Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza ŘSD: detektivové stojící za úniky ze spisu náhle onemocněli. Prý ze šikany

Česko

  6:00
PRAHA - Dvojice detektivů Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality - Rostislav Kotrč a P. H. - podezřelí z vynášení informací z policejního spisu v kauze Ředitelství silnic a dálnic, jsou na nemocenské. Trauma ze šikany na pracovišti a bossingu jim diagnostikoval psychiatr J. P. v Podřipské nemocnici v Roudnici nad Labem. Ta patří Jakubu Zavoralovi, jehož firma od ŘSD získala zakázky za více než 285 milionů korun.

Dopravní spojení mezi Prahou a Českými Budějovicemi zrychlí a zkvalitní nový, pětadvacetikilometrový úsek dálnice D3, který byl 27. června slavnostně otevřen v Plané nad Lužnicí. foto: ČTK

Už rok a půl trvá vyšetřování kauzy ŘSD. Že ani po tak dlouhé době nestanul před soudem nikdo z obviněných, má podle Generální inspekce bezpečnostních sborů na svědomí dvojice detektivů ÚOKFK – Rostislav Kotrč a P. H. (P.H. nakonec nebyl ani obviněn, pozn. red.). Oba jsou v současnosti na nemocenské.

Únik informací:

Detektiv ÚOKFK Rostislav Kotrč na jaře vložil do vyšetřovacího spisu úřední záznam o tom, jakým způsobem jeho předchůdci Jan Heřman a Radek Kukla, kteří na kauze od začátku pracovali, vyslýchali utajenou svědkyni, sekretářku jednoho z obviněných - Roberta Wolfa. Tam jej obratem objevili advokáti obviněných. Navíc detektivové podle všeho pochybili již při tajení její identity - z protokolu bylo obviněným patrné, kdo vypovídá.

Detektivové se nechali vyšetřit v ordinaci psychiatra J. P. Spolumajitelem nemocnice, kde došlo k vyšetření, je Jakub Zavoral - bývalý ústecký zastupitel za TOP 09 a jednatel společnosti AZ SANACE. Ta získala od ŘSD podle online monitoringu Všechnyzakázky.cz od roku 2007 kšefty za více než 285 milionů korun a podílela se také na opravě D5.

Zavoral byl navíc jedním z gratulantů na megalomanské oslavě třicátých narozenin bývalého náměstka ŘSD a jednoho z obviněných v kauze, Michala Haly. Pro připomenutí: v červnu 2009 bývalý druhý muž ředitelství uspořádal party za více než 600 tisíc korun, aniž dokázal věrohodně vysvětlit, kde na ni vzal.

Kšeft s odpočívadly

Halu policie podezírá, že spolu s dalšími manažery - Alfrédem Brunclíkem a Petrem Laušmanem, za úplatek přenechali odpočívadla na dálnicích D5 a D47 soukromé společnosti Monstera International, která je obratem s tučným ziskem pronajala provozovatelům čerpacích stanic. Podle vyšetřovatelů vznikla státu škoda v řádu stovek milionů.

Čtěte více:

Psychiatr J. P., který policistům vystavil potvrzení o pracovní neschopnosti začátkem června, tedy shodou náhod v době, kdy se o ně začala GIBS zajímat, nechtěl jejich stav rozebírat, byť si na ně vzpomíná. "Nebudu vám říkat nic o zdravotním stavu svých pacientů," řekl stroze serveru Lidovky.cz.

Že by diagnózu stanovil na základě objednávky vedení nemocnice odmítl. "To ani náhodou. Já mám privátní ordinaci a s nemocnicí nemám co do činění, jsem soukromý psychiatr," brání se J. P. Ještě jedna zajímavost stojí za zmínku.

'Nemáme spolu nic společného'

Spolumajitel ústavu, kde psychiatr ordinuje, Jakub Zavoral, který koncem minulého roku rezignoval na post předsedy ústecké TOP 09, si lékaře vybavuje jen matně. "Pana P, jsem mohl maximálně potkat někde na chodbě," řekl serveru Lidovky.cz.

