Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Slovensko

Kauza Sisáka na protikorupční policii končí. Případ povedou hradečtí kriminalisté

Petr Sisák. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vyšetřování údajných insolvenčních podvodů okolo miliardáře Petra Sisaká, který nyní sedí ve vazbě, provází zásadní zvrat. Přešlapy detektivů a úniky informací vedly dozorujícího státního zástupce k tomu, že odejmul případ elitnímu Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Nově se jím budou zabývat kriminalisté z krajského policejního ředitelství v Hradci Králové.
  14:11aktualizováno  14:46

Informaci LN dopoledne potvrdila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. „Důvodem pro odnětí věci Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a přikázání útvaru jinému, v tomto případě Krajskému ředitelství policie Královéhradeckého kraje byly opakované závažné nedostatky v činnosti ÚOKFK v této věci. Dozorovému státnímu zástupci nezbylo po předchozím marném využití jiných dozorových opatření, než přistoupit k tomuto zásadnímu kroku. Tento postup vyhodnotil jako nezbytný pro samotné dosažení účelu trestního řízení,“ uvedla k tomu pro LN Bradáčová.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej k tomu uvedl pouze toto: „Mohu k tomu říci, že na výslovný pokyn dozorujícího státního zástupce doktora Borguly, má na podávání jakýchkoli informací z tohoto trestního řízení výhradní právo on.“

Nejde přitom o ojedinělý případ. Před rokem a půl stejně dopadlo vyšetřování údajně pochybné zakázky na skladování vyhořelého jaderného paliva. Kauzu nejprve rozplétali protikorupční detektivové. Jenže kvůli jejich laxnímu přístupu vrchní žalobci raději spis předali do Českých Budějovic.

Průsaky z vyšetřování

Výčet problému, které se dosud v kauze Sisák objevily, je skutečně dlouhý. Už loni se druhý stíhaný muž případu - insolvenční správce Ivo Hala – dozvěděl o odposleších, které nasadila policie, aby skupinu podezřelých monitorovala. Počátkem roku to potvrdil jeho obhájce Lukáš Trojan. Možným únikem informací se od té doby zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Během výslechů se k tomu vyjádřil i českobudějovický soudce Miroslav Veselý, v jehož kanceláři se štěnice našly. „V květnu loňského roku mě na chodbě soudu kontaktoval Ivo Hala, který mi v mobilním telefonu ukázal ofocené rozhodnutí o povolení odposlechu,“ řekl policistům Veselý, který v kauze figuruje jako svědek.

Připomeňme, že policie provedla v lednu razii v ústecké firmě Spolchemie a na Krajském soudu v Českých Budějovicích. Následně obvinila skupinu lidí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo účasti v organizovaném gangu. Kauza souvisí s reorganizací společnosti Via Chem Group, jejíž údajně zmanipulovaná insolvence měla posloužit k tomu, aby podnikatele Sisák v ústecké chemičce neztratil vliv.

Jenže během lednové razie se ukázala další potíž. Policisté podcenili přípravu a dva klíčoví podezřelí Sisák a Hala náhle zmizeli na Slovensko. Až po týdnu se pak dostavili na policii, kde byli zadrženi. Uvedli, že byli na služební cestě. Podle lidí z justice však tím získali čas připravit si obhajobu. Proč policie jen pár desítek hodin před zatýkáním a domovními prohlídkami nechala hlavní postavy odjet, vyšetřuje opět GIBS.

Rozbořený tým

Problémy provázejí i součinnost policistů se státním zastupitelstvím. Kvůli možným únikům informací se dozorující státní zástupce Adam Borgula rozhodl obměnit tým detektivů z protikorupční policie. Ponechal v něm jen hlavního vyšetřovatele. Důvod je zřejmý. Nastudování rozsáhlého spisu novým hlavním kriminalistou by totiž vedlo k dalším průtahům v řízení.

Jenže ani po té nenastal klid. V pondělí informoval deník Právo o tom, že právě klíčový detektiv Vladislav Hřebíček se z dalšího vyšetřování vyloučil kvůli podjatosti. „Nelze vést účinné vyšetřování, když ze strany hlavního vyšetřovatele absentuje elementární důvěra v postup dozorového státního zástupce a kdy se naopak lze domnívat, že postup státního zástupce je motivován nikoliv řádným vyšetřením trestní věci, nýbrž něčím jiným,“ cituje list nezvykle ostré písemné zdůvodnění Hřebíčka.

Vztahy mezi protikorupční policií a vrchním státním zastupitelství jsou dlouhodobě na bodu mrazu. Vedení ÚOKFK si podle informací LN na postup žalobce Borguly dokonce stěžovalo u nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Ten se však svého podřízeného zastal.

Zřejmě poslední tečkou, která vedla žalobce k převedení kauzy Sisák do Hradce Králové, byla scénka z pumpy v Litoměřicích. Na ní se počátkem března setkal další ze skupiny obviněných osob v případu - Petr Líska s detektivem protikorupční policie Jiřím Pelánem, který má případ zmanipulovaných insolvencí na starosti. Jak dnes uvedly Hospodářské noviny, policista měl obviněnému vyhrožovat, že pokud nezačne s vyšetřovateli spolupracovat, tak si to odskáče. Inkriminovaným incidentem se rovněž zabývá GIBS, která má k dispozici záznamy z videokamer umístěných na čerpací stanici.

Po přezkumu ze strany Vrchního státního zastupitelství Praha však bylo trestní řízení proti Palánovi na konci června odloženo.

Žalobce: Co předcházelo odebrání kauzy

Dne 15. 2. 2016 přijal státní zástupce nezbytná opatření reagující na četná pochybení příslušníků Policie České republiky ÚOKFK činných v policejním orgánu tím, že zpracování věci přikázal jiným osobám služebně činným u tohoto policejního orgánu. Toto usnesení se netýkalo hlavního zpracovatele, v jehož postupu státní zástupce do uvedeného data žádná pochybení neshledal. S ohledem na závažnost pochybení ze strany policejního orgánu se jednalo o zásah dozorového státního zástupce zcela přiměřený a nezbytný pro dosažení účelu trestního řízení.

Výše uvedený postup dozorového státního zástupce byl na základě podnětu ředitele ÚOKFK podroben výkonu dohledu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství, které postup dozorového státního zástupce shledalo zákonným a poukázalo na závažnost pochybení policejního orgánu.

Následně dozorový státní zástupce v několika případech využil svých zákonných dozorových oprávnění a dal policejnímu orgánu zcela jasně formulované písemné pokyny, přičemž žádný z těchto pokynů nebyl ve své úplnosti splněn.

Popsaný postup dozorového státního zástupce shledal hlavní zpracovatel věci důvodem pro své vyloučení z důvodu podjatosti. Usnesení o svém vyloučení hlavní zpracovatel vydal několik dní poté, co byl postup dozorového státního zástupce shledán ze strany Nejvyššího státního zastupitelství zákonným a důvodným. Rozhodnutí, které učinil hlavní zpracovatel věci, bylo jako nezákonné státním zástupcem zrušeno, když neochota či neschopnost policejního orgánu plnit pokyny státního zástupce, respektive jeho subjektivní názor na kvalitu pokynu, není a nemůže být důvodem pro jeho vyloučení.

V současné době probíhá ve věci vyšetřování a státní zástupce bude i nadále využívat všech svých oprávnění k tomu, aby dostál svým povinnostem, a tedy bude usměrňovat postupy policejního orgánu tak, jak mu ukládá trestní řád.

JUDr. Adam Borgula
státní zástupce
Vrchního státního zastupitelství v Praze

Autor: