21. srpna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Homolka. Policie si k výslechu pozvala ‚otce‘ Rittigových advokátů

Drahomír Šachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Drahomír Šachta | foto: AK Šachta&Špaček

PRAHA Léta stál po boku Ivo Rittiga a jeho dnešních advokátů z kanceláře MSB Legal. Před čtyřmi lety však od nich dal ruce pryč. Brzy nicméně bude muset zakladatel advokátní kanceláře Šachta&Partners Drahomír Šachta na toto období zavzpomínat u policejního výslechu. Kriminalisté se ho chtějí zeptat na kauzu kolem Nemocnice Na Homolce a doufají, že ostřílený advokát jim poskytne cenné informace.

K výslechu by měl Šachta dorazit v září, jak serveru Lidovky.cz sám potvrdil. Policejní obsílka ho prý nezaskočila. „Kauzu Nemocnice na Homolce nijak detailně nesleduji a netuším proto, jaká je strategie orgánů činných v trestním řízení při získávání podkladů, důkazů a předvolávání svědků v této věci. V každém případě by mě překvapilo, a to vzhledem k tomu, že jsem v předmětné době byl jedním z partnerů advokátní kanceláře, kdybych předvolán nebyl,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Šachta léta působil jako dvorní advokát lobbisty Ivo Rittiga, založil advokátní kancelář Šachta&Partners, do níž jako koncipienti nastoupili dnešní Rittigovi advokáti David Michal a Marek Stubley, k nimž se později přidala Karolína Babáková. Dnes jsou všichni v kauzách kolem známého lobbisty obviněni. 

Se ctižádostivými mladými právníky se ale Šachta koncem roku 2011 rozešel, z jeho tehdejšího komentáře lze vyčíst, že ho od vedení odstavili. „Se svými partnery, Davidem Michalem a Karolínou Babákovou, jsem se dlouhodobě rozcházel v názoru na směřování, řízení a zaměření naší společné advokátní kanceláře, která nesla mé jméno. Po zjištění, že nemám jakoukoliv možnost tyto věci změnit, jsem na konci roku 2011 kancelář opustil,“ řekl loni MF DNES.

V době, kdy odcházel, už se jméno Šachta&Partners veřejně propíralo v souvislosti s podivným děním kolem pražského dopravního podniku. Dalším důvodem jeho ústupu tak mohl být strach z policejního stíhání, čemuž nasvědčuje i fakt, že Šachta se ostatně důsledně od problematických případů distancoval. 

„Veškeré kauzy probírané v médiích měli na starost moji bývalí partneři a nemohu se k nim tudíž vyjadřovat, protože o nich nemám informace,“ řekl tehdy HN.

Advokáti kanceláře MSB Legal. Karolína Babáková, Marek Stubley a David Michal

Advokáti kanceláře MSB Legal. Karolína Babáková, Marek Stubley a David Michal

A podobně mluví i nyní: „S oběma jmenovanými (Michal, Babáková) partnery jsem od doby, kde se kancelář MSB Legal přestěhovala na novou adresu, nebyl v jakémkoliv kontaktu,“ tvrdí. Kancelář MSB (Michal, Stubley, Babáková) Legal se přesunula do pražských Butovic, Šachta si založil kancelář Šachta&Špaček, dlouhodobě také působí v USA.

Otázku, zda se s bývalými společníky rozešel v dobrém, ponechal bez odpovědi. Není ale pochyb o tom, že má Šachta informace, jež by vyšetřovatele enormně zajímaly. V této souvislosti je trochu s podivem, že si ho pozvali až nyní.

Pravděpodobnější je nicméně verze, že bývalé kolegy, z nichž v kauze Homolka čelí jako jediný obvinění Michal kvůli poradenské smlouvě, podrží. Veřejně o nich totiž dosud mluvil smířlivě. „Mám za to, že jako vysoce erudovaní právníci nemohli porušit právní řád České republiky,“ uvedl například na jejich adresu.

Dá se předpokládat, že se kriminalisté Šachty zeptají na Dbalého zápisky, klíčový důkaz kauzy Homolka. Jméno Šachta se v nich totiž objevuje opakovaně, ačkoliv bývalý šéf Homolky píše o Mirku Šachtovi, jak právníkovi říkali známí již v dobách, kdy závodil v triatlonu. 

Obžaloba v kauze Homolka

Dbalý a dalších pět lidí čelí obžalobě kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009, při níž podle policie nemocnici Na Homolce způsobili škodu minimálně 57 milionů korun. Skupina se měla dopustit praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Bývalý ředitel nemocnice je obžalován i kvůli zakázce na nákup gama nože za 140 milionů korun. Společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným si údajně řekl o úplatek ve výši několika procent z ceny zakázky. 

Jeden ze členů skupiny Petr Kutil se navíc u soudu má zpovídat kvůli napadení svědka z výtržnictví a pokusu o ublížení na zdraví.

„Meet s Šachtou a Rittigem v restauraci Na Můstku - řada témat (Stylmed, It, projekt hotelu, projekt nemocnice Na Františku),“ zapsal si například 25.9. 2007. Policisty bude jistě zajímat i další zápisek, z něhož vyplývá, že Šachta měl detailní informace o výběrovém řízení Nemocnice Na Homolce na právní služby, kvůli němuž policie stíhá Dbalého a Michala. „Do centra, kde čekám 30 minut na Mirka Šachtu - diskuze o VŘ na právníky a další témata,“ napsal si tehdejší ředitel Nemocnice Na Homolce 6.10. 2010.

Redakce se pokoušela získat reakci Šachty i na zmínky v Dbalého diáři. Bez úspěchu. Šachta se totiž po prvotní vstřícnosti odmlčel.

Jak informoval server Lidovky.cz, kvůli druhé vlně obvinění v kauze Nemocnice Na Homolce již vypovídal ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek či bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr. Nová obvinění se týkají manipulací s tendry na poradenství, které měl Dbalý přiklepnout předem vybraným kandidátům. Ti mu pak na oplátku vraceli část z vyplácených peněz.

Dbalého, jeho tehdejšího náměstka Michala Toběrného a dalších pět lidí detektivové navrhli obžalovat letos v únoru kvůli zmanipulovaným zakázkám na digitalizaci chorobopisů a nákup gama nože.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky