Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Kauza Grygárek: detektivové už mají informace od Švýcarů. Pomůže nám cokoli, říká žalobce

Česko

  6:00
PRAHA - Čeští policisté od kolegů ze Švýcarska získali informace týkající se kauzy exnáměstka pražského vrchního státního zástupce Libora Grygárka, která odstartovala aféru Nagyová. Vyšetřování se nicméně prozatím táhne dál, protože detektivové zatím nedostali odpovědi na všechny otázky týkající se Grygárkova možného zneužití pravomoci. Sám bývalý žalobce nicméně tvrdí, že nové ani očekávané informace se ho vůbec netýkají.

Viktor Chlad foto: Libor GrygárekMAFRA

Šetření Grygárkova napojení na lobbisty Romana Janouška, Iva Rittiga, Romana Janouška či Tomáše Hrdličku stálo na samém počátky kauzy Jany Nagyové (dnes Nečasové). Avšak zatímco bývalá šéfka kabinetu vlády Petra Nečase si již vyslechla první rozsudek, takzvaná kmotrovská větev, kde jako jediný obviněný figuruje Grygárek, navenek usnula.

Jako důvod uvádějí olomoučtí žalobci vyčkávání na právní pomoc ze Švýcarska. A právě ta jim nedávno dorazila. „Přišla její část, ale nejsou v ní obsaženy odpovědi na všechny naše otázky. Zatím tedy není vyřízena v rozsahu, v jakém o ní bylo žádáno,“ řekl serveru Lidovky.cz náměstek olomouckého vrchního zástupce Pavel Komár. 

Jak závažné informace od Švýcarů přišly a do jaké míry detektivy posunuly, Komár odmítl komentovat. „Nám pomůže každá skutečnost, kterou jsme k věci schopni zajistit. Nebudu to konkretizovat,“ uvedl pouze.

Sám Grygárek nicméně tvrdí, že nová zjištění se ho vůbec netýkají. A stejné je to s očekávaným doplněním. „Samozřejmě jsme si byli zjišťovat, o jakou právní pomoc se jedná. Zjistili jsme, že nemá souvislost s mojí osobou,“ řekl serveru Lidovky.cz. 

Informace týkající se samotného exžalobce podle něj již policie dávno má. „Právní pomoc týkající mě se vyřizovala tak, že do Švýcarska vyjela skupina policistů, státních zástupců, tlumočníků a pobývali tam asi pět dní a vyslýchali tam pracovníky orgánů činných v trestním řízení,“ popsal Grygárek.

Měl chránit Janouška

Informace ze zahraničí se podle Grygárka týkají někoho jiného, Jméno nicméně uvést odmítá. Nabízí se však právě Roman Janoušek, kvůli němuž čelí jeden z tehdejších nejmocnějších představitelů české justice od prosince 2013 obvinění. Grygárkovi hrozí vězení od šesti měsíců do tří let za to, že o Janouškově praní špinavých peněz měl informace, ale záměrně je nenechal kvůli přátelství s lobbistou prověřit.

Švýcarská policie nechala Janouškovi na tamních kontech zmrazit dvě miliardy korun. Podezřívala ho, že peníze získal nelegálně. Jenže když se obrátila na české kolegy, dostalo se jí odpovědi, že známého politického šíbra pro žádný trestný čin nevyšetřuje. Vrchní státní zastupitelství pak do Švýcarska odpovědělo, že Janoušek je čistý. Grygárek navíc podle obvinění nedal pokyn k prověření podivných transakcí Janouška a podezření z legalizace výnosů z trestné činnosti.

Bývalý žalobce Libor Grygárek (vlevo) a lobbista Roman Janoušek.

Vyšetřovatelé také prověřovali Grygárkovy příjmy, přičemž podle nich neodpovídají výdajům. Jak díky odposlechům z Janouškovy kanceláře informoval server Lidovky.cz, bývalý elitní žalobce těsně po skončení ve funkci řešil s Janouškem peníze. „Ale kdybych věděl výhledově, že třeba za rok a půl, protože já tu stavbu musím nějak financovat,“ stěžoval si například. (ČTĚTE VÍCE)

Další pro Grygárka nepříjemné odposlechy pocházejí z jednání Rittiga a jeho advokáta Davida Michala. „Rittig mu (Grygárkovi, pozn. red.) dal bůra, Michal mu poslal dvojku a osobně předal nějaký prachy, asi jedničku a půl,“ parafrázují detektivové, co zaznamenaly mikrofony. Rodina Grygárka podle MF DNES přitom investovala do nemovitostí 40 milionů korun, na což mu plat náměstka vrchního státního zástupce nemohl stačit. Grygárek argumentuje, že jen 43 milionů korun vydělal pronájmy.

Autor: