„Osoby jsou stíhány pro zločin přijetí úplatku, zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, zločin zkrácení daně a poplatku a také pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby a dále přečin podplácení. Vzhledem k tomu, že se jedná o větší počet osob, tak ne všechny osoby jsou stíhané pro tyto všechny trestné činy,“ uvedla náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.
Hrabáč je obviněný z přijetí úplatku, ujednání výhody při zadání veřejné zakázky, zkrácení daně a ze zneužití pravomoci úřední osoby. Policie ho zadržela v úterý. V případě uznání viny před soudem mu hrozí až dvanáct let vězení.
Kriminalisté obvinili také ředitele chomutovské městské policie Tomáše Doudu. „Je stíhán pro přečin zneužití pravomoci úřední osoby,“ potvrdila Doušová. Douda mohl skupině předávat citlivé informace z policejní databáze.
Po noci v policejní cele a ranním výslechu ho kriminalisté propustili. „S obviněním zásadně nesouhlasím a hodlám se bránit. Na další prohlášení je předčasná doba. Teď potřebuji tříbit myšlenky, abych se obhájil,“ uvedl pro iDNES Douda, který mířil ve středu dopoledne do své kanceláře. Podle svých slov nepředpokládá, že by na něj podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. „Pro tu skupinu jsem nic nezajišťoval, nepomáhal jsem ji,“ dodal. Policie ho bude vyšetřovat na svobodě.
Mezi obviněnými je rovněž jednatel stavební společnosti Rocknet Ladislav Šmucr i samotná společnost. Její webové stránky nefungují. Dalšími stíhanými jsou úředníci. Kriminalisté se zajímají také o radního Karlovarského kraje Petra Bursíka, který má v gesci dopravu a životní prostředí. Vzhledem k tomu, že je ale nyní v zahraničí, policisté ho nezadrželi, učiní tak po jeho návratu z dovolené. Obviněný je také advokát Tomáš Kindl. V kauze je obviněno jedenáct mužů a tři ženy.
Nejpřísnější trest hrozí za zločin přijetí úplatku, a to až dvanáct let. U zločinů zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a zkrácení daně je trestní sazba do osmi let odnětí svobody. U ostatních přečinů obviněným hrozí v případě uznání viny před soudem až pětileté vězení.
Pachatelé nebo firmy v úmyslu zvýhodnit konkrétní stavební společnosti vytvořili systém, kdy si vzájemně poskytovali majetkové a jiné výhody, popsala trestnou činnost Doušová. „K trestné činnosti mělo docházet od roku 2022 do současné doby. Týkala se stavebních zakázek různých veřejných zadavatelů,“ doplnila.
Vyšetřovatelé během středy obviněné vyslýchají, některé z nich pak následně propustili ze zadržení, u tří z nich ale dozorující státní zástupce chce podat návrh na jejich vzetí do vazby. Jde o primátora Hrabáče, jednatele Rocknetu Šmucra a ředitele krajské správy a údržby silnic Tačnera. „Dozorující státní zástupce zpracovává příslušný návrh. Zkoumá, jestli jsou splněny zákonné podmínky, aby mohl návrh na tyto osoby podat, a pokud tak učiní, bude to ve večerních hodinách,“ uvedla Doušová. O vazbách bude rozhodovat chomutovský soud ve čtvrtek.
Kromě Ústeckého kraje policisté zasahovali také v kraji Karlovarském, Moravskoslezském a Středočeském.
Ať odstoupí, velí kodex ANO i Babiš
Předseda ANO Andrej Babiš navrhl, aby výbor hnutí vyškrtl Hrabáčovo jméno z kandidátní listiny ke krajským volbám. Chce také, aby Marek Hrabáč v hnutí skončil.
„Měl by rezignovat ze všech funkcí, protože to máme v etickém kodexu hnutí ANO. Pokud je obviněn a souvisí to s jeho funkcí, měl by je opustit a měl by opustit i řady hnutí,“ řekl ČTK hejtman Jan Schiller (ANO).
Hnutí ANO postavilo Hrabáče do čela kandidátky pro podzimní krajské volby, Schiller naproti tomu na kandidátní listině nefiguruje vůbec. „Pro mě to satisfakce není. Já z toho nemám ani radost. Určitě to poškodí jméno ANO, to mě mrzí,“ uvedl Schiller.
Před polednem výbor hnutí ANO Hrabáčovo jméno z kandidátní listiny ke krajském volbám vyškrtl.
Vzhledem k tomu, že je Hrabáč krajským radním pro dopravu a obviněný je také ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje, vnímá hejtman určitou spojitost. „My musíme ctít presumpci neviny. Obvinění ještě nic neznamená,“ uvedl Schiller.
Webové stránky Správy a údržby silnic Ústeckého kraje jsou mimo provoz. „Nefunguje nám web, protože nám vzali servery,“ řekla dnes ČTK náměstkyně ředitele krajské příspěvkové organizace Lenka Holovská bez dalších podrobností.
Dnes jednala krajská rada. Kraj nechá podle hejtmana prověřit všechny zakázky správy silnic od roku 2018, které se týkají firem zmiňovaných ve vyšetřování případu. Krajští radní také odvolali ředitele Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libora Tačnera, který je mezi obviněnými.