Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Další obviněná v kauze Rath chce z vazby. Novanské soud nevyhověl

David Rath v Buštěhradu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath v Buštěhradu. | foto: www.davidrath.cz

PRAHA Okresní soud Praha-východ ve středu rozhodl, že členka představenstva ML Compet Lucie Novanská obviněná v Rathově kauze zůstane ve vazbě. Role Novanské v korupční chobotnici byla údajně taková, že například vybírala vítěze tendru na opravu zámku Buštěhrad.

Soud zamítl její žádost o propuštění, protože hrozí obava, že by v trestné činnosti pokračovala, řekl mluvčí soudu Jiří Wažik. Rozhodnutí přezkoumá Krajský soud v Praze, žena proti verdiktu podala stížnost.

"Rozhodnutím byla zároveň zamítnuta nabídka peněžité záruky ve výši 500.000 korun, nabídka písemného slibu a probačního dohledu," uvedl mluvčí.

Někteří mají šanci, že vazbu opustí

Soud od minulého týdne řeší žádosti všech vazebně stíhaných lidí v Rathově kauze. U dvou obviněných již okresní soud uvedl, že by se na svobodu mohli dostat. Jde o šéfa stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavla Drážďanského a předsedu představenstva společnosti Puro-Klima Martina Jireše.

K TÉMATU:

Kvůli stížnosti státního zástupce se však případy bude zabývat ještě krajský soud. O vazbě dalšího stíhaného, někdejšího poslance Petra Kotta, bude soud rozhodovat dnes odpoledne.

Kriminalisté poslance Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. Minulý týden sněmovna rozhodla, že ho vydá ke stíhání i kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici. Právě společnost ML Compet si podle médií Středočeský kraj najal pro přípravu tendrů po celém kraji, zejména pak u dostaveb některých krajských nemocnic.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...