Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
29. srpna 2015 7:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza České pošty: Podnik tají plat a odměny pro ‚Chovancovu‘ úřednici

Barbora Snopková-Haberová na propagačním materiálu pivních slavností s Davidem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barbora Snopková-Haberová na propagačním materiálu pivních slavností s Davidem... | foto: ArchivMAFRA

PRAHA Bývala blízkou spolupracovnicí Davida Ratha. Po jeho zatčení se ale Barbora Snopková-Haberová vydala budovat kariéru na Českou poštu. A právě v aktuální korupční kauze státního podniku měla údajně figurovat jako spojka na ministra vnitra Milana Chovance. Ačkoli zastává vysokou manažerskou funkci, získat informace o jejím platu a odměnách je nemožné.

Právě Snopková-Haberová je údajně jednou z hlavních postav v kauze České pošty. Když středočeský sociální demokrat Kamil Choc nabídl podnikateli Lukáši Čadkovi, že urovná jeho spor se

Kariéra Snopkové-Haberové

  • Barbora Snopková-Haberová patřila do Rathova blízkého okruhu a na starosti měla jeho sekretariát. Působila také v několika firmách v područí kraje.
  • Když v roce 2012 po zatčení Ratha úřad opustila, o rok později se uchytila na České poště spravované Chovancovým vnitrem.
  • Její kariéra na České poště byla poměrně rychlá. První měsíc pracovala jako asistentka finančního ředitele, poté se stala vedoucí jeho kanceláře. Od července 2014 zastává důležitou funkci ředitelky sekce korporátní správy.
  • Zúčastnila se také krajské Miss, v semifinále skončila na čtvrtém místě.

státním podnikem, Snopková-Haberová měla být jeho spojkou na šéfa vnitra Milana Chovance, do jehož gesce pošta spadá.

Server Lidovky.cz se proto podle zákona o svobodném přístupu k informacím snažil například zjistit, jaký plat a jaké odměny Snopková-Haberová jako vysoká manažerka státního podniku pobírá.

Výsledek? Ačkoli jde o státní firmu, postoj pošty zní jednoznačně: „Žádost o informaci se odmítá,“ stojí v úvodu čtyřstránkové odpovědi, pod kterou je podepsaná specialistka odboru komunikace Kateřina Koubová. Jak argumentuje dále, Česká pošta sice je veřejnou institucí, zároveň je ale podnikatelským subjektem a působí na volném trhu, což podle Koubové tvoří významnou náplň práce pošty.

A právě proto nemůže informace a platech a odměnách Snopkové-Haberové poskytnout. „Česká pošta je státní podnikem, který provozuje podnikatelskou činnost s majetkem státu. (...) Na svou činnost nedostává žádné průběžné finanční či jiné majetkové dotace ze státního či jiných veřejných rozpočtů, neexistuje ani jiné přímé propojení s veřejnými rozpočty,“ uvádí Koubová v dopise.

Je prý nutné rozlišovat postavení České pošty v době, kdy měla poštovní monopol, a tedy i privilegované postavení. Po roce 2013 se ale stala součástí konkurenčního prostředí, kde musí obstát na vlastní odpovědnost. „K udržení pozice rovnocenného soutěžitele musí být České poště proto garantovány rovné podmínky,“ tvrdí dále Koubková.

Povinnost strpět kontrolu

  • Nejvyšší správní soud už v několika svých rozhodnutích konstatoval, že za veřejnou instituci je třeba považovat například i Letiště Praha nebo společnost ČEZ.
  • V roce 2011 v případu Pražského dopravního podniku, kde žadatel chtěl podle info zákona získat smlouvy na úklid pražského metra, uvedl, že zájemcům musí informace poskytovat.
  • Dopravní podnik tehdy argumentoval obchodním tajemstvím a také tím, že je sice financován z veřejných prostředků, působí ale jako subjekt na volném trhu. A že zveřejnění informace by ho na trhu znevýhodnilo.
  • Nejvyšší správní soud ale konstatoval, že dopravní podnik je z větší části povinným subjektem ve smyslu informačního zákona, a že informace musí žadateli sdělit.

Podle poradce pro Otevřenou společnost Oldřicha Kužílka se na poštu coby státní akciovou společnost ale informační zákon vztahuje úplně stejně jako například na jednotlivá ministerstva. „Platí na ně úplně totéž jako na všechny ostatní povinné subjekty. Podle judikatury Nejvyššího správního soudu jsou povinni všechny tyto údaje poskytnout. Výjimkou jsou jen nejnižší servisní profese jako řidič nebo sekretářka,“ vysvětluje Kužílek.

