Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza ho zásadně zasáhla, doslova přes noc se z něj stala persona non grata, říká advokát manažera z případu OKD

Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo další plošné testování v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na dole ČSM-Sever ve Stonavě na Karvinsku začalo další plošné testování v... | foto: ČTK

Praha Advokát bývalého manažera Fondu národního majetku (FNM) Zdeněk Kabilka v rozhovoru pro server Lidovky.cz popsal, co pro Jana Škurka znamená verdikt Nejvyššího soudu. Škurka je bývalý obžalovaný v kauze OKD.

Policie a vrchní státní zastupitelství Škurku původně vinily z „ohnutého“ znaleckého posudku. Společně s manažery FNM prý měl stát připravit o 5,7 miliardy korun. Jenže to soudy opakovaně odmítly. Nejprve v roce 2018 Obvodní soud pro Prahu 2. Po něm následně Městský soud v Praze. Nejnověji předchozí zprošťující verdikty potvrdil i Nejvyšší soud.

Lidovky.cz: Jaké odškodnění budete požadovat po státu?
Po státu budeme z titulu nezákonného stíhání požadovat náhradu majetkové i nemajetkové újmy v plné výši. Stát si musí nést důsledky špatné práce jeho složek. Konkrétní celkovou výši nároku jsme dosud nevypočítali, ale již nyní lze konstatovat, že se výše nároku bude pohybovat v řádech desítek milionů korun.

Lidovky.cz: Jak vám v tomto ohledu pomůže nedávný verdikt Nejvyššího soudu?
Po osmi letech Nejvyšší soud definitivně ukončil nezákonné stíhání pana Škurka. Přezkoumával zejména procesní stránku věci, nicméně potvrdil věcnou správnost rozhodnutí obecných soudů, tzn. kupní cena za podíl v OKD nebyla stanovena na základě znaleckého posudku, postup pana Škurka byl správný, z jeho strany nebyla porušena péče řádného hospodáře.

Lidovky.cz: Co kauza pro vašeho klienta znamenala?
Pana Škurka zasáhla kauza zásadním způsobem, mohu se domnívat, že nejvíce ze všech třech pánů, neboť v době zahájení řízení byl na vrcholu své doposud velice úspěšné manažerské kariéry. Tímto krokem se z něj doslova přes noc stala persona non grata, prakticky nezaměstnatelná ve svém dosavadním oboru. Jen pro ilustraci uvádím, že pan Škurek stojí za tak úspěšnými privatizacemi, jako je ČS, KB nebo Transgas.

Lidovky.cz: Kde se podle vás stala klíčová chyba v trestním řízení v rámci kauzy OKD?
Předně musím vyvrátil dva obecně vžité omyly. Za prvé – zákon o velké privatizaci nestanovuje povinnost zcizovat majetek státu v držení Fondu národního majetku za nejvyšší cenu. Privatizace byla komplexní proces transformace, kde prodejní cena byla jen jedním, a ne vždy podstatným hlediskem. Na základě tohoto zákona byla historicky realizována celá řada bezúplatných převodů majetku. Za druhé – prodejní cena minoritního balíku akcií OKD byla stanovena na základě jednání ministrů vlády se společností Karbon Invest, znalecký posudek sloužil toliko pro účely řízení o veřejné podpoře před orgány EU. 

Tento mylný závěr, že posudek stanovil cenu, je bohužel obsažen i v závěrečné zprávě sněmovní vyšetřovací komise. V tomto spatřujeme kardinální chybu orgánů činných v trestním řízení a sice že zahájily trestní stíhání pro jednání, které vůbec není trestným činem.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Znásilnil mě lékař. Prvně mě muž osahával v deseti. Oběti popsaly své zážitky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve vlaku, v práci, u lékaře, na táboře. Sexuální obtěžování zažívají především dívky již ve velmi mladém věku, často se...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Oficiálně nejchytřejší Čech nepůsobí jako robot, nechrlí ze sebe tisíce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Taťána Gregor Brzobohatá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...