Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Karlův most má schod z betonu

Česko

Probíhající rekonstrukce rozdělila most podélně do dvou úrovní. Do roka by měl být povrch vyrovnán.

PRAHA Kdyby dnes po Karlově mostě uháněl svatý Václav na svém bělouši Čechům na pomoc, jistě by na něm zakopl. Ne však o slavný Bruncvíkův meč, jak praví stará česká pověst, ale o betonový schod. Právě ten se teď totiž na mostě „zjevil“, ačkoliv o něm se žádná legenda nezmiňuje.

Kde se vzal? Vznikl v rámci kompletní rekonstrukce Karlova mostu, konkrétně opravy mostovky. „Schod je důsledek toho, že se nejdříve dělá jedna půlka mostu a pak teprve druhá,“ řekl šéf památkové inspekce ministerstva kultury Jiří Varhaník. Potvrzuje to i mluvčí firmy SMP CZ, která rekonstrukci provádí. Zároveň ale slibuje, že schod na mostě nezůstane natrvalo. „Je to obsaženo už v projektu, počítalo se s tím. Opravená část mostu je zkrátka níž, než byla předtím. Jakmile se začne rekonstruovat i druhá polovina, schodek se srovná,“ vysvětluje mluvčí firmy Pavel Kameník. Podle něj by k tomu mělo dojít přibližně do roka. „Ten betonový schod se vlastně natáhne skoro na celou délku mostu. Zhruba v květnu se pak ve směru od Kampy výška mostovky začne srovnávat.“ Schod je nyní na gotickém mostě dobře viditelný. Táhne se zhruba od poloviny mostu ve směru k Malostranské mostecké věži až ke schodům na Kampu. Je dlouhý asi padesát metrů a jeho výška kolísá mezi deseti až pětadvaceti centimetry. V jednom místě je rozdíl ve výšce mostovky takový, že jej dokonce vyrovnávají schody dva. Jsou betonové, protože beton je i pod žulovými dlažebními kostkami. Podél schodu jsou rozestavěny zábrany, které most půlí.

„Na mostě je potřeba odbourat původní betonové vrstvy, které tu jsou už od předchozí opravy. Je tu i nefunkční izolace. Tyto vrstvy se nahrazují novými, které jsou ale daleko tenčí. Proto dochází ke snížení té vozovkové části,“ popisuje současný způsob opravy stavbyvedoucí firmy SMP CZ Václav Vlček.

Podle mluvčího stavitelské firmy je navíc potřeba povrch mostu postavit do většího oblouku, aby z něj dobře odtékala voda. „Most je poškozený hlavně proto, že do něj teče,“ řekl Kameník.

I když beton působí na této kamenné stavbě ze 14. století poněkud nepatřičně, podle historiků není pro Karlův most žádnou novinkou. „Beton už tady byl při té poslední opravě ze sedmdesátých let. Působí to trochu podivně, ale často to ten beton drží pohromadě. Má to smysl třeba i v době velké povodně,“ míní předsedkyně Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!