9. září 2007 19:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karlův most je delší a nestavěl ho Parléř

Karlův most | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlův most | foto: Lidové noviny

PRAHA Karlův most neměří 515 metrů, nepostavil jej Petr Parléř a zřejmě pokračuje pod zemí místy, kudy nikdo od poloviny 19. století neprošel. Tyto nové objevy nyní zaměstnávají pražské historiky a památkáře. Oživila je právě probíhající celková oprava památky a s ní související archeologický výzkum.

Památkáři si od nynějších prací na mostě slibují, že vše konečně objasní. „Očekáváme nález jednoho až dvou mostních pilířů pod úrovní terénu. To by znamenalo, že most pokračuje dál a je tedy delší,“ vysvětlil Ondřej Šefců z Národního památkového ústavu. 

Mezi odborníky se už delší dobu hovoří o tom, že kolem Karlova mostu je všechno jinak, než jak se po celá desetiletí tradovalo. Předně za doby Karla IV. vypadal most odlišně od toho, po němž nyní chodí miliony turistů a Pražanů ročně.
Byl delší, pravděpodobně o jeden pilíř na obou svých koncích. Tyto pilíře jsou možná jen zasypány pod zemí, podobně jako okrová zeď ze 14. století, kterou už archeologové zhruba před dvěma týdny vykopali. 

Není to jediná záhada kolem Karlova mostu. Další se týká jména jeho stavitele. Celá desetiletí byl za něj označován Petr Parléř, stavitel svatovítské katedrály. Badatelé však letos přišli na to, že je to omyl. „Ve skutečnosti byl projektantem a prvním stavitelem mostu kameník a pražský měšťan Oto, zvaný též Otlin. „Neznáme jeho podobu, pouze jeho pečeť,“ říká Ševců. Poprvé se nový fakt objevil v publikaci Karlův most, kterou letos vydalo Ottovo nakladatelství.

Další podrobnosti o nových
objevech na Karlově mostě
si přečtěte v pondělním vydání deníku


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!