A stejně jako lékař tvrdí, že psychiatr nemá s nemocnicí nic společného. "Nemocnice pronajala ordinaci doktoru Borovanskému a ten ji pronajímá panu P., takže s námi opravdu nemá nic společného," dodal ještě. Ordinace, ve které byli detektivové vyšetřeni, sídlí na stejné adrese jako nemocnice. Z webových stránek ústavu pak vyplývá, že J. P. v nemocnici tráví každé úterý.

Bývalý výkonný ředitel ŘSD Michal Hala.

Bývalý výkonný ředitel ŘSD Michal Hala.

Zvláštní diagnóza bude zajímat také návladního pražského vrchního zastupitelství Pavla Prygla, který vyšetřování GIBS dozoruje. Sám však věc komentovat nechtěl. "Veškeré okolnosti, které mohou být pro věc relevantní, jsou prošetřovány," řekl Prygl.

Protikorupční útvar odmítl o vyšetřování údajné šikany svých detektivů uvést bližší informace. "Náš útvar se v žádném případě nebude vyjadřovat k osobním údajům osob. Můžeme sdělit, že v případech, kdy si policista našeho útvaru stěžuje na jednání svého nadřízeného, jsou tyto stížnosti zaevidovány a standardně šetřeny," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej.

Střídaní vyšetřovatelů

Server Lidovky.cz v květnu informoval, že kauzu ŘSD má na stole již třetí žalobce. Státní zástupkyně Jana Jahodová ji kvůli podjatosti předala expozituře v Českých Budějovicích. Navíc kvůli ukončení stáže skončila i ona. Věc má nyní na starosti návladní Peter Pješčak a ten se s obsáhlým spisem teprve seznamuje.

"Vyšetřovatel nastudovává materiál, ale v dohledné době by měly začít probíhat další úkony. Převedením z jednoho útvaru na druhý vnikla prodleva, ale počítám že v září, nebo říjnu bychom měli vědět, jak dál," řekl Pješčak.

Kromě Haly, Brunclíka a Laušmana jsou v případu obviněni ještě podnikatel Jiří Neužil a bývalý právník ředitelství Robert Wolf, který byl podle policie mozkem celé skupiny a autorem pro stát nevýhodných smluv.

Vyjádření Rostislava Kotrče:

Po té co se detektivové GIBS prohnali mým bytem i přilehlými prostory při domovní prohlídce a zabavovali vše, kde bych mohl mít uloženy data pro mou obhajobu, snažili se zabavit věci související s řešením jednání a šikany ze strany vedení ÚOKFK a zabavit vše čím bych mohl komunikovat a na čem bych mohl psát, tak není pro mne tak jednoduché a rychlé vyřizovat mailovou komunikaci tak rychle. O jejich postupu jsem již psal ve výše uvedeném článku a nechci se k tomu vracet.

Ke kauze ŘSD se nikterak vyjadřovat nechci a věřím, že o tom kdo je skutečně vinen a nevinen rozhodne spravedlivě nezávislý soud.

Pokusím se jen upřesnit některé informace, které ve Vašem článku zazněli a jsou pouhými lživými spekulacemi.

Ačkoliv Vaše otázky a informace o mém zdravotním stavu jsou nevhodné a indiskrétní, zodpovím je, neboť nemám co skrývat.

Pana MUDr. P. jsem vyhledal v červnu 2023 v jeho ordinaci v Kralupech nad Vltavou, kde jsem před tím od roku 2000 bydlel a pracoval a vzhledem k tomu, že jsem vytvářel sociální projekty, musel jsem spolupracovat i s odborníky v této oblasti. Navíc MUDr. P. býval primářem Psychiatrické léčebny v Beřkovicích, kam jsem dojížděl za lidmi, kteří tam byli hospitalizováni a zároveň byli členy mé farnosti. Dohadoval jsem i možnost, že bych v této léčebně působil jako duchovní, ale pro mé časové zaneprázdnění se tato spolupráce nakonec nerealizovala. Protože v životě každého z nás nastanou chvíle, že potřebuje vnější odbornou pomoc, vyhledal jsem MUDr. P., ale ten mi sdělil, že v ordinaci v Kralupech n. V., mu zrušila Zdravotní pojišťovna MV registraci, kde jsem já pojištěn, nemůže mě tedy on vzít do péče v této ordinaci. Zároveň mi nabídl, že s jeho ordinací v Roudnici nad Labem ZP MV má a tedy, tam mohu být přijat. Vzhledem k tomu, že mám vnitřní potřebu, abych lékaři důvěřoval po profesní i osobní stránce a zvláště lékaři zabývajícím se lidskou psychikou, souhlasil jsem, že budu dojíždět do Roudnice nad Labem. Nemám žádné povědomí, že by pan MUDr. P. byl propojen s Podřipskou nemocnicí.

Pokud se týká mého propojení s Podřipskou nemocnicí v Roudnici nad Labem, tak sice pana Zavorala neznám, nikdy jsem ho neviděl a jeho jméno jsem si přečetl ve vašem článku poprvé, ale přiznávám, že s touto nemocnicí jsem spojen a personálu do dnešní doby vděčný. Před 8 lety jsem v té nemocnici na JIP ležel po té co mi zkolabovalo srdce a vzhledem k tomu, že jsem bydlel v Kralupech n. V., jezdilo se k lékaři spádově do Slaného, Kladna, nebo Roudnice n. L. V té době byla primářkou v Roudnici manželka mého dobrého přítele a praktického lékaře, který mne po srdečním kolapsu ošetřil a nechal mne tedy sanitkou odvést do Roudnice n. L., kde se o mne postarali a dali mě tzv. dohromady. Také se přiznám, že do Roudnické nemocnice jsem jezdil od roku 2000 do nedávna a to i po přestěhování do Chlumce nad Cidlinou před cca třemi roky, neb tam má interní ambulanci lékařka, bývalá primářka interny, která mě a mojí ženě dokázala vždy účinně pomoci i když si ostatní lékaři nevěděli rady. Dokonce právě po zmíněném kolapsu srdce mi nasadila správnou medikaci, ke které se po několika měsících a různých pokusech vrátili i kardiologové z Pražských klinik.

A jak jsem již uvedl, mám zásadu a zároveň potřebuji, abych mohl lékaři naprosto věřit odbornostně i osobnostně, pro raději jedu nějaký ten kilometr navíc.

K mé a zdravotní neschopnosti kolegy kpt. H. mohu uvést jen to, že obtíže nesouvisí přímo s naším prověřováním GIBS v kauze ŘSD, ale s tím, že po co bylo prověřování zahájeno, začal se ze strany vedení ÚOKFK projevovat výrazným způsobem boosing a moobing, který stále sílil. Snažili jsme se s kolegou dva měsíce tomu čelit, žádali jsme o pomoc různé stupně vedení Policie ČR, opakovaně jednali s ochránkyní práv Policie a Záchranného hasičského sboru. Veškerá naše podání byla bez výsledku a naopak se tlak zvyšoval, věděl jsem, že potřebujeme odbornou pomoc, neboť taková míra stresu a psychického tlaku, pokud je dlouhodobá, může mít i trvalé následky, čemuž jsem chtěl zabránit. Jak bylo v článku zmíněno, mám vzdělání i praxi v psychosociální oblasti i v práci s psychiatrickými pacienty, proto jsem byl schopen celou věc analyzovat a nebát se vyhledat odbornou pomoc. Když jsem pak pozoroval na kolegovy, že trpí psychosomatickými obtížemi, které se zhoršují, přesvědčil jsem ho, že i on potřebuje pomoci, že znám kvalitního lékaře, kterému může věřit, naložil ho do vozu a prostě ho k MUDr. P. odvezl. Výsledek byl pak ten, že nás MUDr. P. vyšetřil, doporučil léčbu psychofarmaky a doporučil nám, že potřebujeme klid a odpočinek, aby se symptomy které byly výsledkem zmíněného tlaku a šikany dále nezhoršovali a nevedli k trvalé patologii osobnosti. Proto nás uznal dočasně práce neschopnými.

Autor: