Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Nagyová: K soudu zamíří Nečas i jeho exmanželka Radka

Česko

  15:36
PRAHA - Od pondělí do čtvrtka bude pokračovat hlavní líčení v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je obžalovaná ze zneužití vojenské tajné služby. Nečasová údajně nechala sledovat v roce 2012 tehdejší manželku bývalého premiéra Petra Nečase Radku. Ta je na pondělí předvolaná k soudu jako svědkyně. Ve středu by měl před Obvodním soudem pro Prahu 1 mluvit Nečas.

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem. foto:  Dan Materna, MAFRA

Výslechy se měly odehrát již dříve, Radku Nečasovou se ale nepodařilo předvolat a Nečas se omluvil s tím, že následující termín již dorazí. Jeho výpověď by měla být v případu důležitá, otázkou totiž zůstává, kdo sledování nařídil. Jeden z obžalovaných, bývalý šéf rozvědky Ondrej Páleník, ve své výpovědi řekl, že to byl právě Nečas coby premiér. Páleník již dříve naznačil, že Nečas o všem údajně věděl, protože se to týkalo jeho okolí.

Nečas odmítl před policií vypovídat a vysvětlení kauzy si chce nechat k soudu. Dříve pouze řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu. Zatím nepotvrdil, zda věděl o akci týkající se jeho manželky. Obžaloba ze zařizování akce viní Nagyovou, která se údajně snažila sehnat na Nečasovou kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Policie v kauze zatýkala v polovině června 2013. Případ pak vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Dalšími obžalovanými jsou Páleníkův nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. O Nečasově roli v případu se hovořilo již dříve. Například Kovanda ještě před podáním obžaloby řekl, že zadání směřovalo právě od tehdejšího premiéra, který prý měl obavy, že se „někdo motá kolem paní Nečasové“. Podle zákona ale nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Pravomoc k tomu má vláda, případně prezident s vědomím vlády.

Kovanda: šlo o kontrasledování

Obžaloba tvrdí, že Nagyová zařídila kromě akce týkající se Radky Nečasové sledování některých pracovníků Úřadu vlády na jaře 2013. Podle žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kteří případ dozorují, se na tom podílela rozvědka a soukromá detektivní agentura. Obžalovaní vinu odmítají. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o takzvané kontrasledování. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské tajné služby je první z více případů týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. O vyšetřování se veřejnost dozvěděla po zadržení Nagyové a dalších vysoce postavených lidí v polovině června 2013. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové.

Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy. Kromě Vojenského zpravodajství Nečasová čelí obžalobě v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Týká se také lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Kauzu řeší Městský soud v Praze. Nečasová je také obviněná z uplácení poslanců funkcemi a krácení daně, kterou údajně neodvedla z luxusních darů.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...

Mohlo by vás zajímat