Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza První městské banky se vrací k soudu

Česko

  11:10
BRNO - Ústavní soud rozhodl zrušil rozhodnutí vrchního a brněnského Nejvyššího soudu, týkající se údajného tunelování První městské banky. Za to byl dříve potrestán osmi lety vězení Petr Mandík.

Úplatek. foto: Reprofoto

Pražský vrchní a brněnsý Nejvyšší soud dříve zamítly Mandíkovo odvolání a následně i dovolání proti verdiktu Městského soudu v Praze.

Důvodem je porušení práva na spravedlivý proces. Vrchní soud se bude případem zabývat znovu. Mandík společně s Jiřím Zemanem a Martinem Šářecem provedl v roce 1996 sérii transakcí, které soudy považovaly za podvodné tunelování.

Od První městské banky si vypůjčili 75 milionů korun jménem společnosti Hotel Centrum. Peníze prý sloužily k nákupu akcií Realitbanky. Podnikatelský záměr doložili mimo jiné i falšovanou smlouvou se společností Hradčanská.

Miliony uložili do Realitbanky, která se ale v červenci 1996 dostala do nucené správy. Nakonec peníze údajně skončily na účtech firem a osob blízkých Mandíkovi. Trojice trvala po celou dobu procesu na své nevině. Chtěli prý pomoci stabilizovat Realitbanku.

Ústavní soud nedávno zrušil rozsudky pražského vrchního a brněnského Nejvyššího soudu nad spolupachatelem Martinem Šářecem, který byl propuštěn z vězení, a proces s ním se vrátil na začátek. Jiný senát Ústavního soudu tehdy uvedl, že Šářecovo počínání nelze na základě získaných důkazů považovat za podvod.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat