Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karlův most je silně narušený

Česko

Karlův most je v horším stavu, než odborníci očekávali.

Oprava významné památky se proto prodraží.

PRAHA Některé části Karlova mostu v minulosti nevratně poškodilo solení a chyby při poslední rekonstrukci v roce 1975. Prokázala to právě probíhající rekonstrukce Karlova mostu.

Největším překvapením je rozsah poškození. Ukazuje se, že dvě třetiny kamenných kvádrů z mostního zábradlí se budou muset vyměnit za nové.

Magistrát chce kvůli opravě Karlova mostu dokonce otevřít vlastní kamenný lom. Zatím se pro výměnu narušených kamenných kvádrů těží pískovec v Kocbeři u Dvora Králové. Tento kámen je totiž vysoce odolný.

Pro příští etapu rekonstrukce, spojenou s opravou pláště, však chce město těžit kámen speciálně pro Karlův most. „Máme vytypovány dvě lokality. V tuto chvíli probíhají laboratorní zkoušky, které mají prokázat vlastnosti kamene,“ řekl ředitel odboru městského investora Jiří Toman.

Vinou rozsahu poškození se generální oprava mostu prodraží. Měla stát zhruba 220 milionů korun. Podle Tomana však jeho odbor bude nyní muset požádat městské radní o navýšení. „O kolik to bude, poznáme do tří týdnů. Osobně to odhaduji na řádově miliony korun,“ dodal Toman.

Podle památkáře Ondřeje Šefců z Národního památkového ústavu jsou příčinou zejména chyby při poslední rekonstrukci. Kameny byly zděny na tvrdou maltu, dutiny byly vyplňovány cementem. Zadržovalo to vodu, která kamenné kvádry poničila.

„Kameni to neprospělo. Dávat přírodní kámen do cementové malty je velký zločin,“ řekl Šefců, jenž na současné opravy dohlíží.

Podle stavební firmy SMP CZ se v místech, kde byl použit cement, musí spáry řezat pilou s diamantovým řezem. Kameny poškodila také sůl. Na Karlově mostě, který je národní kulturní památkou, se v posledních zhruba třiceti letech nesolí. Sůl tam ale přesto existuje z předchozích dob. „Porušena je prakticky celá řada kamenů v úrovni pod vozovkou,“ uvádí společnost na svých internetových stránkách.

Karlův most je postaven z několika druhů kamene, které pocházejí z různých historických epoch a různých oprav. Nejnápadnější je do oranžova zbarvené zdivo z Juditina mostu, předchůdce mostu Karlova.

Karlův most je po celou dobu rekonstrukce přístupný. Opravuje se postupně, šachovnicovým způsobem. Kameny, jež jsou v pořádku, zůstávají na mostě a vrátí se na původní místo. Šefců nevylučuje, že se z těch poškozených vyrobí suvenýry pro turisty.

***

Co čeká Karlův most

Právě probíhá oprava kamenného zábradlí a hydroizolace ve vozovce. Práce zahájila stavební firma SMP CZ vloni v srpnu a skončí v roce 2010. Poté začne oprava pláště mostu. Elektrické lampy se nahradí plynovými a obnoví se odvodnění mostu.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat