130 let
Útvar rychlého nasazení před akcí.

Útvar rychlého nasazení před akcí. | foto: PolicieReprofoto

Původní zpráva

Kauza Kladívko: Jediným odsouzeným je albánský podnikatel. Za pokus o vraždu policisty

Česko
  •   5:00
PRAHA - Když se protikorupční útvar snažil najít zlato, které mělo sloužit jako úplatky pro exsenátora Tomáše Kladívka (ODS), provedli detektivové hned několik domovních prohlídek. Při jedné z nich šlo ale o život, policista byl postřelen. Z původně korupčního případu tak zatím vzešel jediný odsouzený: za pokus o vraždu dostal podnikatel Skender Bojku čtyři roky vězení. Necelých devět milionů ve zlatě ale chybí dodnes.

„Stalo se to kolem šesté hodiny ráno. Naši rodinu vzbudily otřesy, slyšela jsem křik a rány. Až později jsme zjistili, že to bylo beranidlo,“ popisuje první vteřiny policejní razie Pavlína Bojku. Její manžel, albánský podnikatel Skender Bojku, byl jedním z těch, na které se policie při pátrání po zlatě zaměřila.

Zmizely miliony ve zlatě určené na úplatky. K soudu musí i exsenátor Kladívko

Do jejich domu v obci Herink, který leží zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od Prahy, naběhla protimafiánská jednotka spolu s Útvarem rychlého nasazení v prosinci roku 2013. Hledali jediné: necelých devět milionů korun ve zlatě či alespoň jejich část.

„Manžel křičel dole, že to jsou zloději, a já nahoře. Křičel přes dveře, ať toho nechají, že zavolá policii a že má zbraň. A poté vystřelil do spodní části dveří,“ předkládá Pavlína Bojku svou verzi. Kulka trefila policistu.

Kde je zlato pro Kladívka?

Kdo je kdo

  • Tomáš Kladívko - bývalý senátor za ODS
  • Pavel Chovančík - královéhradecký podnikatel, zemřel ve vazbě
  • Štěpán Prášil - podnikatel, prostředník Pavla Chovančíka

Serveru Lidovky.cz se podařilo nashromáždit hned několik dosud nepublikovaných dokumentů o policejní razii. O akci u podnikatele Bojku média napsala hodně, nikdo ji však nespojoval s vyšetřováním údajné korupce kvůli státnímu podniku Řízení letového provozu.

Vlastně ani nebylo proč. S korupčním případem kolem bývalého senátora Kladívka totiž Bojku neměl zjevně nic společného: nikdy nebyl obviněn a nebyl ani podezřelým. To ostatně konstatoval i soudce, před kterým se podnikatel nakonec zpovídal z pokusu o vraždu policisty.

Do domu podnikatele bojku v obci Herink, který leží zhruba dvacet kilometrů jihovýchodně od Prahy, naběhla protimafiánská jednotka spolu s Útvarem rychlého nasazení v prosinci roku 2013. Hledali jediné: necelých devět milionů korun ve zlatě či alespoň jejich část.

Policie k albánskému podnikateli zavítala kvůli kontaktům se Štěpánem Prášilem, údajným kurýrem úplatku (viz box Kdo je kdo).

„V přípravném řízení policisté uváděli, že branku vyrazili beranidlem, nezvonili, pokyn zněl tak, že mají vniknout násilným způsobem, měli informaci o tom, že v domě budou legálně držené zbraně,“ stojí v rozsudku krajského soudu v Praze, který má server Lidovky.cz k dispozici. Podle Národní protidrogové centrály se navíc Bojku pohyboval na české drogové scéně, proto tak razantní vstup.

  • „Nelze jednoznačně prokázat, od kdy policisté začali používat výzvy a prohlášení, neboť slyšení příslušníci Útvaru rychlého nasazení se v tomto rozcházejí, jejich výpovědi jsou rozporné a nejednoznačné,“ konstatuje soud v rozsudku.

Bojku se u soudu bránil tím, že po probuzení viděl kolem domu jen krčící se postavy, označení policie nebylo vůbec zřetelné. A kvůli beranidlu prý neslyšel ani výzvy k otevření dveří. Proto ten výstřel do dveří. Kulka prošla hliníkovou částí dveří a zasáhla policistu stojícího venku.

„Na přední části celého domu jsme měli tmavé fólie a nemohli jsme vidět nic, co by nasvědčovalo tomu, že se jedná o policii. Před domem stála tmavá dodávka, jenže bez majáčku i označení. Já bych ty dveře otevřela, ale nedali nám možnost,“ říká dnes jeho manželka.

Krajský soud v Praze odmítl označit čin za nutnou sebeobranu a kvalifikoval ho jako pokus o vraždu. Podnikatel Bojku dostal pět let nepodmíněně.

Kauza Řízení letového provozu

  • Případ Řízení letového provozu se datuje do roku 2013. Protikorupční policie tehdy prověřovala podezření, že se skupina osob snažila dojednat obsazení postu ředitele a pár jeho podřízených právě do státního podniku Řízení letového provozu.
  • Na počátku stál údajně královéhradecký podnikatel Pavel Chovančík, který přes spojence Štěpána Prášila údajně kontaktoval mimo jiné i tehdejšího senátora za ODS Tomáše Kladívka.
  • Vše nakonec skončilo obžalobou na Prášila pro krádež zhruba sedmi milionů korun ve zlatě. Ty přitom podle státního zástupce mohly sloužit jako úplatek, který měl Prášil coby spojka předat dál. Ačkoli v obžalobě stojí, že zájem uvedených osob na změně v Řízení letového provozu prokázán byl, na údajnou korupci už policie důkazy nesehnala.

Ještě přísněji chtěl přitom čin kvalifikovat Vrchní soud v Praze. Ten při odvolání konstatoval, že se jednalo o zvlášť závažný pokus o vraždu na úřední osobě. Jelikož ale státní zástupce s výrokem prvoinstančního soudu v tomto souhlasil a odvolal se jen proti výši trestu, vymezil tím manévrovací prostor i pro soud vrchní. Ten Bojku nakonec trest zmírnil z pěti na čtyři roky.

A konečné dovolání nakonec odmítl i Nejvyšší soud. Přitom před samotným projednáváním přišla z Nejvyššího státního zastupitelství, konkrétně z odboru mimořádných opravných prostředků, pro Bojku nadějná zpráva: „Popsaný skutek nemůže být trestným činem,“ uvedl jednoznačně státní zástupce Lumír Crha ve zprávě adresované do Brna. Soudy podle jeho názoru skutek nesprávně posoudily, a proto rovnou navrhl zrušit oba předchozí rozsudky.

Skender Bojku dostal trest čtyři roky za pokus o vraždu policisty. „Jen se bál...

Nejvyšší soud nakonec dovolání zamítl. Bojku nyní přes svou advokátku Kláru Samkovou podal ústavní stížnost. „Někdo udělal chybu a chce to zamést pod koberec,“ myslí si jeho žena Pavlína Bojku.

Celý rozhovor s Pavlínou Bojku najdete ZDE.

Autor: Hana Mazancová
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás