26. června 2017 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Prověřte advokáty a Komerční banku kvůli privatizaci OKD, žádá národní socialista

Jaroslav Andres, tajemník Národních socialistů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Andres, tajemník Národních socialistů. | foto: Archiv

PRAHA Ústřední tajemník politické strany Národní socialisté Jaroslav Andres podal v pondělí Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze podnět k prošetření kauzy privatizace OKD. Podle něj mohli zástupci advokátní kanceláře a Komerční banky uvést v omyl Fond národního majetku, ministerstvo financí a vládu.

„Osoby jednající za advokátní kancelář Allen & Overy a Komerční banku se mohli do určité míry účastnit na spáchání trestných činů v souvislosti s privatizací podílu státu ve společnosti OKD v roce 2004,“ míní Andres.

Při zpracování znaleckého posudku ocenění majetkové účasti České republiky v OKD při její privatizaci, existuje podle něj podezření ze spáchání trestného činu advokátní kanceláří Allen & Overy a Komerční bankou.

Tyto společnosti se údajně podílely na podceněném znaleckém posudku státního podílu v OKD. Posudek měl podle Andrese zmást vládu.

Tajemník politické strany Národní socialisté žádá o prošetření podezřelých skutečností v trestním řízení podaném Vrchním státním zastupitelstvím v Praze pro podezření ze spáchání trestných činů křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, porušování povinností při správě cizího majetku. Dle žaloby se trestných činů měli dopustit Ing. Rudolf Doucha, Pavel Kuta a Ing. Jan Škurek.

CO SE DĚJE S OKD

  • OKD je v úpadku od loňského května. U soudu přes 550 věřitelů přihlásilo pohledávky za více než 24 miliard korun.
  • Insolvenční správce však uznal jen pohledávky za necelé tři miliardy. I s dodavatelskými firmami nyní v dolech pracuje přes 10.000 lidí.
  • Firma už udělala řadu úsporných opatření. Jedním bylo v březnu ukončení těžby v Dole Paskov.
  • Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední z nich pravděpodobně v roce 2023.
lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz