Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Katolický řád zatrhl koncert v Emauzském klášteře. Vadila mu účast gay sboru

PRAHA - Pražský pěvecký gay sbor Doodles měl vystoupit jako host na koncertě Lucky Voice Band začátkem října v Emauzském klášteře. Když ale tamní Benediktinské opatství zjistilo, že Doodles tvoří gayové, pronájem prostor zrušilo.

Pražský gay pěvecký sbor Doodles foto: doodles.cz

„Zrušení pronájmu Emauzským klášterem mě velmi překvapilo a mrzí mě. Jako laik nemám ohledně postoje katolické církve vůči homosexualitě jasno. Na jednu stranu katolický katechismus říká, že homosexuálové mají být přijímáni s úctou, soucitem a jemnocitem. Vůči nim je třeba se vyhnout jakémukoliv náznaku nespravedlivé diskriminace. Na druhou stranu vidím tento konkrétní případ, který je podle mého názoru s výše uvedenými zásadami v rozporu,“ uvedl sbormistr Doodles Marek Stanka pro server Lidovky.cz. V klášteře sídlí Benediktinské opatství.

Pražský gay pěvecký sbor Doodles

Pražský gay pěvecký sbor Doodles

Zároveň se Stanka pozastavuje nad tím, že v klášteře před pár dny vystupoval smíšený sbor z jedné ZUŠ, mezi jehož členy je i jeho bývalý partner. „Kladl jsem si otázku, čím je dáno, že on tam mohl vystoupit a já ne,“ podotýká.

Rozhodnutí překvapilo i Janu Rejhonovou z Lucky Voice Bandu, který právě Doodles pozval na svůj koncert jako hosta. „Hledali jsme menší uskupení, které má podobný repertoár jako náš sbor Lucky Voice Band a které umí svým vystoupením pobavit i zahřát u srdce,“ vysvětlila Rejhonová pro Lidovky.cz, proč si vybrali zrovna tento sbor.

Lucky Voice Band.

Lucky Voice Band.

Názor opatství oba sbory respektují, ale nesouhlasí s ním. „Když přišlo zrušení rezervace ze strany Emauzského paláce, byli jsme hodně překvapeni a zarmouceni. Z prvního emailu nebylo zřejmé, zda chtějí zrušení vystoupení výslovně kvůli tomu, že je naším hostem gay sbor. Po našem dotazu, zda zrušení přichází právě kvůli tomuto faktu, se nám dostalo kladné odpovědi. Nikoho z nás ve sboru ani nenapadlo, že by vystoupení gay souboru mohlo být jakýkoliv problém. Názor církve plně respektujeme, ale neztotožňujeme se s ním. I proto jsme se rozhodli koncert přesunout na jiné místo, které zatím ještě hledáme,“ sdělila pro Lidovky.cz dále Rejhonová.

„Žádné vyjádření zatím neposkytujeme,“ uvedla Klára Simandlová z Emauzského kláštera na dotaz Lidovky.cz. Redakce má k dispozici emailovou komunikaci o zrušení pronájmu sálu. Mimo jiné se jako důvod uvádí, že vystoupení gay sboru je zásadní problém, neboť jde o katolický klášter. Původní bezproblémovou rezervaci pak klášter objasňuje tím, že nevěděl o detailech akce. Na dotaz, proč byl pronájem prostoru zrušen, odpověděla Simandlová: „Ještě nevíme, je to věc našich představených.“

Sboru Lucky Voice Band navíc vznikla škoda, protože si veškeré propagační materiály zajišťuje a hradí sám, a tak nyní musí zajistit jejich přetisk. „Propagační materiály i již vytištěné vstupenky budeme muset řešit znovu, což nás sice netěší, ale i přesto jsme ani na minutu nezauvažovali o změně hosta. Upřímně doufáme, že i tato kauza přispěje k diskuzi nad LBGT tematikou,“ tvrdí Rejhonová.

Autoři: , ,

Mohlo by vás zajímat