Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
12. dubna 2015 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Nagyová: K soudu zamíří Nečas i jeho exmanželka Radka

Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Nečasová (dříve Nagyová) u soudu s manželem a právním zástupcem. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Od pondělí do čtvrtka bude pokračovat hlavní líčení v kauze bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, která je obžalovaná ze zneužití vojenské tajné služby. Nečasová údajně nechala sledovat v roce 2012 tehdejší manželku bývalého premiéra Petra Nečase Radku. Ta je na pondělí předvolaná k soudu jako svědkyně. Ve středu by měl před Obvodním soudem pro Prahu 1 mluvit Nečas.

Výslechy se měly odehrát již dříve, Radku Nečasovou se ale nepodařilo předvolat a Nečas se omluvil s tím, že následující termín již dorazí. Jeho výpověď by měla být v případu důležitá, otázkou totiž zůstává, kdo sledování nařídil. Jeden z obžalovaných, bývalý šéf rozvědky Ondrej Páleník, ve své výpovědi řekl, že to byl právě Nečas coby premiér. Páleník již dříve naznačil, že Nečas o všem údajně věděl, protože se to týkalo jeho okolí.

Nečas odmítl před policií vypovídat a vysvětlení kauzy si chce nechat k soudu. Dříve pouze řekl, že případ je vymyšlený a jde o politickou kauzu. Zatím nepotvrdil, zda věděl o akci týkající se jeho manželky. Obžaloba ze zařizování akce viní Nagyovou, která se údajně snažila sehnat na Nečasovou kompromitující materiály kvůli svému tehdy ještě utajenému vztahu s Nečasem. Policie v kauze zatýkala v polovině června 2013. Případ pak vedl k pádu vlády a Nečas se později s Nagyovou oženil.

Dalšími obžalovanými jsou Páleníkův nástupce Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. O Nečasově roli v případu se hovořilo již dříve. Například Kovanda ještě před podáním obžaloby řekl, že zadání směřovalo právě od tehdejšího premiéra, který prý měl obavy, že se „někdo motá kolem paní Nečasové“. Podle zákona ale nemůže tajnou službu úkolovat premiér. Pravomoc k tomu má vláda, případně prezident s vědomím vlády.

Kovanda: šlo o kontrasledování

Obžaloba tvrdí, že Nagyová zařídila kromě akce týkající se Radky Nečasové sledování některých pracovníků Úřadu vlády na jaře 2013. Podle žalobců Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kteří případ dozorují, se na tom podílela rozvědka a soukromá detektivní agentura. Obžalovaní vinu odmítají. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o takzvané kontrasledování. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Údajné zneužití vojenské tajné služby je první z více případů týkajících se Nečasové, které pokračovalo obžalobou a soudem. Podle žalobců je bývalá významná vládní úřednice pojítkem mezi několika kauzami. O vyšetřování se veřejnost dozvěděla po zadržení Nagyové a dalších vysoce postavených lidí v polovině června 2013. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové.

Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy. Kromě Vojenského zpravodajství Nečasová čelí obžalobě v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Týká se také lobbisty Iva Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal. Kauzu řeší Městský soud v Praze. Nečasová je také obviněná z uplácení poslanců funkcemi a krácení daně, kterou údajně neodvedla z luxusních darů.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...