Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Katolíci schvalovali vraždy Židů, prohlásil poslanec ČSSD ve sněmovně

Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanecká sněmovna (ilustrační foto). | foto: Lidové noviny

Rozruch ve Sněmovně vzbudil poslanec ČSSD Igor Jakubčík výrokem proti katolické církvi. Řekl, že byla spojencem nacistického Německa a schvalovala vraždy Židů. U poslanců pravicové opozice a vládní KDU-ČSL vyvolalo Jakubčíkovo vystoupení rozhořčení, bouchali do lavic. Jakubčíkova slova rozhodně odmítl i předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Kardinál Dominik Duka ho označil za šíření lži a nenávisti.

"Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedna z největších spojenců nacistického Neměcka. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů," řekl Jakubčík při projednávání novely části poslanců ČSSD, která prodlužuje některé lhůty pro posouzení žádostí církví o vydání majetku a pro kontrolu rozhodnutí. Jakubčík taky uvedl, že pomáhala nacistickým zločincům při jejich odchodu do Jižní Ameriky.

ČTĚTE TAKÉ:

František Laudát (TOP 09 a Starostové) žádal Jakubčíka o omluvu. "Taková sociální demokracie je pro mě nepřijatelná," řekl. Lidovci Ludvík Hovorka a Jaroslav Klaška označili poslancovo vyjádření za nešťastné a neuvážené. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) uvedl, že ke katolicismu se hlásí i premiér Sobotka. Podle Jakubčíkovy logiky se prý tedy hlásí ke kolaboraci s nacismem. "Máte dvě možnosti: buď se zastřelit, nebo vyslovit nedůvěru vládě," řekl Blažek.

Sám Sobotka pokládá Jakubčíkovo vyjádření za "nešťastné, nespravedlivé a celkově historicky a věcně pochybné". Neodpovídá podle něj postoji ČSSD. "Případy příchylnosti některých představitelů katolické církve k fašismu nelze zaměňovat za spojenectví celé církve s německými nacisty či církevní schvalování holokaustu," napsal Sobotka.

"To, že má ČSSD jiný názor na církevní restituce, neznamená, že by si nevážila obětí, které přinesla celá řada katolických kněží i věřících v boji proti nedemokratickému a nelidskému nacistickému režimu," dodal premiér.

Šíření lží a nenávisti, říká Duka

Duka vnímá vystoupení poslance ČSSD jako šíření lži a nenávisti. "Církev u nás i jako celek trpěla, umírala a vzdorovala nacistické totalitě a je mi líto, že někdo může toto zpochybňovat," uvedl v prohlášení kardinál. Podle něho to dokládá i několik stovek kněží umučených v nacistických koncentračních táborech.

Poslanec ANO Martin Komárek, který se hlásí ke katolické víře, kolegovy výroky označil za ohavnosti a pitomosti. Jako katolík mu ale prý odpouští.

Vadí mi události po roce 1948, dodal Jakubčík

Jakubčík později řekl, že nemá nic proti současným církvím, které podle něj za komunistické totality trpěly. "Vadí mi, co se dělo po roce 1948," uvedl s tím, že reagoval jen na jednu poznámku v debatě. Co se však dělo za druhé světové války, označil Jakubčík za "černou skvrnu".

Ministr kultury a bývalý kněz Daniel Herman (KDU-ČSL) uvedl, že to chápe jako nějakou omluvu, ale ne zcela vysvětlující. Jakubčíkovy výroky ohledně kolaborace neodpovídají historickým faktům, dodal. Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola vyzval Jakubčíka, aby našel odvahu k omluvě. Mihola také neúspěšně navrhoval přerušit projednávání návrhu do příští řádné schůze Sněmovny, která bude až v září.

Jakubčíkova slova zazněla den poté, co sněmovna doporučila prezidentu Miloši Zemanovi, aby udělil Medaili Za hrdinství lidickému faráři Josefu Štemberkovi. Nacisté ho popravili 10. června 1942 spolu s ostatními lidickými muži.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!