3. dubna 2015 9:22, aktualizováno  9:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Homolka: Dbalý jednou nohou z vazby. Musí složit půl milionu

Vladimír Dbalý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Dbalý | foto: Reprofoto

PRAHA Žalobci chtějí obviněného exředitele Nemocnice na Homolce Vladimíra Dbalého propustit z vazby, musí složit 500 tisíc korun. Ve vazbě je od loňského června. Naopak soud uvalil vazbu na bývalou hlavní účetní nemocnice Emilii Bialešovou.

S informací přišla Česká televize. Podle informací serveru Lidovky.cz Dbalému viněnému z manipulování se zakázkami nedávno odpadl důvod koluzní vazby, zbývá pouze útěková. Poslat za mříže chtějí naopak žalobci bývalou hlavní účetní Nemocnice Na Homolce, nově obviněnou Emilii Bialešovou. Mohla by podle nich ovlivňovat svědky.  

Dbalý podle své advokátky Kataríny Kožiakové Oboňové za propuštění z vazby nabídl peněžitou záruku, písemný slib a záruku třetí osoby za chování obviněného. „Jestli pan státní zástupce zváží ještě další nástroje, kterými lze nahradit vazbu, to zatím informace nemám,“ řekla dnes ČTK Oboňová. Podle ní by Dbalý měl být případně propuštěn do středy 8. dubna. Tento den by jinak vazbu musel řešit soud, protože vyprší pravidelná tříměsíční lhůta pro vazební rozhodnutí.

Bývalý šéf elitního špitálu čelí společně s dalšími šesti lidmi obžalobě kvůli tendrům na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože. Ve středu ho kriminalisté obvinili kvůli smlouvám na účetní a medicínskoprávní služby, na právní a na poradenské služby.

Společně s ním a Bialešovou jsou stíhání také advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadci ředitele nemocnice Zdeňek Čáp a Josef Kantůrek a Roman Žďárek, přední odborník na medicínské právo a bývalý externí právník nemocnice.

Kriminalisté jsou přesvědčeni o tom, že tito lidé svým jednáním poškodili nemocnici o víc než 50 milionů. Podle žalobce z vrchního státního zastupitelství v Praze Zdeňka Matuly jde opět o veřejné zakázky, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby.

Obvinění si mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši převyšující deset milionů, tvrdí policie. Stíhá je mimo jiné pro trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení. (ČTĚTE VÍCE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!