Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Peake složila funkci předsedkyně LIDEM: Zásadně se rozcházíme v názorech

Česko

  9:21aktualizováno  10:52
PRAHA - Předsedkyně LIDEM Karolína Peake ráno složila funkci a dala ji k dispozici republikové radě. Uvedla to ve svém prohlášení. Odůvodnila to tím, že se její politické názory v zásadních věcech rozcházejí s názory poslanců za LIDEM. Peake při středečním hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka opustila sál, zatímco její spolustraníci hlasovali proti vládě.

Po odchodu Peake se na ministerstvo obrany vrací ti, které odvolala. foto: ČTK

Peake tento postup zvolila poté, co svou neúčast při hlasování oznámili poslanci ODS Tomáš Úlehla a Jan Florián, čímž padla většina někdejší vládní koalice o síle 101 hlasu (ČTĚTE ZDE). Rusnokův kabinet ani tak důvěru nezískal.

"V zásadních věcech politického dění se můj názor rozchází s názorem poslanců LIDEM - liberální demokraté a nezařazených. Považuji za správné neblokovat ze silové pozice předsedkyně průchod většinového názoru poslanců a zároveň nechci prosazovat, co sama považuji za správné, proti vůli poslanců," napsala Peake. Podle ní strana LIDEM potřebuje někoho, kdo "má sílu pokračovat". V prohlášení zdůraznila, že věnovala rok a půl snaze o vybudování strany a o stabilní a férovou spolupráci s koaličními partnery.

Schůze k rozpuštění Sněmovny

schůze k rozpuštění Sněmovny bude příští týden, přesný termín zatím její vedení nestanovilo

požádat o svolání chtějí spolu ČSSD, TOP 09 a KSČM.

k žádosti případně připojí i Věci veřejné

o předčasné volby usilovaly dosud bývalé opoziční strany. Po středečním večeru se k nim přidala i strana bývalé vládní koalice TOP 09, kterou k tomuto novému postoji přiměl rozpad koalice

k rozpuštění Sněmovny, o něž se ČSSD již jednou pokoušela, je třeba 120 hlasů, sociální demokraté disponují 54, komunisté 26 a TOP 09 má 42 hlasy

rozpuštění by tak mohlo být hladce schváleno, pak musí Sněmovnu podle ústavy rozpustit prezident Miloš Zeman. Do 60 dnů pak musí být volby nové

Poté, co Florián a Úlehla ve středu oznámili, že se hlasování nezúčastní, Peake prohlásila, že ODS porušila dohodu o 101 hlasech, takže dohoda nemá cenu, a nezúčastnila se hlasování. Uvedla, že jediným řešením současné situace jsou předčasné volby. "Požádala jsem předsedu klubu TOP 09, aby připravil podpisovou listinu k rozpuštění Sněmovny, kterou podepíšu," řekla později novinářům Peake.

ČTĚTE TAKÉ:

Členové klubu LIDEM byli ve středu změnou postoje Peake zaskočeni, prý jim nevysvětlila, proč změnila názor. "Kolegové ze strany se mne samozřejmě snažili přesvědčit. Chápu jak jejich argumenty, tak i to, že jsou na mne naštvaní," řekla v rozhovoru pro server Aktuálně.cz.

Karolína PEAKE

  • datum narození: 10. října 1975
  • vzdělání: Právnická fakulta UK.
  • současná funkce: poslankyně (od května 2010; zvolena za VV, nyní nezařazená); předsedkyně strany LIDEM (od 3. listopadu 2012; ve čtvrtek rezignovala)
  • politická kariéra: první místopředsedkyně VV (květen 2011 - duben 2012); zastupitelka městské části Praha 1 (2006 - duben 2012); předsedkyně poslaneckého klubu VV (duben - červenec 2011); předsedkyně ústavně právního výboru (červenec 2010-2011); místopředsedkyně vlády (červenec 2011 - červenec 2013), předsedkyně Legislativní rady vlády (červenec 2011 - prosinec 2012), předsedkyně Vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí (červenec 2011 - červenec 2013); ministryně obrany (prosinec 2012)
  • profesní kariéra: po škole působila tři roky jako advokátní koncipientka, poté byla před vstupem do politiky na mateřské dovolené, spoluzakládala mateřské centrum v Praze 1.
  • členství v politických stranách: v roce 1997 vstoupila do ODS, jejíž členkou byla rok; s VV spolupracovala od roku 2005; v dubnu roku 2012 se rozhodla odejít z VV a spoluzaložila novou politickou stranu LIDEM - liberální demokraté.
  • rodina: vdaná, její muž je Australan s českými a čínskými kořeny; má dva syny.
  • ostatní: Ke komunální politice a straně Věci veřejné (VV) se dostala v době, kdy byla na mateřské dovolené, přes problematiku dětských hřišť. V roce 2009 kandidovala za VV do Evropského parlamentu. V květnu 2011 kandidovala na předsedkyni VV, skončila druhá za Radkem Johnem.
  • Po volbách do sněmovny v květnu 2010 působila ve vyjednávacím týmu vznikající vládní koalice (na starosti měla oblast spravedlnosti a korupce).
  • V květnu 2011 se v tisku objevila spekulace, že Peake je členkou takzvané Koncepční rady VV, která měla zákulisně rozhodovat o důležitých věcech ve straně; existenci rady vedení VV popřelo.
  • Během vládní krize na jaře 2012 se Peake spolu s ministry Pavlem Dobešem a Kamilem Jankovským odmítla podřídit stranickému požadavku, aby členové vlády za VV předali předsedovi strany Johnovi své podmíněné demise. V půlce dubna 2012 oznámila, že ukončila členství ve VV a odešla z jejich poslaneckého klubu. Peake, která předtím dlouhodobě patřila k nejužšímu vedení VV, údajně opustila stranu podle svých slov proto, že nesouhlasila s politikou ultimát a konfrontací s koaličními partnery. Stejný krok jako Peake učinili i další ministři za VV a někteří poslanci této strany, kteří následně založili stranu LIDEM - liberální demokraté.
  • Ve funkci ministryně obrany vydržela Peake loni v prosinci pouhých osm dní, tedy bezkonkurenčně nejméně ze všech dosavadních ministrů ČR. Krátce po svém nástupu do čela úřadu totiž Peake překvapivě odvolala prvního náměstka Vlastimila Picka, šéfa sekce vyzbrojování Pavla Bulanta a ředitel kabinetu ministra Františka Šulce. Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na to prohlásil, že je rozhodnutím Karolíny Peake překvapen a ztratil k ní důvěru. Následně byla Peake z čela ministerstva odvolána.
  • V souvislosti s politickou krizí vzniklou po rezignaci premiéra Petra Nečase v polovině června, se Peake podepsala na seznam 101 poslanců, kteří vyjádřili podporu případné nové vládě v čele s Miroslavou Němcovou (ODS).
Autoři: ,