Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na bankovkách se najdou otisky jen výjimečně, říká znalec ke kauze Rath

Otisky (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Otisky (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA David Rath se ohání novým trumfem: expertiza na zabavených bankovkách neobjevila jeho otisky prstů. Jak však v rozhovoru pro Lidovky.cz upozornil soudní znalec v oboru daktyloskopie Emil Svátek, pravděpodobnost, že na bankovce ulpí otisky prstů, je mizivá.

Lidovky.cz  Jak velkou mají kriminalisté jistotu, že pomocí daktyloskopie zajistí potřebné otisky prstů?

Co se týče zajišťování stop, tam nikdy nemáte jistotu, že na tom nosiči něco bude. To je vždycky sázka do loterie. Já už to dělám přes dvacet let a nikdy jsem nikomu nemohl zaručit, že tam tu stopu najdu. To záleží už například na stáří a materiálu předmětu, na kterém má stopa být.

Obhájce: Otisky jen na prázdné obálce

"Posudek povrdil naše tvrzení, že klient o penězích v krabici nevěděl.Na penězích a krabici, s níž byl zadržen, nebyly nalezeny žádné jeho otisky a žádné otisky prstů MUDr. P.é. Tím je mimo jiné vyvráceno též tvrzení v mediích, že před převzetím mělo docházet k nějakému přepočítávání. Otisk spoluobviněného MUDr. K. byl zjištěn na prázdné obálce, která měla ležet mimo sejf v domě Dr.Ratha," napsal serveru Lidovky.cz Rathův obhájce Roman Jelínek.

Lidovky.cz  Tak řekněme, že by se jednalo o kartonovou krabici od vína...

To nelze takhle říct. Ono nejde jen o vlastnosti krabice, ale jde i o vlastnosti toho vylučovatele, tedy toho člověka, který by tam ty otisky měl nechat. Někdo má suché ruce, někdo vlhké. Někomu se potí víc, někomu méně. Dále záleží v jakém prostředí se ta krabice nacházela, například zda to bylo otevřené prostředí, kde se větrá nebo je puštěna klimatizace... Tam je těch faktorů strašná spousta. Nikdo vám prostě nikdy nezaručí, že na tom předmětu otisky ulpí. A obzvlášť papír je takový specifický materiál. To je vždycky padesát na padesát.

Lidovky.cz  Takže pokud by někdo přepočítával papírové bankovky, tak není žádná jistota, že na nich otisky zůstanou?

Bankovky jsou obzvlášť specifický případ. Protože bankovky procházejí rukama lidí a je na nich naneseno tolik toho potu a dalšího materiálu, že na nich to většinou splývá všechno dohromady. A když se bankovky ošetří chemickou látkou, tak tam prakticky vidíte jenom fleky potu, protože už jsou strašně ohmatané. To by bankovka musela být úplně nová, aby se na ní něco upotřebitelného dalo zajistit. Takže u bankovek je to vždy spíš nejistota než jistota. Tam to procento pravděpodobnosti je hodně malé.

Lidovky.cz  Vy jste říkal, že už daktyloskopii děláte přes dvacet let. Už se vám stalo, že byste si byl nalezením otisků jistý, ale ve výsledku žádné nezajistil?

Ano, kolikrát jsem si myslel, že tam stoprocentně něco bude, ale přišlo zklamání. I když používáte profesionální prostředky, tak tu jistotu nikdy nemáte.

PSALI JSME JAKO PRVNÍ:

Lidovky.cz  Vysvětlete ještě na závěr laicky, jak taková daktyloskopie u bankovek probíhá?

Tak papír se ošetřuje chemickým roztokem a na něm se poté ukážou většinou fialové či tmavě fialové otisky.

Lidovky.cz  A ty jsou vidět jen pod nějakým speciálním světlem?

Nene, stačí denní světlo. I když taková metoda existuje taky. Ono jich neustále přibývá. Existují i různá barevná spektra, ve kterých se ty otisky hledají, ale to už je na dlouhé povídání.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.