Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza Rath: Prachy necháme v autě v kufru? ptá se na odposleších Kott

Petr Kott byl dnes propuštěn z vazby. Doma v Rudné u Prahy se setkal se svou partnerkou Kateřinou Pancovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kott byl dnes propuštěn z vazby. Doma v Rudné u Prahy se setkal se svou partnerkou Kateřinou Pancovou. |

PRAHA Diskuze o pozemcích v Praze, zda a jak investovat do zlata, kdy sdělit jakémusi řediteli nepříjemnou informaci a plánování cinklé zakázky na opravu Buštěhradského zámku. Soudní síní v hlavním líčení s Davidem Rathem druhý den znějí odposlechy z kanceláře exředitelky Kateřiny Pancové, klíčový důkaz usvědčující ji, Ratha a dalších deset lidí z korupce ve Středočeském kraji.

Bylo těsně před Vánocemi 2011, když k Pancové do kanceláře přišla stavařka Ivana Salačová. Téma schůzky bylo jasné: diskuze o zakázce na rekonstrukci zámku v Buštěhradu, která je podle obžaloby předražená o desítky milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"On tady říká devět a půl, to je vaše," říká Salačová. "Ano nás všech, my jsme tři," reaguje Pancová. "Tohle je ta nafouklejší cena," zachytily odposlechy hlas Pancové.

Stejně jako v úterý jim bylo z reproduktorů velmi špatně rozumět, na většině záznamů navíc vzhledem k ročnímu období zní koledy, obě ženy mluví místy velmi rychle a potichu. Pancová si navíc stihne postěžovat na uklízečku, která jí rozbila oblíbený hrnek nebo požádat sekretářku, aby jí přinesla prášky z lékárny.

Obsah schůzky ale Salačová v soudní síni popsala. "Doktorka Pancová mi ukázala tabulku, která byla nesrozumitelná. Byl v ní  rozpočet Konstruktivy Branko, rozpočet projektanta Bártíka. Byla podepsána smlouva, s Brankem, že ze zisku se budeme dělit 70:30. Bylo řečeno, že na tom, co se mělo odevzdat, se budeme podílet půlkou," vypověděla podnikatelka.


Jiný několikavteřinový odposlech zaznamenal 22. prosince hlas Petra Kotta. "Prachy necháme v autě v kufru, nebo rovnou tam?" ptal se. Ze záznamu není zřejmé, jaké "prachy" má Kott na mysli. Podle obžaloby si však dva dni před tím a o pět dní později převzal po dvou milionech korun úplatek od manažera Martina Jireše za zakázku v příbramské nemocnici.

Kott s Pancovou se také bavili o možnostech, jak investovat peníze. "Ty baráky, to je debilita, kterou dělat nebudem," přemítal a hned navrhnl investici do zlata. Z nahrávky vyplývá, že se o ní i s kýmsi radil. "Chci na tom vydělat, ale prostě mě to i baví. On mi  říkal: kupte za 300 tisíc a uvidíte, jestli to půjde nahoru," popisoval své partnerce.

Na dalším setkání v kanceláři Pancová žádala partnera o radu, jak sdělit nejmenovanému řediteli jakousi nepříjemnou informaci. "Heleď mně je to nepříjemný, protože on vždycky udělal, co jsem chtěla. Jsou ale určitý meze, pravidla, která se musí dodržet a to platí," vysvětlovala. 

Kott jí radil, jak zprávu sdělit. "Je to chucpe. Já bych mu řekl pane řediteli, já z toho nemám klidný spaní a řekl bych mu nějaký základní informace," zaznamenaly mikrofony jeho hlas. Narozdíl od své partnerky Kott nemluví rychle, často však s plnými ústy a za cinkání příborů. Do kanceláře Pancové zřejmě docházel na jídlo.   

Rath s advokáty stejně jako v úterý namítají, že odposlechům nelze rozumět a jejich přepisy nejsou autentické. Státní zástupce Petr Jirát však v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uvedl, že zásadní pasáže, které teprve přijdou, jsou srozumitelné a přepsané dostatečně. Soud plánuje přehrávání odposlechů na celý prosinec.

Obžaloba v kauze Rath viní 11 lidí z manipulací s veřejnými zakázkami v letech 2011 a 2012. Týkaly se údajně stavebnictví a zdravotnictví ve Středočeském kraji, jehož hejtmanem tehdy Rath byl. Obchodní soutěže podle obžaloby vyhrávaly za úplatky předem domluvené firmy.

Rathovi hrozí v případu nejvyšší trest - až 12 let vězení. Obžaloba tvrdí, že přijal úplatky v celkové výši 16 milionů korun. Policie také v říjnu rozšířila obvinění Rathovi a dalším, týká se i firem - například stavební společnosti Metrostav.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...