130 let
Náměstek vrchního žalobce Pavel Komár (vpravoú a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Náměstek vrchního žalobce Pavel Komár (vpravoú a olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan. | foto: ČTK

Původní zpráva

Kauza Nagyová: Ištvan využívá vazbu jako nátlak, zlobí se advokáti

Česko
  •   11:54aktualizováno  12:36
PRAHA - Zrychlete vyšetřování, vyzývají unisono advokáti aktérů kauzy Nagyová. Poté, co končící premiér Petr Nečas požádal o přednostní výslech, aby zkrátil vazební stíhání obviněných, právníci spustili soustředěnou kritiku: státní zástupci podle nich využívají vazby k nátlaku na jejich klienty.

"Klient je již skoro tři týdny ve vazbě a za celou tuto dobu byl k jeho věci vyslechnut pouze jediný svědek Miroslav Kalousek, který ještě o svůj výslech sám požádal," sdělil serveru Lidovky.cz advokát stíhaného Romana Bočka Filip Seifert.

Soud uvalil vazbu na sedm obviněných, a to kvůli tomu, aby nemohli ovlivňovat nevyslechnuté svědky. Advokáti ovšem tvrdí, že mnozí z nich dosud nebyli ani předvoláni k výslechu. "Čím dál více nabývám přesvědčení, že vazba má být spíše nátlakovým prostředkem na klienta. Pokud je státní zástupce prokazatelně nečinný, měl soud mého klienta propustit z vazby," uvedl Seifert, který již minulý čtvrtek písemně žádal, aby byl co nejdříve vyslechnut jeho klient. "Dosud mi ani neodpověděli."

ČTĚTE TAKÉ:

Bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka podle jeho obhájce Tomáše Sokola zase drží za mřížemi kvůli výslechu jediného svědka, pracovníka vojenské rozvědky.  "Minulý týden jsem na to upozornil Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, doposud se ale nic nestalo," řekl Sokol serveru Lidovky.cz.

Stejně jako Seifert si myslí, že vyšetřování trpí průtahy. "Nedochází k situaci, kdy by se během vyšetřování objevily nové skutečnosti, které by bylo třeba náhle prošetřovat. Od začátku muselo být zřejmé, co bude potřeba dělat, a já dokonce tvrdím, že operativní výslech tohoto člověka již mohl být dávno udělán," upozorňuje Sokol.

Oslavy 28. října: prezident Václav Klaus povýšil do hodnosti generálporučíka ředitele vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka.

Vyšetřovatelé podle něj ale s úkony nijak nespěchají. "Vyslechli svědky, kteří s klientem nijak nesouvisí a do 11. července chtějí vybalovat nějaké dokumenty. Považuji to za naprosto nedostatečné, vzhledem k tomu, jak vágní důvody pro vzetí do vazby tady existují," stěžuje si Sokol a plánuje požádat o přezkum postupu státního zastupitelství. "Může to být forma nějakého nátlaku, nebo jde o naprosto nezodpovědné omezení osobní svobody," míní Sokol.

Anketa

Je podle vás vazba u Jany Nagyové a obviněných exposlanců nutná?

Ano 675
Ne 584
Nedokážu posoudit 73

 

A do třetice se práce státních zástupců a policie nelíbí ani advokátovi stíhaného poslance Ivana Fuksy Tomáši Gřivnovi. "Je to zdlouhavé. Jednání policie by mělo být rychlejší. Podle nás bylo uvalení vazby zbytečné od začátku, ale když to dali na tento druh vazby, tak by si měli pospíšit s výslechy těch klientů," řekl serveru Lidovky.cz.

Rebel Ivan Fuksa na sjezdu ODS v Brně.

Dozorující vrchní státní zástupce Ivo Ištvan údajné průtahy ani další postup nechce nekomentovat. "Státní zastupitelství nepochybně vyslechne všechny osoby, jejichž výpověď může přispět k objasnění stíhaných skutků," uvedl pro server Lidovky.cz.

Možné průtahy v úterý naznačil i končící premiér Nečas, který státním zástupcům poslal dopis, v němž ujišťuje, že je k výslechu k dispozici. "Z doslechu jsem nabyl vědomost, že soudce odůvodňoval omezení osobní svobody stíhaných potřebou vyslechnout předsedu vlády. Dovoluji si oznámit vyšetřujícím orgánům, že jsem kdykoliv plně k dispozici pro případné svědectví. Byl bych velmi nerad, aby neprovedení mého výslechu mohlo sloužit jako záminka pro další omezení osobní svobody obviněných v případě rozhodování o trvání vazby," napsal Nečas.

Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
Autoři: ogo, rak, ml
  • Mohlo by vás zajímat