Vrchní soud rozhodoval o podaných odvoláních v neveřejném zasedání konaném 30. října. „Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání,“ uvádí u dané spisové značky justiční databáze.
Případem se tak bude muset znovu zabývat pražský městský soud, který v prosinci 2016 uznal trojici manažerů vinnou z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Z jakého důvodu vrchní soud kauzu vrátil, není prozatím zřejmé.
Zrušený rozsudek uložil bývalému předsedovi představenstva KI Danielovi Brzkovskému pět let vězení a desetiletý zákaz práce ve statutárních orgánech firem. Místopředsedkyni představenstva Kláře Fenstererové vyměřil čtyři roky vězení a šestiletý zákaz, člence představenstva Aleně Šťastné pak tři roky vězení a čtyřletý zákaz.
Obžaloba viní Brzkovského z toho, že v letech 2004 až 2011 využil při správě peněz nedbalosti a neodbornosti zákazníků a kupoval vysoce rizikové investiční cenné papíry, mezi něž patřily dluhopisy vydávané firmami Borsay, E Side Property Limited nebo Via Chem Group. Věděl údajně o jejich nedostatečné likviditě, protože nebyly veřejně obchodovatelné a jejich trh tvořily v podstatě jen zákazníci KI. Po krachu firem byly navíc dluhopisy v podstatě bezcenné.
Šťastná s Fenstererovou podle obžaloby nedostatečně dohlížely na činnost investiční společnosti a porušily povinnosti, které se týkají čestného a spravedlivého jednání ve prospěch zákazníků. Zároveň se podílely na zařazení rizikových cenných papírů na seznam k obchodování. Uzavřené smlouvy pak nemohly být vypořádány poté, co firma v dubnu 2011 přišla o licenci obchodníka s cennými papíry.
Mezi poškozenými jsou desítky subjektů včetně pěti měst. Sokolov, Lázně Bohdaneč, Praha 6, Praha 10 a Votice přišly podle státního zástupce zhruba o 523 milionů korun.