Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
8. července 2013 12:04, aktualizováno  13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Nagyová: žalobci žádají sněmovnu o vydání Nečase

Petr Nečas po posledním jednání své vlády | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas po posledním jednání své vlády | foto: ČTK

PRAHA Sněmovní kancelář v pondělí oznámila, že ji policejní orgány požádaly o vydání premiéra v demisi Petra Nečase (ODS) k trestnímu stíhání. Žádost nyní projednává mandátový a imunitní výbor sněmovny.

"V 10:51 obdržela předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová žádost vrchního státního zástupce JUDr. Ivo Ištvana o vyslovení souhlasu Poslanecké sněmovny k trestnímu stíhání poslance RNDr. Petra Nečase," píše se ve vyjádření kanceláře Miroslavy Němcové.

Nečas již minulý týden žádal, aby byl v souvislosti s kauzou Jany Nagyové, bývalé ředitelky sekce kabinetu,  vyslechnut. Němcová žádost postoupila mandátovému a imunitnímu výboru, který po projednání podá zprávu s doporučením dalšího postupu (vydání či nevydání). O Nečasově vydání se rozhodne na další schůzi sněmovny.

PROHLÁŠENÍ PETRA NEČASE:

Žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla.

Žádost vrchního státního zástupce Ivo Ištvana o vydání považuji za očekávatelné vyústění kauzy s údajným uplácením poslanců. Přesto musím trvat na tom, že politické dohody nelze považovat za trestnou činnost, protože by se musely týkat mnoha jiných analogických případů v minulosti i současnosti. Navíc žádná dohoda o výměně rezignace na poslanecký mandát za funkce uzavřena nebyla. Proto mi není jasné, proč a z čeho bych měl být obviněný.

Všechny doposud známé informace stále více ukazují, že se v celé kauze jedná o kriminalizaci politických rozhodnutí a politických kroků. Tento postup odmítám, považuji ho za nepřijatelný a nehodlám se mu podvolit.

Jsem připravený se plně obhájit před orgány činnými v trestním řízení i před Poslaneckou sněmovnou, která se bude žádostí zabývat.


Petr Nečas, předseda vlády,

8. července 2013

"Ještě neznám parametry té žádosti, ale předpokládám, že se zachovám stejně jako dříve, tudíž že podpořím vydání poslance," řekl serveru Lidovky.cz člen mandátového a imunitního výboru Jeroným Tejc (ČSSD). Podle něj by však Nečas měl sám o své vydání požádat. "Pokud se cítí nevinen, měl by to udělat," myslí si Tejc.

Oproti Tejcovi chce šéf poslaneckého klubu TOP 09 i předsedkyně LIDEM Peake počkat na doporučení mandátového výboru. "Pokud je návrh stíhání Petra Nečase postaven pouze na předpokladu, že při uplatnění bývalých poslanců v dozorčích radách státních podniků se jednalo o podplácení, pak ODS již dříve deklarovala, že rozdělování funkcí ve veřejném prostoru je oběcně uplatňovanou součástí politiky v řadě evropských zemí. A v takovém případě bychom vydání Petra Nečase nepodpořili," reagoval pro server Lidovky.cz úřadující předseda ODS Martin Kuba.

Jana Nagyová jako Nečasova spojka mezi kmotry

Jana Nagyová jako Nečasova spojka mezi kmotry

Premiérovi Petru Nečasovi zlomily vaz trafiky pro exposlance ODS

Premiérovi Petru Nečasovi zlomily vaz trafiky pro exposlance ODS

Že policie chystá obvinění, informoval server Lidovky.cz už 18. června. V obvinění trojice exposlanců policisté například zmiňují textovou zprávu, kterou Nagyová poslal Nečasovi. "Nezapomeň říct Kaldovi (míněn Miroslav Kalousek - pozn. red.) o tom Šnajdrovi…" V rozhovoru z 5. listopadu loňského roku s Romanem Bočkem, bývalým náměstkem ministerstva zemědělství, který měl podle policie měl nabídku postů zprostředkovat, Nečas zase uvedl: " … ty varianty jsou průchodné a že má ještě nějaké nápady ohledně těch možností, které by byly a jsou realizovatelné jak u toho Ivana, tak u toho Petra, trošku problém bude Marek… "

Anketa

Měla by sněmovna vydat Petra Nečase k trestnímu stíhání?

Ano 2012
Ne 680
Nedokážu posoudit 74

Zdroj blízký vyšetřování tehdy serveru Lidovky.cz řekl, že Nečas je na svobodě pouze z taktických důvodů. "Nejdřív obvinili a vzali do vazby ty, kdo nejsou chráněni imunitou, aby se nemohli domlouvat a ovlivňovat svědky. Nyní požádají o Nečasovo vydání," popsal další postup.

A ještě jeden detail, byť ne nevýznamný. Policisté nyní žádají o zbavení imunity prakticky už jen řadového poslance Nečase. Kdyby na něj zacílili hned v prvním dějství razie, mířili by na premiéra republiky (Více čtěte ZDE).  


Razie, která vedla k pádu vlády

  • Policie provedla 13. června rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka. ČTĚTE ZDE:
  • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen. SOUHRN DNE ČTĚTE ZDE:
  • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
  • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili. ČTĚTE ZDE:
    Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček. ČTĚTE ZDE:
    Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí. SOUHRN DNE ZDE:
  • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě. SOUHRN DNE ZDE:
  • V neděli 16. června večer ohlašuje premiér Petr Nečas demisi. Končí s ním celá vláda. VÍCE ZDE:
khuKarel Hrubeš
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...