23. května 2016 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza rudých trenek míří opět k soudu. Státní zástupce obžaloval umělce ze Ztohoven

Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Performeři s rekvizitou. Členové skupiny Ztohoven stáhli v sobotu na Pražském... | foto: Ztohoven

PRAHA Případ rudých trenek, které na Pražském hradě vyvěsila umělecká skupina Ztohoven, zamíří opět k soudu. Státní zástupce obžaloval tři umělce pro výtržnictví, krádež a poškozování cizí věci. V případě uznání viny jim hrozí až tři roky vězení.

„Mohu potvrdit, že jsme dnešního dne podali obžalobu na tři osoby. Jedná se o stejnou kvalifikaci, a to přečin výtržnictví, poškození cizí věci a přečin krádeže,“ uvedl státní zástupce Jan Lelek pro server Lidovky.cz. Dotyční jsou ohroženi sazbou až tři roky vězení.

Umělci ze skupiny Ztohoven vyvěsili rudé trenky nad Pražským hradem v září 2015. V převlečení za kominíky vyšplahali po lešení na střechu, ze které sundali prezidentskou vlajku a místo ní vyvěsili zmíněné trenky. Ty prý vyjadřovaly „standartu muže, který se nestydí za nic“.

Ve zkráceném řízení už dříve doputoval k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 návrh na potrestání tří členů kvůli krádeži, výtržnictví a poškození cizí věci. Soud však případ vrátil k prošetření, které policie dokončila zhruba před dvěma týdny.

Žalobce Lelek měl tři možnosti. Buď mohl případ opět vrátit policii k došetření, trestní stíhání zastavit či konečně podat obžalobu. A to se státní zástupce Lelek rozhodl nakonec udělat. „Dokazování bylo doplněno v intencích soudu a z hlediska skutku se jedná o totožnou věci, jak byl podán návrh na potrestání,“ doplnil ještě s tím, že policie upřesnila vyčíslení škody a dovyslechla další svědky.

Ani dnes však není jasné, kde vlajka prezidenta republiky skončila. Podlě umělců ze skupiny Ztohoven odvál těžkou látku vítr.

Kvůli incidentu skončili ve svých funkcí velitel stráže Pražského hradu i ředitel ochranky prezidenta republiky a také šéf hradního odboru bezpečnosti.

VIDEO: Ztohoven zveřejnili další záběry z věšení trenýrek:

hmHana Mazancová
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...