Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Pandury: Odvolací soud poslal Dalíka na čtyři roky do vězení

Česko

  10:44aktualizováno  15:42
PRAHA - Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. Rozhodl o tom v úterý pražský vrchní soud, který o jeden rok zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun.

Marek Dalík u soudu. Podle obžaloby požadoval úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur foto: Mafra - Dan Materna

Pokud je nezaplatí, tak stráví ve vězení o dva roky víc. Dalík vinu odmítá. Pravomocný verdikt v kauze padl téměř po dvou letech od začátku soudního procesu.

Policisté vyšetřovali Dalíka, bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka, na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Svědek v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, kde Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Ze 107 Pandurů, které armáda má, je 30 vadných a 10 nepoužitelných

Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

„Nebudu vypovídat, už jsem všechno řekl,“ uvedl Dalík po poradě se svými obhájci. Před soudem svědčil Topolánek, který se v minulosti Dalíka zastával a učinil tak i u úterního odvolacího jednání.

Topolánek vyzdvihnul Dalíkovu práci pro ODS

Topolánek zopakoval, že si stojí za dřívějšími výpověďmi. Tvrdil, že o žádném korupčním jednání nevěděl. Soud, který nepravomocně Dalíka poslal za mříže, však ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že Dalík chtěl peníze získat pro někoho ze členů vlády. Konkrétní jméno ale soud neuvedl.

Topolánek ve své výpovědi opakovaně vyzdvihoval Dalíkovu práci. Prohlásil mimo jiné, že vyhrál ODS volby. „Byl velmi cenný,“ uvedl Topolánek.

Soudy se kauzou zabývají téměř dva roky. Kromě Dalíka se proti rozsudku odvolal i státní zástupce. Důvody odvolání teprve soudu budou vysvětlovat.

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Marek Dalík - vlivný muž z éry vlády Mirka Topolánka

 • Datum narození: 14. ledna 1975 Vzdělání: bakalářské studium politologie a mezinárodních vztahů na Fakultě sociálních věd UK Praxe: profesní dráhu začal v 19 letech jako úředník na Hradě (za prezidenta Václava Havla), kde působil přes tři roky; od února 2002 do května 2014 byl předsedou představenstva PR agentury New Deal Communications (v srpnu 2009 Hospodářské noviny napsaly, že firma má obraty v řádu desítek milionů korun); podle obchodního rejstříku byl do letošního května společníkem firmy VIS Teniscentrum ve Vestci u Prahy.
 • Byl pravou rukou někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem, a podle informací v médiích měl výrazný podíl na jeho politické strategii. Seznámili se v roce 1999, kdy byl Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík se pohyboval v oblasti public relations. Během Topolánkovy vlády byl Dalík často po jeho boku, dokonce si koupil byt ve stejném domě.
 • Dalíkovo jméno se více začalo objevovat v médiích v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.
 • V době Topolánkovy éry nebyl Dalík v ODS příliš populární. V rozhovoru pro MfD použil příměr se spolupracovníkem Adolfa Hitlera Martinem Bormannem: "Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený." - Pro média se Dalík stal symbolem údajných vazeb vedení ODS na podnikatele a lobbisty, jejichž záměry často vzbuzovaly pochybnosti. "Dalík byl spojkou do byznysu i k regionálním bossům, s nimiž dohadoval, jak si obchody rozdělí a jak se kdo má chovat ve stranických záležitostech," napsal v květnu 2012 týdeník Euro.
 • Tyto vazby ODS dlouhodobě poškozovaly - příkladem je známá kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů a podnikatelů.
 • Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podle médií podílel na vyjednávání podpory koaliční Topolánkově vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.
 • V roce 2009 se Dalík údajně pokoušel jménem premiéra přesvědčit redaktora České televize, aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa.
 • V květnu 2011 média informovala o tom, že Dalík podle výpovědi někdejšího zaměstnance firmy Steyr v roce 2007 žádal 18 milionů eur (480 milionů korun) za to, že česká vláda bude pokračovat v nákupu transportérů Pandur. Dalík to popřel.
 • Dalíka v souvislosti s údajnými úplatky v kauze pandurů obvinila policie v říjnu 2012. V květnu 2014 byl obžalován z pokusu o podvod; podle vyšetřovatelů slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv. Letos v únoru soud lobbistu poslal na pět let do vězení za korupci a vyměřil mu též peněžitý trest pět milionů korun. Dalík se odvolal, dnes pražský vrchní soud o rok zmírnil původní rozsudek; snížil i pokutu, a to na čtyři miliony korun. Pokud je Dalík nezaplatí, stráví ve vězení o dva roky víc.
 • Milovník umění Dalík je znám svým luxusním stylem života, často investuje do nemovitostí. Časopis Týden letos uvedl, že jeho majetek, dohledatelný ve veřejně přístupných databázích, přesahuje 50 milionů korun. V roce 2009 Dalík řekl: "... Většinu peněz jsem vydělal buď ve své firmě, nebo jako živnostník na IČO."
Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...