Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Potvrzeno. Policie cílí na firmu, která řídila buštěhradský tendr

Zdevastovaný vnitřek zámku Buštěhrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdevastovaný vnitřek zámku Buštěhrad | foto: Archiv Lidovky.cz

PRAHA Policie od pondělí prohledává kanceláře firmy ML Compet, kterou si Středočeský kraj před rokem najal na přípravu tendru na opravu zámku Buštěhrad. Soutěž vyhrála společnost Konstruktiva Branko, jejíž ředitel Pavel Drážďanský je mezi obviněnými v kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha.

Důkazy hledali policisté v pražské Revoluční ulici ve středu už třetím dnem. "Poprvé přišli někdy v pondělí odpoledne a byli tu i v úterý a ve středu," řekla serveru Lidovky.cz jedna ze zaměstnankyň budovy, kde firma sídlí.

Podle ní s sebou policisté v úterý přivezli i Lucii Novanskou, členku představenstva firmy ML Compet, která podle informací serveru Lidovky.cz též patří do skupiny zadržených.

Většinu ze zadržených osob spojuje šlechtické sídlo v obci Buštěhrad nedaleko Kladna, které chtěl kraj opravit a udělat z něj multifunkční centrum. Nyní se však ukazuje, že zakázka byla o více než čtyřicet milionů korun předražená. Financována přitom měla být z evropských dotací, v kauze proto padlo i obvinění z porušování zájmů EU.

K TÉMATU:

Policie kauzu sledovala půl roku, v pondělí večer se jí podařilo dopadnout provinilce ze všech zainteresovaných stran. Za hejtmanství byli zadrženi David Rath, Petr Kott a Kateřina Pancová. Z firmy, která podle policie zmanipulovanou soutěž na opravu zámku vyhrála, skončil v poutech ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a mezi obviněnými je i zmiňovaná Novanská z firmy ML Compet, která soutěž připravovala tak, aby zvítězila předem určená firma.

Na úplatky podle policejního spisu, který mají k nahlédnutí poslanci, bylo určeno 24 milionů. Podle serveru Aktualně.cz činila první suma na úplatky 12 milionů korun. Peníze měly putovat od Drážďanského ke dvojici Kott, Pancová. Tito životní partneři byli podle spisu hlavní organizátoři celé akce. Ze 12 milionů předali Rathovi, který dvojici pomáhal s ovlivňováním zakázky, sedm milionů v krabici, pět si ponechali.   

Kdo jsou dva obvinění muži? Policie mlčí

Třetí zadrženou ženou by měla být Ivana Salačová, ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA ze Slaného. Tato firma ale nehrála v zakázce na opravu Buštěhradu viditelnou roli, mohla se v průběhu prací přidružit jako subdodavatel. Činnost firmy se zaměřuje poněkud jiným směrem. Firma ve Středočeském kraji v minulosti prováděla zejména stavbu vodovodů, kanalizací či opravu vozovek. Stavět měla i ve středočeských nemocnicích.

Vše o úplatkářské aféře

Aby byla soupiska osob zadržených při pondělní razii policie kompletní, zbývá doplnit ještě dvě mužská jména. O koho se jedná, se zatím nepodařilo rozklíčovat a policie to nechce prozradit.

Spojuje je stejná adresa

Na adrese Revoluční 1 v centru Prahy sídlí firmy, které byly zapojeny do pochybných zakázek pro Středočeský kraj.

Výběrová řízení za stovky milionů připravovala firma Executive Project Group (dříve Zagolia, dnes ML Compet), kterou ovládal "Rathův muž" Filip Bušina.

Ten ji v roce 2008 prodal, v jejím představenstvu ale dále působil Bušinův advokát Robert Vladyka, který má dosud ve stejné budově také kancelář.

Administraci tendrů dále převzala společnost Erinyes (nyní Aveza), kterou založil současný majitel ML Compet Miroslav Lepil (ČSSD).

Společnost zajišťovala výběrová řízení na dostavby nemocnic v Příbrami, Kladně a Mladé Boleslavi. Ve výběrových komisích seděla i Lucia Novanská,  která patří mezi zadržené během protikorupční razie, která smetla Davida Ratha.

, ,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...