19. prosince 2012 17:40, aktualizováno  17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Bárta & Škárka. Politické intrikaření není trestné, uvedl soud

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová a Vít Bárta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a Věcí veřejných Kateřina Klasnová a Vít Bárta | foto: ČTK

PRAHA UVNITŘ CELÝ ROZSUDEK. Poslancům Vítu Bártovi a Jaroslavu Škárkovi se dramaticky zvýšila šance, že z obálkové aféry vyjdou bez trestu. Dosud neveřejný rozsudek odvolacího soudu rozcupoval odvážnou konstrukci obvodního soudce Jana Šotta, který Bártovi udělil podmínku a Škárku poslal na tři roky do vězení.

"Za této situace nelze jinak než uzavřít, že jednání obžalovaného Bárty nenaplňuje znaky žalované ani jiného trestného činu," konstatuje rozsudek pražského městského soudu, jehož písemné znění Lidovky.cz získaly s pomocí informačního zákona. "Celé záležitosti al neadekvátní rozměr zájem médií a veřejnosti v důsledků na ní zúčastněných osob, jejichž chování ve stylu politického intrikaření nepodléhá trestní odpovědnosti, ale odpovědnosti přede jejich voliči," píše se ve verdiktu.

ČTĚTE TAKÉ:

O odvolání obou poslanců soud rozhodl neveřejně v polovině listopadu a znění verdiktu až doposud tajil.  Podle původní obžaloby Bárta dal poslankyni Kristýně Kočí a Škárkovi celkem přes půl milionu za to, že budou loajální a budou prosazovat jeho zájmy ve straně. Samotný Bárta se přitom celou dobu bránil, že šlo pouze o bezúročné půjčky.

Městský soud musel v aktuálním rozsudku respektovat verdikt Nejvyššího soudu, podle něhož Bárta nemohl být potrestaný za nabízení půjček na schůzi poslaneckého klubu, neboť jej v té chvíli chránila poslanecká imunita. 

A bez toho nejde podle odvolacího soudu doložit, že Bárta uplácel poslance v souvislosti s obecným zájmem. "Absence části skutkového děje vyplývající z rozhodnutí Nejvyššího soudu způsobuje, že tak nebo tak o úplatek prokazatelně nejde," napsala do čerstvého rozsudku soudkyně Jarmila Löffelmannová.

On-line proces? Mimořádné, ale v pořádku

Soudce Šott vedl proces s Bártou a Škárkou za přítomnosti kamer. Soudkyně Löffelmannová o nezvyklém přístupu poznamenala: "Řízení netrpí žádnými podstatnými vadami a negativně se na něm konkrétně neprojevilo ani vedení tzv. on-line procesu, které lze v rámci soudního řízení jinak obecně považovat za mimořádně nevhodné a nakonec i v rozporu s trestním řádem."

Löffelmannová současně rozmetala i Šottovu tezi, podle níž se Škárka dopustil podvodu, neboť si od Bárty převzal obálku s penězi s tím, že se chtěl na jeho účet obohatit. "Obvodní soud uvádí, že od počátku bylo úmyslem obžalovaného Škárky předanou finanční částku od Bárty zneužít k jeho veřejné a politické diskreditaci, nikoliv k vlastnímu majetkovém u obohacení. Chybí tedy úmysl se majetkově obohatit, což je podstatný znak trestného činu podvodu!" ukončila větu vykřičníkem soudkyně a dodala: "Pokud jde o vlastní žalovaný skutek, ten nebyl obžalovanému bezpečně prokázán a ani navíc nevykazuje znaky trestného činu."

Kompletní verdikty v knihovně serveru Lidovky.cz

- Rozsudek nad severočeským stínovým vládcem Alexandrem Novákem (korupce, 4 roky nepodmíněně).

- Rozsudek nad exposlancem Petrem Wolfem (korupce, 6 roky nepodmíněně)

- Rozsudek nad podnikatelem Tomášem Pitrem (daňový únik,, 3 roky nepodmíněně

- Rozsudek nad poslancem Romanem Pekárkem (korupce, 6 let nepodmíněně)

- Rozsudek nad pirátem Alešem Trpišovským (nehoda, 2 roky podmíněně)

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.