Snopková-Haberová působí jako ředitelka úseku korporátní správy, tedy na vysoké manažerské funkci. Podle Kužílka navíc neobstojí ani argument, že je pošta součástí konkurenčního prostředí.

„Zákon neodlišuje, co je to za instituci a jakou má povinnost. Naopak Nejvyšší správní soud je na tento aspekt poměrně přísný. Říká totiž, že kdokoli patří státu, nemůže se schovávat za převleky typu akciová společnost či společnost s ručením omezeným. Když to řeknu jednoduše - nesmí to zakrývat to, co je ‚naše‘,“ vysvětluje autor informačního zákona s tím, že tento argument by bylo možné uznat jen ve chvíli, kdyby se žadatel dotazoval například informací obchodního charakteru.

Česká pošta – ilustrační foto.

Celé zdůvodnění České pošty, na základě kterého informaci odmítla poskytnout, označil za nesmysl. Úřad například argumentuje, že je třeba rozlišovat, jakého segmentu činnosti podniku se žádost týká. „Pouze v části působnosti, v níž vystupuje jako poskytovatel veřejné služby ‚dotované‘ veřejnými prostředky, má Česká pošta povinnost strpět kontrolu veřejnosti nad způsobem, jakým je s takovými prostředky nakládáno,“ stojí v dopise.

Tato argumentace ale podle Kužílka silně pokulhává, neboť si v tomto odstavci pošta prý doslova vybájila nový právní titul. „Jakoby byla zákonodárcem a měla schopnost měnit zákon přímo takto v jednotlivém správním rozhodnutí,“ dodává.

Spory o platy a odměny

Česká pošta není zdaleka jediná, která podle neziskové organizace Otevřená společnost odmítá sdělit informace.

  • Například akciová společnost Industry Servis ZK, kterou ze 100 procent vlastní Zlínský kraj, podle organizace téměř tři roky odmítá zveřejnit informace o platech a odměnách předsedy a místopředsedy.
  • Podobný spor se vede i u společnosti Thermal Pasohlávky, jejímž hlavním akcionářem je Jihomoravský kraj. Společnost nereagovala ani po dvou soudních rozhodnutích, přičemž i Nejvyšší správní soud potvrdil, že Thermal Pasohlávky je povinným subjektem. Rozhodnutí ale firma nadále ignoruje.

V závěru dopisu také pošta mění strategii a odvolává se na ochranu osobních údajů. „Došlo by zejména k porušení ustanovení o ochraně osobních údajů, kdy by (Česká pošta) takovéto osobní (citlivé) údaje poskytla třetí osobě bez souhlasu samotných zaměstnanců (...) a mohli by utrpět újmu na právu na ochranu před neoprávněným zasahováním do soukromého a osobního života,“ konstatuje Koubová v závěrem.

Kauza České pošty

Údajně korupční kauza České pošty se dostala na veřejnost poté, co podnikatel Lukáš Čadek uvedl, že sociální demokrat Kamil Choc mu za úplatky slíbil urovnat jeho spor s Českou poštou. Podle nahrávek, které zveřejnil protikorupční fond, měly jít dva miliony do kasy ČSSD, další milion měl jít do kapsy ministra vnitra (více čtěte ZDE).

Jak také nedávno informoval server Lidovky.cz, podnikatel Čadek, nyní sám podezřelý z nepřímého úplatkářství, podal v pořadí už druhé trestní oznámení. Státní podnik Česká pošta ho prý podvedl a on přišel o 27 milionů. Další oznámení tak míří na generálního šéfa úřadu Martina Elkána.

Právě tento spor stál na počátku celé aféry a Choc ho měl za úplatek srovnat. Důkazem má být podle Čadka jednak nahrávka rozhovoru, ale také e-mailová komunikace. Její součástí je prý i Barbora Snopková-Haberová. Jí měl Choc kontaktovat s žádostí o kontaktování ministra Chovance. Odpověď Snopkové-Haberové, že „udělá maximum“, má být ale podle tvrzení ministerstva vnitra podvrh. Snopková-Haberová prý naopak celou věc nahlásila na policii.

Kauza České pošty na serveru Lidovky.cz

hmHana Mazancová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou
NAPSAL SÁM ŽIVOT: Mladá maminka už potřetí bojuje s rakovinou

Před třemi lety se Janě Ryšánkové obrátil život naruby. Byla v pátém měsíci těhotenství, když jí lékaři oznámili, že má rakovinu v pokročilém stádiu.