13. listopadu 2018 14:32, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

K rezignaci nevidím důvod, řekl Babiš. Kauza je součástí scénáře, jak mě dostat z politiky, tvrdil

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Praha/Palermo Kauzu svého syna Andreje považuje premiér Andrej Babiš (ANO) za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Řekl, že zveřejnění informací bylo načasováno na dobu, kdy je v zahraničí a kdy se blíží oslavy 17. listopadu. Vidí za tím snahu o vyvinutí tlaku na orgány činné v trestním řízení a o destabilizaci politické situace.

Babiš nevidí důvod k rezignaci kvůli výrokům svého syna o Čapím hnízdě, sdělil odpoledne Radiožurnálu. Opozice ho vyzvala, aby do vyšetření případu odstoupil.

Babiš z italského Palerma v emotivním prohlášení na tiskové konferenci řekl, že kauzu svého syna považuje za součást scénáře, který ho má dostat z politiky. V Itálii se premiér účastní mezinárodní konference k řešení konfliktu v Libyi.

13.listopadu 2018 v 13:54, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 16:02

VIDEO: Video Facebook ČT24 13. 11. 2018 13:54

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

ZÁZNAM: Andrej Babiš z Palerma k tvrzení syna, že byl unesen na Krym, aby nemohl vypovídat v kauze Čapí hnízdo: "Je to součástí scénáře, jak mě zničit a dostat z politiky."

Babiš poznamenal, že mu je velmi nepříjemné veřejně komentovat zdraví svých čtyř dětí. Podotkl, že je ochoten za jejich zdraví a život položit i život. „Zpochybňovat zdravotní stav mých dětí mohou jen bezcitní fanatici,“ řekl. Zopakoval, že dcera Adriana trpí 20 let bipolární poruchou.

Čtěte také:

Již dříve řekl, že psychicky nemocný je i jeho syn Andrej. Skryté natočení rozhovoru, který s jeho potomkem pořídili redaktoři serveru SeznamZprávy, označil za vrchol hyenismu. Novináři podle něj kladli sugestivní otázky, aby dostali správné odpovědi. „Natáčet psychicky nemocného člověka, tajně a tímto způsobem, je odporné a hnusné,“ řekl předseda vlády.

Kampaň před 17.listopadem

Záležitost označil za součást scénáře, který ho má zničit a dostat z politiky. Poukázal na načasování „kampaně“, kdy je na zahraniční cestě a kdy se blíží oslavy 17. listopadu, během kterých proti němu budou protestovat odpůrci. Dodal, že účelem je vyvinout tlak na orgány činné v trestním řízení, které se zabývají kauzou Čapí hnízdo.

Babiš zopakoval, že syn nebyl unesen. Orgány činné v trestním řízení podle něj mají veškeré informace o pobytu a zdraví Babiše mladšího. „Advokáti tuto situaci řeší a nevznikají žádné obstrukce,“ řekl premiér. Dodal, že situaci ve středu probere s místopředsedou vlády a šéfem ČSSD Janem Hamáčkem (ČSSD).

LISTOPAD: Server Seznam Zprávy přinesl výpověď Andreje Babiše mladšího, který...

Andrej Babiš mladší.

Babišův syn serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho otec chtěl, aby kvůli kauze Čapí hnízdo zmizel z Česka. Uvedl také, že k farmě, kvůli níž čelí jak on, tak premiér obvinění z dotačního podvodu, podepisoval nějaké dokumenty, ale prý nevěděl, co podepisuje. Dále řekl, že se v minulosti kvůli konfliktu s policií dostal do Národního ústavu duševního zdraví, kde se setkal s psychiatričkou Ditou Protopopovou.

Ta letos kandidovala v komunálních volbách za hnutí ANO a její posudek měl podle médií pomoct Babišovi mladšímu, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Po vypuknutí kauzy Čapí hnízdo manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na ukrajinský poloostrov Krym, který anektovalo Rusko.

ČTK