„Pokud jde o situaci kolem České pošty, já prostě nechci opakovat chybu, kterou udělala Nečasova vláda, když ignorovala signály a informace, které měla od zpravodajských služeb v České republice a nebyla schopná na základě těchto informací reagovat,“ uvedl Sobotka.
Zmínil se přitom o kauzu Viktoriagruppe, v níž jde o zásoby nafty, které má Česko uskladněné v Německu a s nimiž nemůže nakládat.
Klíčová osoba v kauze České pošty: Dávám dohromady třaskavý materiál |
Kauza kolem České pošty vypukla minulý týden, kdy se v médiích objevila informace, že Kamil Choc ze středočeské ČSSD chtěl třímilionový úplatek po podnikateli Lukáši Čadkovi, který s Českou poštou vede spor o více než 20 milionů korun. Peníze údajně měly jít do pokladny sociálních demokratů a přímo k ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, což strana i Chovanec odmítají. Podle některých informací případ souvisí s tendrem na zajištění bezpečnostních služeb pro Českou poštu.
Chovanec ve čtvrtek České televizi řekl, že podle jeho indicií kauzu Česká pošta nepokrývá jen Bezpečnostní a informační služba (BIS), ale i jiné tajné služby. „Že se na sledování toho, co se děje ve státním podniku, podílí Bezpečnostní informační služba, je naprosto přirozené, nás spíš zajímá angažmá těch ostatních,“ uvedl. Kromě toho prý bude účastníky dnešního jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu zajímat i to, proč se v této věci „vyskytuje jméno“ Vojtěcha Adama, poradce vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše.
Babiš svého poradce hájí. „Pan Čadek se ke mně hlásil a já jsem ho poslal za svým poradcem. Ten ho vyslechl a já jsem panu Čadkovi napsal, když mi poslal sms, aby podal trestní oznámení,“ řekl ČT.
Chovanec v ČT zopakoval, že Čadek podle něj žádný oprávněný nárok vůči poště nemá.
Policie nedávno navrhla obžalovat 14 lidí a sedm firem v kauze manipulace se zakázkami České pošty. Mezi obviněnými firmami podle dřívějších informací médií figuruje i hustopečský Agrotec. Kauzu nyní posuzují žalobci, kteří rozhodnou o tom, zda ji pošlou k soudu.
Kvůli kauze Česká pošta-Čadek Chovanec o víkendu požádal o schůzku předsednictva Bezpečnostní rady státu, které tvoří premiér, vicepremiéři a ministři zahraničí, obrany a vnitra. Důvodem je podle něj ohrožení ekonomických zájmů státního podniku a s tím související pokus destabilizovat pomocí zpravodajsko-bezpečnostních prostředků situaci v resortu ministerstva vnitra.
Řadě členů opozice, ale i koalice přijde však takové vysvětlení nedostatečné. Vedení bezpečnostní rady by se podle nich mělo svolávat jen v případě zásadního bezpečnostního ohrožení země.