Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kauza Česká pošta: policie odložila Čadkovo trestní oznámení na ředitele Elkána

Česko

  6:34
PRAHA - Kvůli údajnému milionovému podvodu poslal policii na manažery české pošty v čele s ředitelem Martinem Elkánem, podnikatel Lukáš Čadek ale nakonec neuspěl. Pražská kriminálka oznámení prověřovala od loňského srpna a letos v únoru případ odložila.

Lukáš Čadek foto: Petr TopičMAFRA

„Ze shromážděného spisového materiálu nebylo shledáno v jednání zúčastněných stran naplnění ani jediného z povinných znaků objektivní a subjektivní stránky některého z trestných činů,“ konstatovala policie v jednostránkovém usnesení z 22. února. Server Lidovky.cz ho má k dipozici.

Nové trestní oznámení v Chovancově kauze. Čadek ho podal i na šéfa pošty

Čadek se s poštou přetahuje o více než 20 milionů korun kvůli nevydařenému plánu prodávat drobnosti na přepážkách. Poté co nakoupil zboží za 20 milionů, pošta od obchodu upustila a on zkrachoval. Kvůli podvodu proto loni podal trestní oznámení na Elkána a několik dalších zaměstnanců pošty.

Neúspěchu se podle svých slov nediví. „Já jsem jiné rozhodnutí ani nečekal. ÚOOZ z Plzně má asi na věc jiný názor (ÚOOZ podle Čadka šetří smluvní vztah jeho firmy s poštou), a tak řeší paralelně to samé. Je mi jasné, že se ve skutečnosti jedná jen o shánění důkazů proti mně k civilnímu soudu. Celkově jsem rezignoval na jejich postup a nahánění mé osoby ve všech oblastech. Cítím se psychicky i fyzicky vyčerpán,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Česká pošta se od začátku brání, že s podnikatelem nikdy neměla žádný smluvní vztah, a on tak svoje nároky staví na smyšlených e-mailech. Letos v únoru přišel Čadek s informací, že soud vydal platební příkaz a pošta mu tak má zaplatit 23 milionů korun. Státní podnik to nicméně popřel. Pokud pošta nezaplatí, případ se tak dostane před soud.

Ředitel české pošty Martin Elkán

Případ má také trestně-právní rovinu, která sahá až k ČSSD. Čadek tvrdí, že mu člen sociální demokracie Kamil Choc dal jasnou nabídku: urovnám spor s poštou, získám zpět peníze, ale uloupnu z nich dva miliony pro ČSSD a jeden pro jejího ministra vnitra Milana Chovance.

Podnikatel zveřejnil nahrávky, které podle něj korupční nabídku dokazují, padlo i trestní oznámení. Policie nicméně začala stíhat i samotného Čadka s Chocem v takzvaném zkráceném řízení. Soudy ale takový postup odmítly a vrátily případ k došetření. Přijít by tak mohla obžaloba., či návrh na potrestání. (VÍCE ZDE)

Autor: