Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

‚Největší vyhoštění špionů,‘ reaguje Británie na krok 22 zemí. Česko vyhostí tři ruské diplomaty, USA celých 60

Česko

  14:47aktualizováno  23:33
PRAHA - Britská premiérka Theresa Mayová v pondělí podvečer oznámila, že 18 zemí oznámilo svůj záměr vyhostit ruské zpravodaje v reakci na otravu dvojího agenta Skripala. Později se počet zapojených zemí zvyšoval. V první vlně bylo i Česko, které vyhostí tři členy ruského diplomatického personálu. Je to výraz solidarity s Británií po útoku, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zároveň uvedl, že Rusko překročilo veškeré meze, když označilo Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii.

Sergej Skripal u ruského soudu v roce 2006. foto: Reuters

„Dnešní výjimečná mezinárodní reakce našich spojenců je historicky největší skupinové vypovězení pracovníků ruských zpravodajských služeb. Přispěje naší sdílené bezpečnosti. Rusko nesmí beztrestně porušovat mezinárodní pravidla,“ reagoval na výraz solidarity s Londýnem britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Podle britské premiérky Theresy Mayové dostalo Rusko varování, že nemůže pošlapávat mezinárodní právo. Útok v jihoanglickém Salisbury byl prý „jasným vzorkem stále agresivnějšího ruského chování“. 

„Představuje také ale novou a nebezpečnou fázi v ruské nepřátelské aktivitě proti Evropě a našim společným hodnotám a zájmům,“ prohlásila Mayová před poslanci v britském parlamentu. Británie oznámila vypovězení 23 ruských diplomatů už předminulý týden a Moskva následně odpověděla stejným způsobem. Mayová dodala, že ministři zahraničních věcí EU zváží na červnovém summitu, jaká další opatření můžou být proti Rusku provedena. 

„Soudíme, že v Salisbury mohlo být potenciálně vystaveno této nervové látce přes 130 osob,“ uvedla Mayová v prohlášení předaném parlamentu. Šéfka vlády také upozornila, že Británie disponuje informacemi, že Rusko v posledních deseti letech zkoumalo způsoby, jak přepravovat nervové látky, pravděpodobně za účelem vraždění. Dodala, že Rusko krylo používání chemických zbraní v Sýrii tamějším režimem prezidenta Bašára Asada.

26.března 2018 v 16:10, příspěvek archivován: 26.března 2018 v 17:45

'Dnešní výjimečná mezinárodní reakce našich spojenců je historicky největší skupinové vypovězení pracovníků ruských zpravodajských služeb. Přispěje naší sdílené bezpečnosti. Rusko nesmí beztrestně porušovat mezinárodní pravidla,' britský ministr zahraničí Boris Johnson.

Ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) uvedl, že se v pondělí setkal s ruským velvyslancem Alexanderem Zmejevským a o vypovězení ho informoval. Tři členové ruského diplomatického personálu a jejich rodinní příslušníci musí opustit Česko do 1. dubna. „Nemůžeme vzhledem k diplomatickým zvyklostem specifikovat zařazení oněch tří diplomatů,“ uvedl Stropnický. ČR však podle něj jednala s rozmyslem, nikoliv nahodile.

Země, které se přidaly

(počet vyhoštěných ruských diplomatů)

USA - 60

Ukrajina - 13

Kanada - 4

Německo - 4

Polsko - 4

Francie - 4

Česko - 3

Litva - 3

Itálie - 2

Dánsko - 2

Nizozemsko - 2

Španělsko - 2

Albánie - 2

Lotyšsko - 1

Estonsko - 1

Chorvatsko - 1

Švédsko - 1

Finsko -1

Rumunsko - 1 

Maďarsko - 1

Makedonie - 1

Norsko - 1

Velká Británie (již dříve) - 23

Babiš novinářům řekl, že Česko je jako součást EU a NATO pevně začleněné do západních struktur. „Když náš spojenec nás ve vážné situaci požádá o pomoc, máme mu vyjít vstříc,“ uvedl. Útok nervovým plynem na území cizího státu podle něj ohrožuje civilní obyvatelstvo a ukazuje na brutálnější způsob špionáže, než je zvykem.

„Rusové překročili veškeré hranice, když řekli, že jedovatá látka novičok mohla pocházet od nás. Je to naprostá lež, my to tvrzení zásadně odmítáme od samého začátku,“ dodal Babiš. V minulých dnech byl kvůli v pondělí oznámenému kroku v kontaktu s prezidentem Milošem Zemanem, který podle něj projevil zájem o některé informace.

Za prezidentem Zemanem přijeli do lánského zámku kvůli vyhoštění členů ruského diplomatického personálu ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka a ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Informovala o tom v pondělí Česká televize. „Pan prezident je v kontaktu s premiérem, některými členy vlády i bezpečnostními složkami,“ uvedl na Twitteru k současnému dění prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Slovensko předvolalo ruského velvyslance, vyhoštění neoznámilo

Slovenské ministerstvo zahraničí si předvolalo ruského velvyslance v reakci na otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii. Předvolání diplomata v pondělí potvrdil mluvčí slovenské diplomacie Peter Susko. Slovensko ale na rozdíl od jiných států Evropské unie včetně Česka neoznámilo vyhoštění ruských diplomatů ze země kvůli útoku na Skripala a jeho dceru.

„Vývoj situace, jakož i odpovědi Ruska na výzvy, které mu adresovaly státy EU, včetně Slovenska, ovlivní další kroky, které jsme v této věci připraveni zvážit,“ uvedl Susko.

Český premiér v demisi Andrej Babiš na tiskové konferenci o odvolání ruských...
MInistr zahraniční v demisi Martin Stropnický na tiskové konferenci o vyhoštění...

O společném postupu vůči Moskvě jednal minulý týden summit státníků členských zemí EU, který souhlasil s názorem britské vlády, že za útokem na Skripalovy je s největší pravděpodobností odpovědné Rusko. Moskva takové obvinění odmítá.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok.

Tusk: Unie zůstane kritická ke krokům ruské vlády

Předseda Evropské rady Donald Tusk před novináři zdůraznil, že unie je a zůstane kritická ke krokům ruské vlády, vyjádřil ale také zároveň soustrast občanům Ruska v souvislosti s tragickým požárem obchodního centra v sibiřském městě Kemerovo.

Spojené státy vyhostí 60 lidí, Ukrajina 13 osob a Kanada čtyři osoby. Státy EU, které se rozhodly vypovědět ruské diplomaty, jsou Německo, Francie a Polsko (po čtyřech), Česko a Litva (tři), Itálie, Dánsko, Španělsko a Nizozemsko (po dvou), Švédsko, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Finsko, Rumunsko a Maďarsko (po jednom). Mezi členskými státy unie, které nevyhostí nikoho, je například Slovensko, jež si v pondělí jen předvolalo ruského velvyslance. Rakousko, kde jsou v koaliční vládě nacionalisté ze Svobodné strany Rakouska, oznámilo, že nevyhostí nikoho, protože je neutrální zemí. Z evropských nečlenských zemí EU se připojila k sankcím ještě Albánie, která vypoví dva lidi a Norsko a Makedonie, které vyhostí po jednom diplomatovi.

Rusko: Odpověď bude symetrická

Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo v pondělí prohlášením, že přijme vůči dotyčným zemím odvetná opatření. „Odpověď bude symetrická,“ citovala ministerstvo agentura RIA. Vyhoštění diplomatů označilo za provokativní gesto a nepřátelský krok. Západní státy obvinilo z toho, že se slepě řídí principy euroatlantického spojenectví. Prezidenti a premiéři zemí EU koncem minulého týdne na summitu v Bruselu prohlásili, že souhlasí se závěrem britské vlády, podle které za útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru je s největší pravděpodobností odpovědné právě Rusko. „Jiné věrohodné vysvětlení neexistuje,“ stojí v závěrech vrcholné unijní schůzky.

Ruský poslanec: Bude dárek na oplátku

Agentura RIA Novosti krátce po americkém oznámení s odvoláním na své zdroje napsala, že ruská reakce bude následovat v několika příštích dnech. Ruský poslanec Vladimir Džabarov ze zahraničního výboru Státní dumy (dolní komory parlamentu) v Moskvě prohlásil, že země Evropské unie a Ukrajina už brzy dostanou „dárek na oplátku“. Jeho kolega Konstantin Kosačov označil jednání zemí EU za podlé. 

Německo: Rozhodnutí není lehkomyslné, míní ministr zahraničí

Nechtěli být sledováni. Skripalovi si v den útoku vypnuli navigaci GPS v mobilu

„Vypověděli jsme v pondělí z Německa čtyři ruské diplomaty. Protože Rusko stále nepřispívá k objasnění útoku v Salisbury,“ uvedlo na Twitteru německé ministerstvo zahraničí. Podle Maase není rozhodnutí lehkomyslné.

Deník Süddeutsche Zeitung krátce před oficiálním oznámením německé diplomacie uvedl, že by se vyhoštění mělo týkat diplomatů podílejících se na zpravodajských operacích.

Polsko: Je nutná jednotná reakce mezinárodního společenství

 Za Polsko v pondělí ruskému velvyslanci Sergeji Andrejevovi rozhodnutí oznámil náměstek ministra. Diplomaté musejí podle Czaputowicze Polsko opustit do půlnoci 3. dubna.

„Dlouhodobě obracíme pozornost k agresivní ruské politice,“ řekl ministr na tiskové konferenci. Varšava podle něho stojí za Londýnem v názoru, že za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii je Moskva.

Policista u hřbitova, kde se nachází hrob Skripalovy ženy.
Místo činu v Salisbury.

„V této situaci je podle nás nutná jednotná reakce mezinárodního společenství,“ dodal šéf polské diplomacie s tím, že odpovědí na agresivní ruskou politiku je i nutné posilování přítomnosti vojsk NATO u východních hranic aliance.

Francie: Vykážeme čtyři ruské diplomaty

Francie kvůli otravě dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii vypoví čtyři ruské diplomaty. Paříž tak činí v rámci koordinované akce 14 zemí Evropské unie, Spojených států a Ukrajiny.

EU stahuje svého velvyslance z Ruska. Kvůli konzultacím ke kauze Skripal

„Dnes jsme oznámili ruským úřadům naše rozhodnutí vykázat během týdne čtyři ruské pracovníky s diplomatickým statusem z francouzského území,“ uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve svém prohlášení.

Ministr sdělil, že Paříž se tak rozhodla na základě závěrů z evropského summitu z 22. a 23. března, podle nichž útok v jihoanglickém Salisbury představuje vážnou hrozbu pro kolektivní bezpečnost a mezinárodní právo.

Šéf italské strany Liga Matteo Salvini, který si dělá naděje, že se stane premiérem, v pondělí ostře kritizoval USA a EU za vyhošťování diplomatů. „Bojkot Ruska, obnovení sankcí a vyloučení diplomatů nevyřeší problémy, naopak je zhoršuje,“ uvedl Salvini na Twitteru.

Litva: Vyjadřujeme solidaritu se Spojeným královstvím

Litva kromě vyhoštění tří ruských diplomatů hodlá zakázat vstup do země 44 dalším Rusům, oznámil Vilnius. „Vypovězením osob zapletených do jednání neslučitelného s diplomatickým posláním vyjadřujeme solidaritu se Spojeným královstvím a zároveň přispíváme k zásahu proti síti ruských špionů v Evropě,“ uvedlo litevské ministerstvo zahraničí.

Lotyšsko podle ruského velvyslance v Rize Jevgenije Lukjanova vypoví jednoho ruského diplomata a zároveň vyhostí jednoho pracovníka kanceláře ruské letecké společnosti Aeroflot. Diplomat má Lotyšsko opustit do sedmi dnů.

Prezidenti a premiéři zemí EU koncem minulého týdne na summitu v Bruselu prohlásili, že věří britskému závěru, podle kterého je za útok na někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru s největší pravděpodobností odpovědné právě Rusko. 

USA vyhošťují 60 diplomatů

Americký prezident Donald Trump v reakci na případ otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii nařídil vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Mezi vyhoštěnými je podle agentury Reuters 12 diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku.

Podle ruského velvyslance Anatolije Antonova opustí USA 46 diplomatů z washingtonské ambasády, 12 z ruské mise při OSN v New Yorku a dva z newyorského generálního konzulátu. Ambasáda v USA prý bude i ve zmenšené podobě pokračovat v práci. Vyhoštění diplomaté podle velvyslance opustí území Spojených států ve stanovené době, tedy do sedmi dnů.

Podle agentury RIA Novosti Antonov na americkém ministerstvu zahraničí proti vyhoštění ostře protestoval. Prohlásil, že reakce Moskvy bude analogická. Vypovězení stejného počtu amerických diplomatů ze zastoupení USA v Moskvě už dříve předpověděli ruští poslanci, reciprocitou se netajilo ani vedení ruské diplomacie.

‚Není jiné věrohodné vysvětlení.‘ Summit EU podpořil Londýn, útok na Skripala připisuje Rusku

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová prohlásila, že po vyhoštění Rusů budou Spojené státy bezpečnější zemí, protože „bude omezena ruská schopnost slídit po Američanech a provádět tajné operace“. Vyhoštěním „Spojené státy a jejich spojenci dávají Rusku jasně na vědomí, že jejich akce budou mít následky,“ řekla mluvčí.

Konzulát v Seattlu na severozápadním pobřeží USA bude do 2. dubna uzavřen vzhledem k tomu, že se v blízkosti nachází americká námořní základna, uvádí Reuters. Šedesát vyhoštěných Rusů podle amerických činitelů působí v USA jako špioni s diplomatickým krytím. Opustit USA mají do sedmi dnů.

