Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Soudce Havlín půjde kvůli úplatkům při dopravních nehodách k soudu

Soudce obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudce obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín. | foto: MAFRA - Tomáš HájekLidové noviny

PRAHA Kauza kolem Ondřeje Havlína míří k soudu. Pražské vrchní státní zastupitelství podalo obžalobu na sedmičlennou skupinu pro korupci v justici, konkrétně kvůli ovlivňování kauz ve prospěch pachatelů dopravních trestných činů. Na seznamu obžalovaných zřejmě figuruje i státní zástupce František Fiala.

Vrchní státní zastupitelství to v pondělí uvedlo na svém webu bez zveřejnění jmen. Z kontextu je však zřejmé, že jde o kauzu soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřeje Havlína. Zde je dočasně zproštěn funkce soudce.

„Obžaloba byla podána pro jednání, při nichž docházelo v průběhu roku 2012 - 2013 k nezákonnému ovlivňování trestních věcí ve prospěch pachatelů trestných činů ohrožení pod vlivem návykové látky. Nezákonné postupy byly doprovázeny žádostí, nabídkou či poskytnutím úplatku,“ popsala v tiskové zprávě vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Mimořádně závažné jednání

„Jednání obviněných je mimořádně typově závažné, kdy představitelé justice, od nichž se očekává nestranný, odborný a spravedlivý postup ve věcech, které rozhodují v rámci své pravomoci, porušovali zákonná pravidla, a tak porušili zájem státu na řádném výkonu pravomoci úředních osob, který má být v souladu s právním řádem a zájem na řádném, nestranném a zákonem obstarávání věcí obecného zájmu,“ napsala v tiskové zprávě vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

ČTĚTE TAKÉ:

Jednotliví členové skupiny čelí obvinění z přijetí úplatku, podplacení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání. Soudci a státnímu zástupci hrozí v tomto případě za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku, za zneužití pravomoci pak také zákaz činnosti. Lidem, kteří je podpláceli, mohou soudy uložit až šestileté odnětí svobody.

Několik skandálů

Soudce Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou. On i Fiala byli v souvislosti s trestním stíháním dočasně zbaveni svých funkcí. Společně s nimi čelí obvinění i advokát Karel Matějka a advokátní koncipient Boris Štefl, který je bývalým šéfem policejní inspekce.

Matějka sám požádal Českou advokátní komoru o pozastavení výkonu advokacie. Šteflovi komora výkon právní praxe nepozastavila. Zdůvodnila to tím, že policie muže viní v souvislosti s jevem, jenž se děje běžně a na nějž komora dlouhodobě poukazovala. Štefl podle ní údajně žádal soudce, aby v určité trestní věci ustanovil obhájcem ex offo jeho zaměstnavatele, a nikoliv toho advokáta, který měl být na základě seznamu na řadě. Policie věří, že měl snahu svého zaměstnavatele zvýhodnit.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...