Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prostor pro změny v daňovém balíčku příliš není, říká Peake

Česko

  11:09
PRAHA - Nejen daňový balíček, ale i schválení církevních restitucí je zatím odloženo na neurčito. Vláda dnes daňový balíček pošle ve stejné podobě do Sněmovny. "Dokud nedojde k jeho schválení, nepodpoříme restituce," řekla vicepremiérka Karolína Peake ze strany LIDEM.

Karolína Peake oznamuje, že končí ve Věcech veřejných. foto: Michal KrumphanzlČTK

Podle LIDEM jsou restituce příliš velký výdaj ze státního rozpočtu, který by bez částky, která do státní kasy přiteče díky zvýšení daní, neměl být schválen.

Lidovky.cz: Strana LIDEM prosazuje kvůli problémům při schvalování zvýšení daní odsunout i termín schválení církevních restitucí, proč?
Požádali jsme koaliční partnery, abychom o církevních restitucích hlasovali až po schválení konsolidačního balíčku. Církevní restituce znamenají velký výdaj ze státního rozpočtu a měli bychom mít v první řadě rozpočet konsolidovaný a zajištěný.

Lidovky.cz: Takže dokud nebude schválen daňový balíček, nebude termín na schválení církevních restitucí?
Přesně tak. Já doufám, že ten konsolidační balíček projde v těch zkrácených lhůtách, na kterých jsme se dohodli, že pro ně  budeme hlasovat hned, jak ho dnes pošleme z vlády do poslanecké sněmovny. Hned poté můžeme hlasovat i o církevních restitucích.

Lidovky.cz: Není to z vaší strany jen vzpoura vůči koaličním partnerům?
Není to žádné lavírování, jde opravdu o to, že je to velký výdaj. Člověk si také nepořizuje nové auto či dům, zrovna když nastoupil do zaměstnání. Pokud jsme neschválili konsolidační balíček, tak bychom ten velký výdaj měli nechat až na tu další fázi.

Lidovky.cz: Vzbouřenci v ODS požadují změny v daňovém balíčku. Ministr financí Miroslav Kalousek o nich nechce slyšet. Jaký k tomu máte postoj vy?
V prvé řadě je třeba dojít ke koaliční shodě. Myslím, že obecně prostor pro změny v tom konsolidačním balíčku příliš není. Samozřejmě ve chvíli, kdy pouštíte znovu zákon do celého legislativního procesu, tak prochází znovu přes všechny výbory i čtení v poslanecké sněmovně. Podle LIDEM jsou restituce příliš velký výdaj ze státního rozpočtu, který by bez částky, která do státní kasy přiteče díky zvýšení daní, neměl být schválen.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ - ONLINE PODPORA (35 - 45.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč