26. února 2016 15:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karlův most posprejovali asi turisté. Policie zveřejnila video z jejich akce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse

PRAHA Policie zveřejnila video akce dvou vandalů, kteří ve středu posprejovali Karlův most. Podle kriminalistů se s největší pravděpodobností jedná o turisty, kteří hovoří francouzsky. Mladíkům za „podepsání se“ na jednu z dominant Prahy hrozí až tři roky nepodmíněně.

Tmavé oblečení a kapuce na hlavě. Dvě nenápadné postavy jdou v noci uličkami Prahy, aby se „podepsali“ na jednu z nejikoničtějších pražských památek - Karlův most. Nikde nikdo. Mladíci vytáhnou sprej a hbitě gotickou stavbu „ozdobí“ několika klikyháky.

Jejich tajná mise se jim ale úplně nezdařila. Policie zveřejnila kamerové záznamy a fotografie obličejů domnělých pachatelů. „Svou pozornost by tedy mohli zbystřit zejména zaměstnanci hotelů, neboť se s největší pravděpodobností jedná o turisty,“ sdělila mluvčí pražské policie Iveta Martínková.

Mladíci, kteří měli posprejovat Karlův most.

Vandalismus by nakonec sprejery mohl vyjít poměrně draho. „Pachatelům by v případě dopadení a odsouzení za normálních okolností hrozil trest odnětí svobody až na jeden rok, ale vzhledem k tomu, že poškodili právě národní památku, hrozí jim nyní až roky tři,“ upozorňuje Martínková.

Nepovedený tag

Podle umělce Pasty Onera byl na Karlově mostě vysprejován takzvaný tag. „Jedná se o jakýsi podpis autora graffiti,“ uvedl umělec pro server Lidovky.cz.

„Tento tag je ale velice nezdařilý, jeho autorem pravděpodobně bude velmi mladý začátečník, pravděpodobně turista. Tuzemští sprejeři totiž památky typu Karlova mostu respektují,“ doplnil Pasta Oner.

Případ je unikátní i proto, že s podobným typem vandalství se policisté setkávají jen velmi vzácně. Karlův most podle mluvčí Ivety Martínkové v minulosti nikdo nepoškodil. Nápis ale nevydržel dlouho, Technická správa komunikací nápis nechala hned ve čtvrtek smýt.

Grafitti na Karlově mostě u Karlových lázní.
Posprejované zábradlí Karlova mostu.

Na historické památky sprejeři občas zacílí. Například v roce 2014 posprejoval japonský turista Národní divadlo.

jzlJakub Zelenka
  • 12Diskuse