5. prosince 2015 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ransdorfova kauza: Poškodí europarlament a ukáže ‚bláznivé‘ Česko

Miloslav Ransdorf. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ransdorf. | foto: MAFRA - David Neff

PRAHA Informace o zadržení europoslance za KSČM Miloslava Ransdorfa kvůli údajnému pokusu vybrat ze švýcarské banky 350 milionu eur rezonuje Evropským parlamentem. Kvůli nedostatku informací se zatím čeští europoslanci zdržují konkrétnějších komentářů, shodnou se však, že kauza škodí i ostatním českým zastupitelům.

Šéf zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche.

Miroslav Poche

Podle europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) Evropským parlamentem (EP) tato kauza rezonuje, protože zadržení poslance EP švýcarskou policií není standardní situací. I když podobné případy se podle něj v minulosti staly. Týkaly se francouzských poslanců extrémní pravice. „Asi dvakrát do roka někoho ke stíhání EP vydá, ale na tento případ se

to nevztahuje, Švýcarsko není součástí EU. Pokud se potvrdí, že je pan poslanec Ransdorf opravdu podezřelý z finančních podvodů, pak to bude EP rezonovat mnohem více a pro ČR to není úplně ideální vizitka,“ řekl Poche Lidovkám.cz. Europoslanci z ostatních zemí osmadvacítky se podle něj svých českých kolegů na kauzu ptají.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Petr Mach, předseda Strany svobodných občanů.

Pro Petra Macha (strana svobodných občanů), který se chystá do Bruselu v úterý byla informace o zadržení Miloslava Ransdorfa překvapením. „Každá kauza europoslance pak dopadá i na ostatní europoslance z té dané země, ostatní si řeknou, co to tam je za bláznivý lidi,“ okomentoval Ransdorfův případ pro Lidovky.cz.

Poslanec Stanislav Polčák

Poslanec Stanislav Polčák

Europoslanec Stanislav Polčák (Starostové a nezávislí) potvrzuje, že téma se v kuloárech Evropského parlamentu probírá: „Trochu se divím předčasným komentářům svých kolegů v EP, vzhledem k tomu, že dosud nemáme žádné konkrétní informace. Nechápu, jak se europoslanec vůbec k takovému účtu mohl dostat, takže pokud je tam nějaké kriminální pozadí, bude to chtít od pana Ransdorfa velice precizní vysvětlení. Do té doby to nebudu kometovat,“ uvedl pro Lidovky.cz Polčák s tím, že i když se s Ransdorfem neshodnou téměř v ničem, nepřisadí si takto na svého politického protivníka. Podle Polčáka není pravda, že kdyby se na případ vztahovala poslanecká imunita, tak Ransdorf by zadržen nebyl. Zadržen by být mohl a policie by si na EP vyžádala rychlý souhlas. Skloňovat v tomto případě otázku poslanecké imunity je tak podle Polčáka liché.

Jan Zahradil.

Jan Zahradil.

Jan Zahradil (ODS) byl v hodnocení dopadu na pověst České republiky zdrženlivější. „Jde o osobní selhání jednotlivce,“ řekl pro Lidovky.cz a připomněl několim let starý případ, kdy se tři europoslanci za Rakousko, Rumunsko a Slovinsko nechali uplatit od nastrčených novinářů. Dva z europolsanců byli ve svých zemích pravomocně odsouzeni. Zahradil také zmínil různé interpretace poslanecké imunity. podle něj je třeba vyčkat na detailnější informace od švýcarských vyšetřovacích orgánů i samotného Ransdorfa.

Pavel Svoboda (KDU-ČSL), docent evropského práva na Právnické fakultě Karlovy...

Pavel Svoboda (KDU-ČSL),

Podle Pavla Svobody (KDU-ČSL) je podezření na bankovní podvod ze strany europoslance velmi neobvyklý případ a určitým černým puntíkem by potvrzení takového pokusu pro Českou republiku být mohlo.

phPetra Holinková

Najdete na Lidovky.cz