Vypovězení diplomatů má být podle činitelů americké vlády signálem do Kremlu, že počet ruských špionážních operativců ve Spojených státech je „nepřijatelně vysoký“. Pokud Moskva odpoví recipročně, jsou údajně Spojené státy připraveny učinit další kroky.

Americký prezident Donald Trump by podle mluvčího Bílého domu Raj Shaha byl rád, aby mezi Washingtonem a Moskvou panovaly vstřícné poměry. „Prezident chce pracovat s Rusy, ale jejich chování to někdy neumožňuje,“ řekl mluvčí. Útok nervovou látkou na Skripala a jeho dceru označil Shah za nestoudný a lehkovážný.

„Naše vztahy s Ruskem závisejí na ruské vládě, na (ruském prezidentovi) Vladimiru Putinovi a na dalších vrcholných ruských činitelích,“ řekl Raj Shah.

Ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov v reakci na krok americké vlády prohlásil, že diplomatická mise jeho země v USA bude i ve zmenšené podobě pokračovat v práci. Vyhoštění diplomaté podle něj opustí území Spojených států ve stanovené době.

Podle agentury RIA Novosti Antonov na americkém ministerstvu zahraničí proti vyhoštění ostře protestoval. Prohlásil, že reakce Moskvy bude analogická. Vypovězení stejného počtu amerických diplomatů ze zastoupení USA v Moskvě už dříve předpověděli ruští poslanci, reciprocitou se netajilo ani vedení ruské diplomacie.

Kanada oznámila vyhoštění 4 diplomatů. 

Ukrajina vyhostí 13 diplomatů

V reakci na pokus o zabití dvojitého ruského agenta Sergeje Skripala v Británii vypoví ze země vypoví třináct ruských diplomatů také Ukrajina.

Britové potvrdili jed Novičok či příbuznou látku ve Skripalově krvi. Stále je v kritickém stavu

Rozhodnutí Kyjeva oznámil prezident Petro Porošenko, který otravu Skripala a jeho dcery označil za cynický útok. Krok Kyjeva je projevem solidarity s atlantickými spojenci a byl podniknut v koordinaci se zeměmi Evropské unie, napsal prezident na Facebooku.

Bývalý agent ruské vojenské rozvědky a pozdější spolupracovník britské tajné služby Skripal a jeho dcera byli začátkem měsíce v jihoanglickém Salisbury terčem útoku nervově paralytickou látkou označovanou jako novičok. Británie z otravy viní Rusko a vyhostila 23 ruských diplomatů, Kreml obvinění rezolutně odmítá a na rozhodnutí Londýna odpověděl recipročními kroky.

Už v noci na pátek bylo na summitu EU zřejmé, že část států unie se k podobnému kroku chystá. Jednoznačně se už tehdy vyjádřil například český premiér Andrej Babiš, ale i vrcholní představitelé například pobaltských zemí. Diplomaté tehdy hovořili mimo záznam asi o desítce členských zemí, které vyhoštění připravují. Zmiňovali se ale také o tom, že další státy by mohly později následovat jejich příkladu například i pod tlakem veřejného mínění.

Kvůli kauze Skripal vypověděly USA nejvíc Rusů od roku 1986

  • 25. února 1994 - Spojené státy vyhostily radu ruského velvyslanectví Alexandra Lysenka ve Washingtonu jako reakci na odhalení agenta ruské rozvědky Aldricha Amese, který pracoval v ústředí CIA.
  • 21. března 2001 - Americké ministerstvo zahraničí vyhostilo šest ruských diplomatů a dalším 45 osobám nařídilo opustit území USA. Oficiálně šlo o odvetu za zneužití amerického agenta pro špionáž ve prospěch Ruska. Moskva reagovala vypovězením čtyř diplomatů USA a dalším 46 americkým občanům nařídila, aby rovněž opustili Rusko. Američtí diplomaté tak učinili 1. července.
  • duben a listopad 2007 - USA vypověděly jednoho ruského diplomata v dubnu a druhého v listopadu 2007. Rusko jako odvetu vyhostilo tři americké diplomaty v květnu 2008.
  • 17. června 2016 - Spojené státy v reakci na incident, při kterém ruská ostraha násilím bránila americkému diplomatovi vstupoupit na ambasádu USA v Moskvě, vypověděly dva ruské představitele. Rusko následně v reakci vyhostilo rovněž dva americké diplomaty. 29. prosince 2016 - Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů spolu s jejich rodinami a uzavřely dvě ruská pracoviště. Podle médií šlo o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům, které byly podle tehdejšího prezidenta Baracka Obamy zaměřeny i na ovlivňování prezidentských voleb.
  • 26. března 2018 - Americký prezident Donald Trump v reakci na případ otravy ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii nařídil vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Mezi vyhoštěnými je podle agentury Reuters 12 diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku.
Autoři: ,