Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza ProMoPro: kvůli vládní zakázce zadržela policie pět lidí

Česko

  18:52aktualizováno  21:02
PRAHA - Kauza, v níž podle policie úřad vlády podepsal spornou zakázku v době českého předsednictví EU, padla první obvinění. Detektivové navíc údajně zadrželi pět podezřelých.

ProMoPro - Veselý foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Podle serveru E15 je pětice zadržených podezřelá z legalizace výnosů z trestné činnosti a porušování povinnosti při správě majetku. Kromě toho bylo dalším čtyřem lidem obvinění doručeno. "Mohu potvrdit, že v souvislosti s případem zakázky úřadu vlády pro firmu Promopro byla dnes zadržena skupina osob," řekla mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Jaroslav Ibehej se k případu odmítl vyjádřit.

ČTĚTE TAKÉ:

Mezi obviněnými jsou údajně majitel firmy Promopro Jaroslav Veselý, Vlastimil Maxa ze společnosti NWDC, kterou si Veselého firma najala, a také Václav Čada, společník firmy Damovo, které měla patřit audiovizuální technika. Podle zjištění Aktuálně.cz byl doručen dopis o zahájení trestního stíhání i Janě Hendrichové, tehdejší náměstkyni Alexandra Vondry.

Podle serveru Euro.cz čelí obvinění z machinací se státními penězi celkem 12 lidí. Ministerstvo financí dříve uvedlo, že není jasné, co stát získal za zhruba 240 milionů korun, tedy přibližně polovinu částky pro Promopro. Znalecký posudek, který si nechalo zpracovat státní zastupitelství, pak podle Euro.cz ukázal, že stát na zakázce tratil téměř 390 milionů korun.

135 milionů v Rakousku

Kvůli kauze se ocitl pod tlakem nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který byl v době údajně předražené zakázky vicepremiérem pro evropské záležitosti. Zakázku na tlumočení, osvětlení, videopřenosy a další služby dostala od úřadu vlády bez soutěže firma Promopro podnikatele Jaroslava Veselého. Úřad vlády jí za ozvučení předsednictví zaplatil 525 milionů korun. Celkem 378 milionů pak od Veselého odešlo údajným dodavatelům ProMoPra. A od nich se dostalo 135 milionů přes londýnskou firmu s ředitelem z Karibiku na účty v Rakousku, k nimž měl přístup Veselého kamarád Libor Veverka.

Obvinění se vyhlo ministru obrany Alexandru Vondrovi, který tehdy jako ministr pro Evropu za předsednictví zodpovídal. Policisté totiž nemají důkazy, že by přímo Vondra zakázku ovlivňoval. Mezi stíhanými zřejmě jsou někteří z bývalých Vondrových podřízených a také podnikatelé, kteří peníze vyvedli do ciziny.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...