
Přestože většina rodičů tvrdí, že dětem knížky čte, skutečnost je jiná. Ukázala to například anketa, která probíhá na internetových stránkách kampaně. Na otázku „Čtete svým dětem“ zatím ze 1795 dospělých odpovědělo 83 procent, že ne. „Když se na to rodičů někdo zeptá tváří v tvář, většinou odpoví, že ano. Ukázalo se ale, že rodiče přiznají pravdu, jen pokud jsou v anonymitě,“ dodala Katrušáková s tím, že je výsledkem ankety velmi překvapená. „Tak vysoké procento jsem nečekala. Výsledky ukazují, že jsme na začátku cesty. Je to běh na dlouhou trať,“ dodala.