23. října 2014 15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Oleo Chemical: Soud osvobodil podnikatele v případu padělání směnky

Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu. | foto: Archiv LN

PRAHA Soud zprostil obžaloby Kamila Jirounka a jeho spolupracovníka Radka Nováka. Jednateli firmy Oleo Chemical hrozilo osm až dvanáct let vězení v kauze padělané směnky za 127 milionů korun. Soudce označil případ za obchodní spor, který by měl řešit spíše civilní soud.

Soudce uvedl, že nelze prokázat, že obžalovaný Kamil Jirounek věděl o tom, že směnka, kvůli které byl obžalován a na jejímž základě požadoval od Jindřicha Vařeky přes 120 milionů korun, byla padělaná. Radka Nováka pak soudce označil za bílého koně, který se stal otrokem mafiánských struktur a nezbylo mu než plnit příkazy Jindřicha Cipry a Jana Krumlovského, kteří nyní sedí ve vazbě v jiném případu.

Přes 100 milionů od bezdomovce

Podnikatel Kamil Jirounek si v letech 2009 až 2010 postupně vypůjčoval od spolumajitele firmy Ravak Jindřicha Vařeky 96 milionů korun. Peníze však nevrátil a naopak začal tvrdit, že Vařeka dluží peníze jemu. Opatřit si proto měl směnku ve výši 127 milionů, která podle policie a státního zastupitelství byla ale padělaná. Spolupracovat s ním měl právě Radek Novák.

Radka Nováka (uprostřed za policistou) eskortují policisté k soudu.
Radka Nováka (uprostřed s černou kuklou na hlavě), jednatele společnosti Oleo...
Radka Nováka (uprostřed s černou kuklou na hlavě), jednatele společnosti Oleo...
Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu.

„Jirounek si měl údajně proti mně koupit pohledávku, která má takovouhle historii: bezdomovec Žáček mi v roce 2002 půjčil přes sto milionů korun. Pan Žáček tuto údajnou pohledávku prodal Josefu Kocurovi, který mimochodem v minulosti dostal osm let vězení za podvody. Kocur prodal pohledávku kamarádovi Radku Novákovi, ten ji pak prodal Jirounkovi. To je opravdu umělecká, tvůrčí činnost v oblasti nekalostí, na to snad musejí mít živnostenské oprávnění,“ komentoval už dříve Vařeka příběh zfalšované směnky. Žáček i Kocur pak policii řekli, že o směnce nemají tušení, nikdy ji neviděli a jejich podpisy na dokumentech nejsou pravé.

Kauza falešné směnky

LN a Lidovky.cz sledují okolnosti celého sporu. Více čtěte ZDE.

okoOndřej Koutník, Lidovky.cz