Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Karzáí? Chceme hlavně bezpečí

Česko

Prezidentské volby v Afghánistánu - Ve hře je trojice kandidátů. S přípravou voleb pomáhají i Češi

Řada Afghánců zvažuje, jestli půjde příští čtvrtek volit prezidenta. Od posledních voleb se podle nich nic nezměnilo. Mají hlavně znovu strach z Talibanu.

KÁBUL/PRAHA „Všichni musíme volit, protože kdybychom nevolili, oslabí to systém,“ vysvětloval zpravodaji BBC v Afghánistánu kovář Džar Muhammad z odlehlé vesnice v horách v provincii Badakšán, nějakých 600 kilometrů severovýchodně od Kábulu. V den prezidentských voleb, které se v Afghánistánu uskuteční příští čtvrtek, vezme svého poníka a dva osly, posadí na ně ostatní členy rodiny a vydají se k volbám. Nejbližší volební místnost je od nich vzdálená hodinu a půl cesty. „Určitě půjdu volit. Půjdou i má žena a mí dva synové,“ tvrdil i další vesničan, který se představil jako Muhammadulláh Chan. Přestože Badakšán patří k nejchudším afghánským provinciím a řeči kábulských politiků jsou místním minimálně tak vzdálené jako sám Kábul, lidem není úplně jedno, kdo je u moci. Ještě pořád je mezi nimi dost těch, kteří si nedělají iluze a o současné vládě mluví jako „o loutkách Američanů“. Přesto jsou pro ně přijatelnější než Taliban nebo šéfové gangů kšeftujících s opiem. Ostatně řada bývalých válečníků a pašeráků opia svou moc a vliv „legalizovala“ tím, že se přidala na stranu vlády (patří k nim dokonce guvernér provincie Badakšán Baz Muhammad Ahmádí). Je proto s podivem, že to lidi od voleb naopak neodradí.

„Pořád ještě je tu Taliban, který lidi přesvědčuje, aby k volbám nechodili. Z něj mají větší strach,“ řekl britské BBC šéf badakšánské policie Núr Kentús. „Naštěstí jim Taliban nevyhrožuje, jen je zkouší přesvědčit.“

Koneckonců, ať má guvernér Ahmadí minulost, jakou chce, v úřadu se docela osvědčil. „Slíbil, že do příštího roku vybuduje hlavní silniční tah. A už se doopravdy staví,“ chválil guvernéra Kásim Džan, kterého živí zemědělství a od nové silnice si slibuje vylepšení odbytu svých výpěstků.

I v další provincii na východ od Kábulu, v Nangarháru, vládne před volbami největší strach z Talibanu. Tady si na rozdíl od Badakšánu dovolil Taliban víc. Sotva před několika měsíci vtrhl do vesnice Kúdí Chal a vyhodil do povětří školu, ve které se učili pohromadě chlapci s dívkami. „Varovali jsme vládu, že k takovému útoku může dojít,“ řekl BBC jeden z obyvatel vesnice Kúdí Chal, který si nepřál být jmenován. Před sedmi lety, když se v zemi uskutečnily první demokratické volby, absolvovala řada místních i hodinové pochody přes hory do volebních místností. Tehdy je Taliban neodradil. Od té doby se ale hodně změnilo. Navzdory slibům je prý vláda nedokázala ochránit. „Mysleli jsme si, že tu po volbách bude bezpečno a že na tom budeme lépe. Stálo to za ten risk,“ zavzpomínal Vali Šáh, další z obyvatel vesnice Kúdí Chal. „Ať už tyhle volby vyhraje kdokoliv, měl by nám zajistit bezpečnost. Nic víc si momentálně nepřejeme,“ dodal.

***

„Pořád ještě je tu Taliban, který lidi přesvědčuje, aby k volbám nechodili. Z něj mají větší strach.“

„Mysleli jsme si, že tu po volbách bude bezpečno a že na tom budeme lépe. Tehdy to stálo za ten risk.“

Autor: