Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Katastr selhává, neuchrání před zloději nemovitostí

Úřednice (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úřednice (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Starý pán podepsal smlouvu k faktickému převodu pozemku na nového majitele, aniž ale vzhledem ke svému zdravotnímu stavu tušil, co podepisuje. Jeho dcera to zjistila a chtěla převod zastavit. Jenže z dokumentace bylo zjevné, že otcův podpis není falešný, takže katastrální úřad převod zastavit odmítl.

Nabízelo se pokusit se zvrátit případ soudní cestou, neboť podpis smlouvy provázel nátlak a bylo možné podat žalobu na určení vlastnictví. Avšak to by vyžadovalo svědectví oklamaného starce, což kvůli jeho podlomenému zdraví nebylo vhodné. Rodina proto od žaloby nakonec ustoupila a ukradenou nemovitost novému nabyvateli ponechala.

„Nechci, aby si rodiče něčím znovu procházeli a nějak se to proti nim obrátilo. Víc bych to neřešila,“ řekla LN Jaroslava Kinská, dcera původního majitele. Po nepříjemném zážitku nicméně vyhledala jednu ze soukromých společností, které hlídají změny v katastru nepřetržitě.

Důvod zájmu je prostý. Pokud totiž původní vlastník podvodem či chybou úřadů o nemovitost přijde a nezareaguje včas, konkrétně do 52 dnů od podání návrhu na změnu v katastru, musí se připravit na vleklý a nákladný právní boj. Pokud si navíc změny nevšimne do tří let, o svou nemovitost přijde definitivně. Jde o důsledek nového občanského zákoníku, který platí od ledna 2014, a novely katastrálního zákona. Nyní platí, že kdo je ve veřejném katastru zapsán, je také jako vlastník brán. A zločinci toho dovedně zneužívají.

Se zfalšovanými dokumenty dokážou změnit vlastníka, aniž by se to skutečný majitel nemovitosti dokonce dozvěděl. Katastr jej sice o změnách musí ve lhůtě 20 dnů vyrozumět, jenže zločinec s falešnou plnou mocí zařídí i přesměrování doručovací adresy na poště. Docílí tím toho, že se původní majitel o krádeži dozví pozdě, pokud vůbec.

Nový občanský kodex rovněž posiluje takzvaný institut dobré víry. Čili pokud někdo od zloděje nemovitost koupí, musí původní majitel prokazovat, že nový majitel nezískal dům či pozemek v dobré víře. V praxi ovšem podvody probíhají tak, že zločinci nemovitost obratem přeprodávají předem domluveným kupcům.

Dále ve středečních LN najdete:

Sportovci letos Czechii na dresech mít nebudou

O to, aby se v zahraničí slovo Czechia dostatečně vžilo, se mohou zasadit především sportovci. Až 70 procent pozitivních zpráv o Česku je totiž podle průzkumů spojeno se sportem.

Už v polovině měsíce vyvolal moderátor slavnostního losu na Fed Cupu tenistky jako tým Czechia. Na ostatních turnajích ale změna nejspíš tak rychle nepřijde. Letošní mistrovství světa v hokeji, fotbalové Euro i letní olympijské hry přivítají naše sportovce pod oficiálním politickým názvem Czech Republic.

„Sportovní svazy pořizují celé sady reprezentačních dresů na několik let dopředu, pochybuji, že by je vyhodili a nechali přešít,“ řekl LN mluvčí Českého olympijského výboru Marek Brodský. Například hokejisté pořizují dresy ve čtyřletém olympijském cyklu.

S tím, že na olympiádě v Riu de Janeiro nebudou Češi vystupovat pod názvem Czechia, už se smířil i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který v to původně doufal. Právě jeho resort chce druhý, geografický název nechat zapsat do mezinárodní databáze OSN. Příští týden to zřejmě posvětí vláda.

Soše Železné lady něco chybí: kabelka

Kabelka ukrývající moc i tajemství. Symbolem a neoddělitelným doplňkem bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové byla její kabelka značky Launer. Účastnila se s ní všech jednání a zahraničních cest. Symbolizovala její moc, odhodlání a neústupnost. Dokonce natolik, že sloveso „to handbag“ (doslova „ukabelkovat“) bylo zařazeno do oxfordského slovníku ve významu: silně a nemilosrdně slovně zaútočit.

Nyní je však její tři metry vysoká socha za 300 tisíc liber (přibližně 10,5 milionů korun), která byla dokončena již v minulém roce, bez kabelky. Dcera Železné lady Carol Thatcherová, žijící ve Švýcarsku, novou sochu rázně odmítá. Napsala proto dopis, v němž údajně nesouhlasí s jejím vzhledem. „Nemůžete mít sochu mé matky bez kabelky.“, citoval ji britský deník The Daily Telegraph.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S®. Přihlášení je snadné

Vyzkoušejte sadu dětské kosmetiky JOHNSON’S® Bedtime™, která je určena pro všechna miminka od 6 měsíců. Složení se speciální esencí NaturalCalm™...