4. srpna 2018 12:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kauza týrání bezdomovců. Soud zrušil rozsudek nad strážníky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Strážníci Martin Roučka (vlevo) a Jaroslav Bělský roky týrali bezdomovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strážníci Martin Roučka (vlevo) a Jaroslav Bělský roky týrali bezdomovce. | foto: Pavel SvačinaMAFRA

PRAHA Případ dvou mladoboleslavských strážníků, kteří podle obžaloby týrali bezdomovce, musí znovu projednat okresní soud. Rozsudek, podle kterého měli být potrestáni podmíněnými tresty a pokutami, v úterý v neveřejném zasedání zrušil Krajský soud v Praze. Vyplývá to z údajů v justiční databázi. Strážníci vinu odmítají.

Jaroslav Bělský a Martin Roučka čelí obžalobě z mučení, zneužití pravomoci a vydírání kvůli sedmi případům z let 2013 až 2016. Bezdomovce údajně vozili za město, kde se museli zout a strážníci na ně útočili, podle některých výpovědí je například spoutali a kopali do nich.

Podle obžalovaných jsou případy vykonstruované a bezdomovci se jim mstí. V minulosti se jich zastali kolegové i ředitel mladoboleslavské městské policie Tomáš Kypta. Od loňského podzimu byli oba postaveni mimo aktivní službu, pracují jako obsluha kamerového systému v Mladé Boleslavi.

V nyní zrušeném rozsudku uložil Okresní soud v Mladé Boleslavi Roučkovi tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky a na 3,5 roku mu zakázal vykonávat činnost v bezpečnostních složkách a agenturách. Bělského potrestal také tříletou podmínkou, odklad měl mít o půl roku kratší, stejně jako zákaz činnosti. Oba měli bezdomovcům zaplatit dohromady zaplatit 150 tisíc jako nemajetkovou újmu.

Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati uplynulé pondělí ocenil strážníky za věrnou službu.
Strážníci Jaroslav Bělský (vlevo) a Martin Roučka (vpravo) čekají při jednom z jednacích dní před soudní síní.

Mluvčí pražského krajského soudu Jitka Kubešová rozhodnutí nekomentovala, nebylo totiž doručeno všem účastníkům. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o neveřejné zasedání, při kterém nebyli přítomni účastníci řízení, nebudeme se k rozhodnutí ve věci nikterak vyjadřovat, dokud nebude doručeno písemné vyhotovení rozhodnutí účastníkům řízení,“ uvedla Kubešová.

ČTK
  • 1Diskuse