Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Kauza lékárničky: jak okrást vojsko

Česko

Nákup autolékárniček byl jen špičkou ledovce. Podle inspekce si vojenská základna už dlouho dělala, co chtěla.

Firmy si tak prý samy určovaly, za kolik peněz zboží armádě prodají. Ministerstvo podává trestní oznámení.

BYSTŘICE/PRAHA Základna zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem patří mezi nejčastější zadavatele vojenských zakázek. Jen za poslední tři týdny zveřejnila tendry za necelých 28 milionů.

A nyní ministerstvo obrany zjistilo, že něco neklape. „Léta se tam porušoval zákon,“ prohlásil včera šéf resortu Alexandr Vondra. V ruce měl zjištění své inspekce. Na základě toho podal trestní oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Kauzu spustil nákup předražených lékárniček do vojenských aut, na nějž upozornily LN.

Sedmnáct let ve funkci Základnu v Bystřici začali včera ráno prohledávat ministerští úředníci. Hloubková kontrola by tam měla trvat několik dnů. Jen vzorek 15 zakázek ukázal, že přímo zadávané tendry pravidelně končily u čtyř společností reprezentovaných dvěma dodavateli. Ti si za poslední dva roky připsali obchody za 51 milionů. „Zaznamenali jsme i jednostranné určení ceny oslovenými firmami,“ dodal ministr Vondra s tím, že bystřické zakázky byly zadávány úzkému okruhu přátel. Výsledky kontroly by měly být k dispozici letos v březnu.

Na těchto praktikách se měl podle ministra podílet i velitel základny Jan Plášek, který velel posádce posledních sedmnáct let. Vondra ale nespecifikoval, jestli trestní oznámení podal přímo na něj.

Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek však už Pláška dočasně zbavil funkce. Podivnými obchody bystřické základny se ministerská inspekce začala zabývat vloni na podzim po anonymním telefonátu na protikorupční linku.

Další řada podnětů přišla od vojáků ze základen začátkem letošního roku, kdy technici začali do armádních vozidel montovat nové lékárničky. I když vypadají jako ty běžné z obchodu za dvě stě korun, jedna verze stála armádu 880 korun, druhá do nákladních vozidel pak 1250.

„Přijde nám podivné, proč nebyla nabídnuta množstevní sleva,“ položil Picek řečnickou otázku.

Například policisté podobné problémy s dodavateli řešit nemusí, jednu lékárničku do osobního auta pořídili po slevě v průměru za 160 korun.

***

Nákup autolékáren

* Ministerstvo obrany prostřednictvím základny v Bystřici pod Hostýnem vypsalo loni v září tendr na zakoupení osmi a půl tisíce autolékáren. Jedenáctimilionovou zakázku získala plzeňská společnost Cheirón. * Pět tisíc lékárniček šlo do osobních aut, armáda jednu pořídila za 880 korun. Zbylých tři a půl tisíce do nákladních vozů koupilo vojsko za 1257 korun za kus. * Jejich cenu zvýšil například i speciální obvaz, který stojí 300 korun. Vojáci jej potřebují. * Vedení armády se nyní ptá, proč na zakázku nezískalo množstevní slevu. Tento předražený nákup a dalších patnáct zdravotnických zakázek už nyní řeší inspekce. * Pro srovnání – policisté si vystačí s běžnými autolékárnami. Za ty do osobních vozů zaplatili v průměru 160 korun, za verze pro velká vozidla 461 korun.

Autor: