Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Posun v kauze IKEM. Vyděračské materiály na Pirka byly falešné, míní policie

V restauraci U Kašpárka sledoval volební výsledky i kardiolog Jan Pirk.(1. října 2022) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Policie tvrdí, že materiály, podle kterých profesor Jan Pirk vlastnil podezřelou firmu dodávající do Institutu klinické experimentální medicíny (IKEM) zdravotnický materiál, jsou podvrhy. Zfalšované listiny našli policisté v počítači šéfa nemocničního IT oddělení Petra Rašky.
  8:57

Vyšetřovatelé případu údajného vydírání známých lékařů v Institutu klinické experimentální medicíny (IKEM) jsou přesvědčeni, že našli nové důkazy, které svědčí o spáchání trestného činu, informovaly v úterý ráno Seznam Zprávy.

Policie v kauze stíhá bývalého ředitele IKEM v Praze Michala Stiborka, jeho náměstka Jiřího Malého a šéfa IT oddělení Petra Rašku.

Případ se týká nátlaku, který na Pirka a také šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivana Netuku měli vyvíjet. Naznačovali totiž, že na ně mají kompromitující materiály. V případě Netuky pak podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) mělo dojít i na pohrůžku násilím.

Pirkovi pak Stiborek údajně ukazoval dokumenty, které dokazovaly jeho nelegální aktivity s tím, že uznávaný lékař na jejich základě sice nepůjde do vězení, protože je celá věc již promlčena, ale společensky jej zničí.

Kriminalisté nyní v Raškově počítači našli zfalšované dokumenty použité k vydírání. Listiny naznačovaly, že oba kardiochirurgové měli mít skrytý podíl v podezřelé firmě obchodující s IKEM. Podle policie se ale jedná o padělky, které měly lékaře poškodit. „Tak, aby vytvořená falza evokovala dojem, že se jedná o kopie pravých dokumentů,“ stojí v usnesení GIBS, které má server k dispozici.

Obvinění Stiborek, Malý a Raška mohou dostat za vydírání až tři roky vězení. Policisté uzavřeli vyšetřování, obvinění se začnou seznamovat se spisem, pak obvykle následuje podání obžaloby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!