130 let

Milan Kundera | foto: Reprofoto

Kauza Kundera zaujala evropský tisk

Česko
  •   12:35
Kauza údajného udavačství Milana Kundery vzbudila rozruch i v zahraničním tisku. Patrně nejznámějšího žijícího literáta původem z Česka si však málokterý komentátor odvažuje soudit a většinou se tisk omezuje na strohé konstatování faktů.

Rozruch vyvolaný údajným udavačstvím českého spisovatele Milana Kundery, který žije ve Francii, se dnes dostal na stránky mnoha francouzských novin. Články se ale omezují na popis kauzy a připomenutí autorových vztahů k rodné zemi a neobsahují žádné soudy.

Poslechněte si: Co si myslí Francouzi o Kunderově kauze

"Bylo zapotřebí tak vážného obvinění, jako je údajná spolupráce s komunistickou policií, aby Kundera vystoupil ze svého tradičního ticha," napsal deník Le Figaro. Pondělní zpráva týdeníku Respekt zapůsobila v Kunderově rodné zemi jako bomba. Přilila opět olej do ohně komplikovaného vztahu Čechů ke Kunderovi, kterého "obdivně nenávidí" a kterému nemohou odpustit, že ve své literární činnosti od roku 1993 opustil rodný jazyk.

Poslechněte si: Pozornost Kunderovu případu věnují i Britové

V deníku Libération vyšel text agentury AFP, který na internetových stránkách listu komentovali čtenáři. Reakce se pohybují od naprostého překvapení až po obhajování Kundery takřka za každou cenu. Objevily se i názory, že udavač si mohl Kunderovo jméno či nějaký jeho doklad vypůjčit.

Zachoval se vlastenecky?
Také britské noviny věnují případu velkou pozornost. Důkladně popisují celou aféru, ale zdržují se soudů a zdůrazňují, že světoznámý autor obvinění popřel. Nesnesitelná zrada Milana Kundery? ptá se list The Independent, podle něhož
"by senzační zápletka mohla pocházet z některého jeho románu". Deník napsal, že obvinění by mohla vážně poškodit Kunderovu reputaci v rodné zemi.

The Times v rozsáhlém materiálu píší, že "není jasné, proč komunistické úřady nikdy nepoužily tyto nyní zveřejněné dokumenty, aby zdiskreditovaly Milana Kunderu, který byl sledován tajnou policií jako jeden z nejvehementnějších kritiků režimu".

The Times připomínají, že aféra vyvolala v ČR ostrou kontroverzi. Podle některých je možné, že i kdyby byl dokument autentický, mohl si mladý Kundera myslet, že jedná jako vlastenec, a oznámil člověka považovaného za špiona. Ale další, jako někdejší disident Jan Urban, se domnívají, že je chyba, že se Kundera nepřiznal.

The Guardian napsal, že oslavovaný český autor důrazně popřel tvrzení, která "vyvolala šok v evropských literárních kruzích". Připomněl, že Kundera nikdy nechtěl spojovat svůj život se svým dílem, které se hodně zaměřuje na zradu a důvěru a na život za komunismu. "Stále přepisujeme naše životopisy a dáváme věcem nové významy," řekl v rozhovoru s britským autorem Ianem McEwanem.

Kandidát na Nobelovu cenu
Zdrženlivě o aféře referují i ruská média. Většinou se spokojují se stručnými informacemi o nařčení spisovatele a o Kunderově dementi.

"Pokud je to pravda, vypadá to s ním velmi špatně," cituje list RBK Daily filmového režiséra Ivana Dychovičného, který nyní ve snímku o Majakovském zpracovává téma génia pod vlivem režimu.

"Mlčenlivost proslulého spisovatele a jeho zvyk cestovat inkognito se nyní Čechům jeví z jiné stránky... Ukázalo se, že má co skrývat," píše o nařčení Gazeta.

Internetový portál lenta.ru připomíná, že "v posledních letech je Kundera považován za jednoho s hlavních uchazečů o Nobelovu cenu za literaturu, spolu s Izraelcem Amosem Ozem, Peruáncem Mariou Vargasem Llosou a Američanem Philipem Rothem". Předvídá však, že nyní bude muset 79letý Kundera "projít tím, čím prošel Günter Grass".

Autor: Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás