Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
23. května 2016 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza rudých trenek míří opět k soudu. Státní zástupce obžaloval umělce ze Ztohoven

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | foto: Ztohoven

PRAHA Případ rudých trenek, které na Pražském hradě vyvěsila umělecká skupina Ztohoven, zamíří opět k soudu. Státní zástupce obžaloval tři umělce pro výtržnictví, krádež a poškozování cizí věci. V případě uznání viny jim hrozí až tři roky vězení.

„Mohu potvrdit, že jsme dnešního dne podali obžalobu na tři osoby. Jedná se o stejnou kvalifikaci, a to přečin výtržnictví, poškození cizí věci a přečin krádeže,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek pro server Lidovky.cz. Dotyční jsou ohroženi sazbou až tři roky vězení.

Umělci ze skupiny Ztohoven vyvěsili rudé trenky nad Pražským hradem v září 2015. V převlečení za kominíky vyšplahali po lešení na střechu, ze které sundali prezidentskou vlajku a místo ní vyvěsili zmíněné trenky. Ty prý vyjadřovaly „standartu muže, který se nestydí za nic“.

Ve zkráceném řízení už dříve doputoval k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 návrh na potrestání tří členů kvůli krádeži, výtržnictví a poškození cizí věci. Soud však případ vrátil k prošetření, které policie dokončila zhruba před dvěma týdny.

Žalobce Lelek měl tři možnosti. Buď mohl případ opět vrátit policii k došetření, trestní stíhání zastavit či konečně podat obžalobu. A to se státní zástupce Lelek rozhodl nakonec udělat. „Dokazování bylo doplněno v intencích soudu a z hlediska skutku se jedná o totožnou věci, jak byl podán návrh na potrestání,“ doplnil ještě s tím, že policie upřesnila vyčíslení škody a dovyslechla další svědky.

Ani dnes však není jasné, kde vlajka prezidenta republiky skončila. Podlě umělců ze skupiny Ztohoven odvál těžkou látku vítr.

Kvůli incidentu skončili ve svých funkcí velitel stráže Pražského hradu i ředitel ochranky prezidenta republiky a také šéf hradního odboru bezpečnosti.

VIDEO: Ztohoven zveřejnili další záběry z věšení trenýrek:

hmHana Mazancová
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.