Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza IT zakázek. Ve firmě jsem v té době nebyl, brání se manažer

Česko

  18:45
PRAHA - Manažer Vítkovice IT Solutions Vladimír Měkota, obviněný v kauze IT zakázek na ministerstvu práce a sociálních věcí, se brání: V té době jsem ve společnosti nebyl.

Jaromír Drábek rezignoval kvůli tomu, že jeho exnáměstek byl obviněn z podplácení. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

"V usnesení policie, proti kterému jsme podali stížnost, jsem se dočetl, že jsem měl s konkurenty uzavřít dohodu o rozdělení trhu a způsobit škodu velkého rozsahu," napsal Měkota serveru Lidovky.cz.

Kauza IT zakázek

 • Vlivného náměstka Vladimíra Šišku a ředitele odboru IT Milana Hojera policie zadržela již loni v říjnu. Získala totiž důkaz o tom, že nabízeli soukromé firmě OKSystem tučný úplatek za to, že stáhne svoji stížnost k antimonopolnímu úřadu.
 • 18. února obvinila dalších deset lidí z ministerstva práce, soukromých firem a ministerstva vnitra. Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek. Čtyři firmy měly vyvinout na vlastní náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely, napsala Mladá fronta Dnes.

Měkota se opírá především o fakt, že v době, kdy měl podle kriminalistů pracovat na miliardovém byznysu, ve firmě Vítkovice IT Solution vůbec nebyl."Jedy tedy zřejmé, že jsem s nikým nejednal o rozdělení trhu nebo jiné dohodě narušující jakoukoliv soutěž. Nikdy jsem se neúčastnil žádného jednání, jehož předmětem by byla dohoda o obcházení zákona a ani o takových jednáních nemám informace. Do představenstva jsem se dostal až v polovině prosince 2011,“ zdůraznil obviněný manažer pro server Lidovky.cz.

Měkotovu verzi podporují i veřejně dostupné zdroje. Z obchodního rejstříku mimo jiné vyplývá, že do konce března 2011 byl zaměstnán v České poště a od dubna 2011 byl OSVČ v oblasti poradenství. Místopředsedou Vítkovic je Měkota podle obchodního rejstříku skutečně až od poloviny prosince 2011.

ČTĚTE EXKLUZIVNĚ NA LIDOVKY.CZ:

Co tvrdí detektivové?

Policie údajně rozkryla systém korupčního jednání na ministerstvu práce a sociálních věcí v kauze IT zakázek. Bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.

"Předem bylo dohodnuto, že následně tyto aplikace poskytnou MPSV k užívání za symbolickou cenu a MPSV bude za provoz platit Fujitsu, která část takto získaných peněz rozešle společnostem," píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání, z něhož citovala MF Dnes. Šiška poté uzavřel na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že dané firmy mohly nové aplikace pro dávky vytvořit a provozovat. (Více čtěte ZDE)

Obvinění kvůli IT zakázkám

 • Vladimír Šiška, tehdejší 1. náměstek ministra práce
 • René Piták, 1. ředitel odboru IT
 • Milan Hojer, 2. ředitel odboru IT
 • Radek Sazama, jednatel Fujitsu Technology Solution
 • Jiří Řehák, jednatel Fujitsu Technology Solution
 • Vladimír Měkota,  místopředseda představenstva Vítkovice IT Solution
 • Pavel Kocour, člen představenstva Vítkovice IT Solution
 • Radan Picek, jednatel Digi Trade
 • Luděk Telecký, jednatel Techniserv IT
 • Antonín Kočí, jednatel Skill
 • Miroslav Duda, ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu ministerstva vnitra

 

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...